R5 5600 için OC tavsiyesi

• Konuyu başlatan Neo10
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 13
  • Görüntüleme 265
Evet BIOS'tan 4.6 ya çekip voltaj ayarladım. Cinebench ile test ederek. PBO ve cbo kapattım. 1.166 volt ile 4.6 GHz de 601 puan aldı. Cinebench 2024 testinde. 4.7 denedim 1.250 Volta kadar ciktim sicaklik 70 dereceye cikti Cinebench testinde takıldı hep. Sicaklık artmasın diye 4.6 da da biraktım.

Bence curve OC kullanın, aynı işlemciyle 630 civarı sonuç çıkıyor.

Evet ryzen masterı indirdim denedim ama herhalde manuel seçimde olduğu için çalıştıramadım. Çok deneyimledigim bir program değil.

Birde sanırım 630 puana cikarması voltaj ile oluyor. Aynı frekansta voltajı biraz daha yükseltirsem 630 puana yaklaşır. Bu seferde çektiği watt ve sıcaklık artıyor. Testin birinde 4.5 ghz ile 4.6 ghz den daha yükseķ puan aldım. Sonra voltajı biraz daha yükseltim bu sefer 601 ile en yüksek skor cikinca ellemedim daha yeterli sanırım bu kadar. Sıcaklıkta 60 65 i geçmiyor şuan.

Son düzenleme:
Evet Ryzen Master'ı indirdim denedim ama herhalde manuel seçimde olduğu için çalıştıramadım. Çok deneyimledigim bir program değil.

Bir de sanırım 630 puana cikarması voltaj ile oluyor. Aynı frekansta voltajı biraz daha yükseltirsem 630 puana yaklaşır. Bu sefer de çektiği watt ve sıcaklık artıyor. Testin birinde 4.5 GHz ile 4.6 GHz'den daha yükseķ puan aldım. Sonra voltajı biraz daha yükseltim bu sefer 601 ile en yüksek skor cikinca ellemedim daha yeterli sanırım bu kadar. Sıcaklıkta 60 65'i geçmiyor şu an.

Curve OC ile en uygun ayarı bulmak için onlarca kez kapatıp açmıştım bilgisayarı. Voltajı 1.15 civarı diye hatırlıyorum. Macunu yeniledikten sonra tekrar test eder yazarım buraya. Yüksek hız takıntınız varsa, Hydra ile sınırın üzerinde hızlara çıkmak mümkün. 5600 ile 5.1GHz de Cyberpunk oynamıştım, 15-20FPS fark etmişti ama sıcaklık da aynı oranda artmıştı.

Curve OC ile en uygun ayarı bulmak için onlarca kez kapatıp açmıştım bilgisayarı. Voltajı 1.15 civarı diye hatırlıyorum. Macunu yeniledikten sonra tekrar test eder yazarım buraya. Yüksek hız takıntınız varsa, Hydra ile sınırın üzerinde hızlara çıkmak mümkün. 5600 ile 5.1GHz de Cyberpunk oynamıştım, 15-20FPS fark etmişti ama sıcaklık da aynı oranda artmıştı.
Yok hocam benim hız takıntım yok fps dropları oluyordu bur oyunda onun için biraz yükselttim. Ama çokda bir değişiklik olmadı. Şuan oldukça ideal ve yeterli. Soğutucu kule tipi çok da iyi birşey değil o yüzden çok da zorlamak istemiyorum. Curve optimizer ile deneyeceğim bir ara.

Yeni konular

Geri
Yukarı