R5 3600 stres testinde neden düşük hızda?

Leonardooo

Hectopat
Ryzen 5 3600 işlemcime stress testi yaptım.

---Prime 95 SmallFFTs (10 Dakika)---

-İşlemci hızı Max 3.8'e çıktı

-1.23224 Volt çekti

-CPU Power 68.529 W

-Max 77 derece gördü.

Soğutma olarak T6 Ultra ve MX-4 termal macunu kullanıyorum.

---Değerler nasıl?

---İşlemci neden 4.2GHz'e çıkmadı?

Yeterince yük binmemiştir hocam belki? O da bir seçenek. Gerçi Prime95 testi de yük bindiremeyecekse hangisi bindirecek, bendeki de kafa yani 🤣 İşlemcinin sıcaklığı bana biraz yüksek geldi açıkçası. O kadar yüksek sıcaklıklara ulaşmayan üyeler vardı yanlış hatırlamıyorsam.

Yeterince yük binmemiştir hocam belki? O da bir seçenek. Gerçi Prime95 testi de yük bindiremeyecekse hangisi bindirecek, bendeki de kafa yani 🤣 İşlemcinin sıcaklığı bana biraz yüksek geldi açıkçası. O kadar yüksek sıcaklıklara ulaşmayan üyeler vardı yanlış hatırlamıyorsam.
Bende anlamadım hocam.

Isı değerleri yüksek mi hocam?

T6 Ultra kullanmadan önce 90'dan aşağıya düşmüyordu Prime 95'de

Anladım. Isı değerleri nasıl?

4.2'ye çıkması için çok daha düşük sıcaklıklar gerekli ki oyunda daha yüksek frekanslara çıkabilir. Stres testinde pek gerek yok.

O derecelerde 4.2'ye çıkmasını beklemeyin.

İmzanıza göre siz de Ryzen 3600 kullanıyorsunuz galiba hocam.
Sizde durumlar nedir?

4.2'ye çıkması için çok daha düşük sıcaklıklar gerekli ki oyunda daha yüksek frekanslara çıkabilir. Stres testinde pek gerek yok.

Oyunlarda Max 4125MHz gördüm sıcaklıklar 50-60 derece arasında oluyor.

Stok soğutucu kullanıyorum. Stres testinde 3.7'ye kadar düşüyor, oyunlarda maksimum 4.1 gördüm, ortalama 3.9 4.0 arasında gidip geliyor.

4.2'yi stabil bir şekilde görmesi ve uzun sürelerde o frekansta kalabilmesi için ortalama bir anakart ve güçlü soğutma gerekli. 77 derecelerle 4.2 göremezsiniz.

Geri
Yukarı