R5 3600 ve ekran kartı sıcaklık düşürme

Wilson Fisk

Kilopat
Yer
Konya
Daha fazla  
Merhaba yeni topladığım sistemde ekran kartı ve işlemci sıcaklık değerlerini yüksek buldum. Kasam da 3 önde, 1 arkada olmak üzere 4 fan mevcut. İşlemcimi stok fan ve beraberinde gelen termal macunla beraber kullanmaya başladım. BIOS ayarlarında 1.4 Volt ile çalışıyordu, 1.225 Volt'a düşürdüm ve Core performance Boost özelliğini kapattım başka hiç ayar yapmadım. Ekran kartı ise standart anakarta takıp çalıştırdım ve buna da hiç ayar yapmadım. Bu yüksek sıcaklıkları düşürmek için yapmam gereken ayarlar var mı? Teknik bilgim fazlasıyla azdır o yüzden anlayabilmem için açıklayıcı olursanız çok mutlu olurum. Teşekkür ederim.

Prime95 ve FurMark programlarıyla yaptığım test sonucu;
İşlemci: Boşta 50-55 derece arası, yükte 95 dereceye çıktı.
Ekran kartı: Boşta 53-55 derece arası, yükte 78 dereceye çıktı.

Anakart: MSI B450 GAMING Plus Max.
İşlemci: Ryzen 5 3600.
Ekran kartı: ASUS Dual RTX 2060 Evo 6 GB.
Kasa: Thermaltake versa J24.

Hocam Core performance Boost'u kapadıktan sonra voltajı Auto yapın 1.05V a çekecek zaten siz şu an fazladan voltaj veriyorsunuz işlemciye bu da tabii ki fazladan ısı yapıyor. Aynı işlemciyle aynı anakartı kullanıyorum şu an CPB kapalı iken voltaj ayarı Auto'da yük altında 1.05V çekiyor işlemci.

Hocam ekran kartı sıcaklığı kabul edilebilir değer. İşlemci için fazla. Performans olarak kullanmak isterseniz kule tipi fan alın. Diğer türlü. @Bitflex hocamın dediği gibi yapın.

Merhaba yeni topladığım sistemde ekran kartı ve işlemci sıcaklık değerlerini yüksek buldum. Kasam da 3 önde, 1 arkada olmak üzere 4 fan mevcut. İşlemcimi stok fan ve beraberinde gelen termal macunla beraber kullanmaya başladım. BIOS ayarlarında 1.4 Volt ile çalışıyordu, 1.225 Volt'a düşürdüm ve Core performance Boost özelliğini kapattım başka hiç ayar yapmadım. Ekran kartı ise standart anakarta takıp çalıştırdım ve buna da hiç ayar yapmadım. Bu yüksek sıcaklıkları düşürmek için yapmam gereken ayarlar var mı? Teknik bilgim fazlasıyla azdır o yüzden anlayabilmem için açıklayıcı olursanız çok mutlu olurum. Teşekkür ederim.

Prime95 ve FurMark programlarıyla yaptığım test sonucu;
İşlemci: Boşta 50-55 derece arası, yükte 95 dereceye çıktı.
Ekran kartı: Boşta 53-55 derece arası, yükte 78 dereceye çıktı.

Anakart: MSI B450 GAMING Plus Max.
İşlemci: Ryzen 5 3600.
Ekran kartı: ASUS Dual RTX 2060 Evo 6 GB.
Kasa: Thermaltake versa j24.

Ekran kartı biraz sıcak çalışıyor testlerde hep 70C gibi sıcaklıklara anca ulaşıyordu ama onlar uzay montaj sanırım normal sıcaklıklar işlemci hariç ve 1.225 Volt yerine Auto'ya alın.

Hocam Core performance Boost'u kapadıktan sonra voltajı Auto yapın 1.05V a çekecek zaten siz şu an fazladan voltaj veriyorsunuz işlemciye bu da tabii ki fazladan ısı yapıyor. Aynı işlemciyle aynı anakartı kullanıyorum şu an CPB kapalı iken voltaj ayarı Auto'da yük altında 1.05V çekiyor işlemci.

Aksine CPB'yi kapattıktan sonra 1.4 küsuratlı voltajla devam ediyordu ben düşürdüm. Ama dediğini deneyeceğim belki gerçekten bu voltajda yüksektir. Peki voltaj düşürürken hızı 3.6'da kalsın mı yoksa bunu da düşüreyim mi?

Aksine CPB'yi kapattıktan sonra 1.4 küsuratlı voltajla devam ediyordu ben düşürdüm. Ama dediğini deneyeceğim belki gerçekten bu voltajda yüksektir. Peki voltaj düşürürken hızı 3.6'da kalsın mı yoksa bunu da düşüreyim mi?

Hocam CPB'yi kapatıp voltajı oto yapıp kaydedip yeniden başlatıp BIOS'a girin görürsünüz birebir aynı seti kullanıyorum çünkü :) başka hiçbir şeye dokunmayın bu arada BIOS'unuz güncel mi?

Drago Center programını kullan.
Bu programı sabah başka bir yerde gördüm ama önemsememiştim bir bakayım.
Hocam ekran kartı sıcaklığı kabul edilebilir değer. İşlemci için fazla. Performans olarak kullanmak isterseniz kule tipi fan alın. Diğer türlü. @Bitflex hocamın dediği gibi yapın.
Aslında planımda kule tipi soğutucu almak var ama 6.500 lira kol gibi gelince soğutucuyu ertelemek zorunda kaldım. İleride kesinlikle alacağım ama.
Kasayı farklı ortamlarda kullanmayı denedin mi? Sistem montajını sen yapmadıysan işlemci termal macununu kontrol etmeni öneririm.
Sıcaklıklar normal değil.
Montajı ben yaptım. Stok fandaki mevcut olan termal macunu kullandım aslında pek kuşkulandım bu macundan ama koskoca amd bunu böyle gönderdiyse vardır bir bildiği dedim. Yoksa elimde 10 liralık koca enjektörlü termal macunda var onu süreyim mi?
Ekran kartı biraz sıcak çalışıyor testlerde hep 70C gibi sıcaklıklara anca ulaşıyordu ama onlar uzay montaj sanırım normal sıcaklıklar işlemci hariç ve 1.225 Volt yerine Auto'ya alın.
Ekran kartı fanını sabitlesem mi? Sabah otomatik ayarda test ettiğimde %66 ya çıkıp sıcaklığı 77-78'e sabitledi. Sonra fanı manuel olarak %75'e sabitleyip tekrar teste soktum bu sefer sıcaklık 74'e sabitlendi. 3-4 derece için fanı %75'e almam doğru olur mu?
Hocam CPB'yi kapatıp voltajı oto yapıp kaydedip yeniden başlatıp BIOS'a girin görürsünüz birebir aynı seti kullanıyorum çünkü :) başka hiçbir şeye dokunmayın bu arada BIOS'unuz güncel mi?
Bios güncel ama şöyle güncel. "7B86vH72(Beta version)" Şuan en güncel bu görünüyor ve bu da beta olduğu için güvenemedim. Bir önceki " 7B86vH6 " versiyonu yükledim şuan bu versiyon kurulu.
@Bitflex söylediğin ayarı yaptım 1.2 Voltaj'a düştü. Şu an için boştayken 47-48'lerden anlık 55-57'ye çıkıp anlık iniyor. Önceki haline göre daha stabil galiba daha düşük dereceler için düzgün bir soğutma ve düzgün bir macun gerekiyor.
Bir de acaba 3 ön ve 1 arka(egzoz) fan yerine, 2 ön ve 2 egzoz fan yapsam nasıl olur?

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı