R5 5600X & Masterliquid ML240L V2 sıcaklık değerlendirmesi

Enesyaavuz

Centipat
Daha fazla  
RAM
16x2 3600mhz Gskill Ripjavs Cl18
Ekran kartı
Asus Dual RX 6600XT
Anakart
ASUS PRİME B550M-K
İşlemci
Ryzen 5 5600x
İyi akşamlar. 5600X işlemciyi soğutmak için Cooler Master Masterliquid ML240L V2 RGB sıvı soğutmayı kullanıyorum. Oyun oynarken işlemci sıcaklığı 65 derecelere kadar çıkıyor.

Bir videoda 5600 işlemciyi DarkFlash DX120 marka soğutucuyla 50-55 derecelerde gezdiğini gördüm.

Sormak istediğim bu iki işlemci arasında pek bir performans farkı olmamasına rağmen 240mm soğutucuyla nasıl daha yüksek sıcaklıklara ulaşıyorum. Hem zannımca kalite olarak Cooler Master daha iyi bir marka. Bu durum neden böyle açıklayabilir misiniz?

5600X ve 5600 aynı değil. Belki de 5600'de CPB kapalıydı. Videodan ziyade deneyenler yazsa daha iyi olur.

Şu anda Türkiye genelinde hava sıcaklığı oldukça yüksek. Eviniz sıcaksa sebeplerden biri bu olabilir.
Sizin kullandığınız kasanın hava akışı diğer kasalar kadar iyi olmayabilir. Her ne kadar ısı direkt olarak sıvı soğutucuya gidecek olsa da kasa içinin sıcak olması yine de bir etken olabilir.
Montaj esnasında bir hata yapmış olabilirsiniz. Ya da fan profiliniz tam güç çalışmıyor olabilir.

5600X ve 5600 aynı değil. Belki de 5600'de CPB kapalıydı. Videodan ziyade deneyenler yazsa daha iyi olur.
Haklısınız aynı değil ama 10 derecelik bir fark olacağını sanmıyorum. İki sistemde de PBO açık durumda.
Şu anda Türkiye genelinde hava sıcaklığı oldukça yüksek. Eviniz sıcaksa sebeplerden biri bu olabilir.
Sizin kullandığınız kasanın hava akışı diğer kasalar kadar iyi olmayabilir. Her ne kadar ısı direkt olarak sıvı soğutucuya gidecek olsa da kasa içinin sıcak olması yine de bir etken olabilir.
Montaj esnasında bir hata yapmış olabilirsiniz. Ya da fan profiliniz tam güç çalışmıyor olabilir.
Asus TUF GT 301 kasayı kullanıyorum videoda bahsettiğim kasa DarkFlash DK431. Oda sıcakılığı gibi diğer etkenler hemen hemen aynı olduğu için bu kadar takıldım bu konuya zaten.
Kasa hava akışı, kasa üzerindeki fanlar ve dönüş hızları. Tabii oda sıcaklıkları büyük etken bütün ekipmanlarınız eşit olsa bile bunlar fark yaratır.
Aklıma gelen tek şey anakartımda CPU OPT bağlantısı olmadığı için ve egzoz fanını devre devre dışı bırakmak istemediğim için fan çoklayıcı kullanıp pompa fanını ve egzoz fanını oraya taktım. Bundan kaynaklı tam verim alamadığım için olabilir mi ?

Pompa tam devirde dönmeli. Fan hızını tam hız yapıp deneyebilirsiniz. Pompa fanlarını da hızlandırabilirsiniz.

Pompa tam devirde dönmeli. Fan hızını tam hız yapıp deneyebilirsiniz. Pompa fanlarını da hızlandırabilirsiniz.

Deneyeceğim. Son olarak da bir şey daha sorayım sıvı soğutmanın bağlantısını yaparken en doğru şekil nasıldır? Anakartımda CPU OPT bağlantısı yok. Pompayı CPU fana takıp CHA_FAN bire çoklayıcıyla 2 radyatör fanı ve 1 egzoz fanı mı bağlamalıyım yoksa radyatör fanlarını CPU fana bağlayıp pompa ve egzoz fanını çoklayıcıya mı bağlamalıyım? Şimdiden teşekkürler.

Anladım hocam. PUMP FAN ve CPU OPT olmayan anakartta pompayı CPU FAN, fanlarını ise dediğiniz gibi de yapabilirsiniz. Ama pompayı tam devirde çalıştırın derim. Zaten PUMP FAN da varsayılan olarak tam devirde çalıştırıyor.

Geri
Yukarı