R5 5600X sistem boşta 90 derece

hostdoctor

Femtopat
Daha fazla  
RAM
SILICON POWER 8GB XPOWER Turbine Mavi 3200MHz CL16 DDR4
Ekran kartı
GIGABYTE GeForce RTX 3060 Ti VISION 2.0 OC 8GB GDD
Anakart
GIGABYTE B550M S2H 5000MHz(OC) DDR4 Soket AM4 M.2
İşlemci
AMD Ryzen 5 5600X MPK 3.7GHz 32MB Önbellek
Merhaba. Bundan 2 yıl önce AMD Ryzen 5 5600X, Gigabyte B550M S2H anakart ve NZXT H510i kasa ve NZXT 120 mm sıvı soğutuculu sistem almıştım. Sistem boşta 90 derecede çalışmaya başladı. Termal macunu yeniledim. Zalman marka macun ile yaptım ancak bir türlü düzelmedi hatta 115 derecede cihaz kendini kapatıyor. Anakart üstünde Sıvı soğutma PIN'i yok bu yüzden CPU FAN ile SYS FAN kullanıyorum. Cihazı atacağım. Sorunu nasıl çözerim, yeni anakart ve kasa lazım olur mu? Eğer olursa satın alıp upgrade yapabilirim. Bütçem var.
Sıvı Soğutma fanı SYS.
Radyatör CPU fan soketlerine bağlı.
Kasa üstünde sıvı soğutma bağlamayın etiketi var. Ne yapabilirim?

Hocam adamlar yazmış bağlamayın diye. Kule tipi 214-XT gibi soğutucular o işlemci için yeterli olur. Eskiden de mi böyleydi yeni mi oldu?

Hocam adamlar yazmış bağlamayın diye. Kule tipi 214-XT gibi soğutucular o işlemci için yeterli olur. Eskiden de mi böyleydi yeni mi oldu?
Sistem boşta ilk zamanlar bu kadar yüksek değildi diye hatırlıyorum ama son aylarda 80-90 altında değil, benim anakart giriş seviye acaba sıvı soğutma pump girişi olmadığı için yetersiz mi kalıyor bilemedim kasa hava akışı olarak biraz sıkıntılı

Sistem boşta ilk zamanlar bu kadar yüksek değildi diye hatırlıyorum ama son aylarda 80-90 altında değil, benim anakart giriş seviye acaba sıvı soğutma pump girişi olmadığı için yetersiz mi kalıyor bilemedim kasa hava akışı olarak biraz sıkıntılı
Kasa ile anakart değişirsem olur mu?

Dosya Ekleri

• IMG_2166.jpeg
    IMG_2166.jpeg
    177,6 KB · Görüntüleme: 25
  • IMG_2167.jpeg
    IMG_2167.jpeg
    129,3 KB · Görüntüleme: 22
  • image.jpg
    image.jpg
    337,5 KB · Görüntüleme: 21
  • image.jpg
    image.jpg
    300 KB · Görüntüleme: 26
Sistem boşta ilk zamanlar bu kadar yüksek değildi diye hatırlıyorum ama son aylarda 80-90 altında değil, benim anakart giriş seviye acaba sıvı soğutma pump girişi olmadığı için yetersiz mi kalıyor bilemedim kasa hava akışı olarak biraz sıkıntılı.

Hocam kasayı inceledim. Sıvı soğutma bağlanılabiliyor. Ya siz yanlış bağladınız ya da dediğiniz gibi anakart desteklemediği için böyle oluyor. Anakartı yenileyebilirsiniz. Yenilemek isterseniz bütçe belirtin.

Hocam kasayı inceledim. Sıvı soğutma bağlanılabiliyor. Ya siz yanlış bağladınız ya da dediğiniz gibi anakart desteklemediği için böyle oluyor. Anakartı yenileyebilirsiniz. Yenilemek isterseniz bütçe belirtin.
Abi kasa arkasındaki etikette böyle yazıyor benim de kafam karıştı, anakart üstünde sıvı soğutma pini yok ben de CPU ile SYS bağladım. Ama verim alamıyorum. Bütçem yüksek yeter ki şu beladan kurtulayım

Abi kasa arkasındaki etikette böyle yazıyor benim de kafam karıştı, anakart üstünde sıvı soğutma PIN'i yok ben de CPU ile SYS bağladım. Ama verim alamıyorum. Bütçem yüksek yeter ki şu beladan kurtulayım.

Hocam şu an araştıracak durumda değilim. Bunun için yeni konu açın.

Fan dışarı doğru üflüyorsa montaj doğru demektir. Peki pompa çalışıyor mu? Ses geliyor mu çalıştığına dair?

Yeni konular

Geri
Yukarı