R5 3600X vs R7 3700X

Aradaki farka değer mi?
Oyun yayın render Photoshop vb. çoğu şey için kullanılacak.
3600X yeterli gelir mi?
3700X bütçemi zorluyor diğer parçaları kötü seçmemi sağlıyor.
Bu arada B450 anakartla kullanmak istiyorum.
Yanında RX 5700 XT kullanmayı düşünüyorum.

3700X Ali tabii ki. Render diyorsunuz, yayın diyorsunuz. Kesinlikle 3700X alın.

Driver kaynaklı diye biliyorum.

O zaman öğrenin de gelin. Driver'den kaynaklı olan mı kaldı artık. 500 serisinde fütursuzca OC yapılan modellerde görülüyordu ve genelde de voltaj arttırmasıyla çözülüyordu. 5000 serisinde böyle bir problem yok. Hadi siyah erkan deseniz tamam da WattMan ne ya?

Kendi yaptığım hatayı yapmamanız için tavsiye diğer parçalardan kısıcam diyorsunuz. Ben X570 anakart alabilmek için RAM'lerden SSD'den 2060 almak için kasa PSU'dan kısmıştım. Şimdi hepsinin acısı çıktı. Değiştirmek zorunda kaldığım donanımlar oldu. 3600X alıp kalan donanımları da iyi seviye alabilirsin.

3600X'i düşünürken soğutucu masrafını da ekleseniz daha iyi olur. Yayın veya render alırken o işlemcinin stok fanı yetmeyecek.
3600x'in stok soğutucusu Wraith Spire, 3600'ün Wraith Stealth'ine göre çok daha başarılı. Yayın veya render almaya son derece yeterli stok soğutucusu hava akımı ortalama üzeri olan bir kasayla.

Yayını OBS üzerinden harici bir capture kart olmadan yapacaksanız 3600 ve 3600X 1080P 60 FPS yayın kalitesi için yetersiz kalıyor.
Yayını işlemci yerine NVIDIA RTX serisi bir ekran kartı üzerinden vermek daha stabil oluyor. Bu yüzden ya ekran karını RTX serisi alın ya da işlemciyi 3700X alın.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Yeni konular

Geri
Yukarı