R5 5600X sistem için sıvı soğutma önerisi

Benim anlamadığım konu özür dilerim biraz bu konu da cahilim 😀 sıvı soğutma ve kule tipi arasın da ki fark pek bilmediğim için.

Hepimiz illaki bir konuda cahiliz, hiç önemli değil :)

Kule tipi soğutmaların türü hava soğutmadır, stok soğutucudan farkları ısı yayıcı kanatçıklar işlemciye temas edecek kadar yakın değil genelde 2 veya daha fazla nikel kaplı bakır ısı borusu ile işlemciye bağlıdır. Bu yapıya sahip olmasından ve soğutma bloğu şeklinin bir kuleye benzemesinden dolayı kule tipi soğutucu denir.

Kaliteli kule tipiler pek çok sıvı soğutmaya taş çıkarır. Özellikle Corsair A500 veya Scythe Fuma 2 gibi soğutucuların performansı birçok kaliteli sıvı soğutmanın da üstündedir. Deep Cool Gammaxx L240 V2 de buna dahil olabilir.

Kule tipi soğutmaların türü hava soğutmadır, stok soğutucudan farkları ısı yayıcı kanatçıklar işlemciye temas edecek kadar yakın değil genelde 2 veya daha fazla nikel kaplı bakır ısı borusu ile işlemciye bağlıdır. Bu yapıya sahip olmasından ve soğutma bloğu şeklinin bir kuleye benzemesinden dolayı kule tipi soğutucu denir.

Kaliteli kule tipiler pek çok sıvı soğutmaya taş çıkarır. Özellikle Corsair A500 veya Scythe fuma 2 gibi soğutucuların performansı birçok kaliteli sıvı soğutmanın da üstündedir. Deep cool Gammaxx L240 V2 de buna dahil olabilir.

Para mühim değil iyisi olsun yeter 100-200 TL önemli değil tek bir model paylaşın hemen almak istiyorum kasama uygun olan tabii.

Kasanızın speclerini kendi internet sitesi üzerinden teyit ettim. Yan panelde 2x120 mm'lik radyatör konumu var, buraya rahatlıkla monte edebilirsiniz. Ancak ekran kartınız 30 cm'den daha uzunsa buraya montaj yapamıyorsunuz, kart ile çakışıyor zira.

Bu durumda tek seçenek ön panele yapılacak radyatör montajı ancak yine gördüğüm kadarıyla ön panele yapılacak montajda radyatörün fanlar dahil 14.5 cm'dan daha yüksek olmaması gerektiği belirtilmiştir. PF240'ın yüksekliği ise 28 cm. Bu durumda ekran kartınız 30 cm'den uzun ise bu ürünü satın almayın. Daha ince bir radyatöre yönelin.

Kasanızın Spec'lerini kendi internet sitesi üzerinden teyit ettim. Yan panelde 2x120 Mm'lik radyatör konumu var, buraya rahatlıkla monte edebilirsiniz. Ancak ekran kartınız 30 Cm'den daha uzunsa buraya montaj yapamıyorsunuz, kart ile çakışıyor zira.

Bu durumda tek seçenek ön panele yapılacak radyatör montajı ancak yine gördüğüm kadarıyla ön panele yapılacak montajda radyatörün fanlar dahil 14.5 Cm'dan daha yüksek olmaması gerektiği belirtilmiştir. PF240'ın yüksekliği ise 28 cm. Bu durumda ekran kartınız 30 Cm'den uzun ise bu ürünü satın almayın. Daha ince bir radyatöre yönelin.

Pek anlamadığım için bilgisayarcıya montaj yaptıracağım model paylaşırsanız benim kasama uygun sevinirim.

Pek anlamadığım için bilgisayarcıya montaj yaptıracağım model paylaşırsanız benim kasama uygun sevinirim.

Ekran kartının uzunluğunu ölçer misin? İnternette 22.5 cm olarak gördüm ama teyit etmek için soruyorum. Eğer 30 cm'den daha kısa ise uzunluğu, bu başlık altında önerilen neredeyse tüm 240 mm radyatörler uygun duruyor, içine sinen herhangi birini alabilirsin.

Para mühim değil iyisi olsun yeter 100-200 TL önemli değil tek bir model paylaşın hemen almak istiyorum kasama uygun olan tabii.

Bence fazla masrafa girmeyerek SE 224 XT alabilirsin, zaten 5600X yeterli. Ha dersen ki çok düz, Deep Cool Gammaxx L240 V2 önerebilirim. Kendim kullandığım güzel bir soğutucu.

Kaliteli kule tipiler pek çok sıvı soğutmaya taş çıkarır. Özellikle Corsair A500 veya Scythe Fuma 2 gibi soğutucuların performansı birçok kaliteli sıvı soğutmanın da üstündedir. Deep Cool Gammaxx L240 V2 de buna dahil olabilir.

Ufak bir not düşeyim: Corsair A500, kesinlikle berbat bir kule tipi soğutucudur. Pahalı olması bir yana performansı ile yerlerdedir.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Fuma 2 ile A500 masadaysa hem performans hem fiyat olarak Fuma 2 daha avantajlıdır. He ID-Cooling varken bunlara da gerek yok.

Ekran kartının uzunluğunu ölçer misin? İnternette 22.5 cm olarak gördüm ama teyit etmek için soruyorum. Eğer 30 cm'den daha kısa ise uzunluğu, bu başlık altında önerilen neredeyse tüm 240 mm radyatörler uygun duruyor, içine sinen herhangi birini alabilirsin.
Şu an bilgisayar yanım da değil kardeşim de.
Bence fazla masrafa girmeyerek SE 224 XT alabilirsin, zaten 5600X yeterli. Ha dersen ki çok düz, Deep cool Gammaxx L240 V2 önerebilirim. Kendim kullandığım güzel bir soğutucu.

Cool Gammaxx L240 V2 modelini alıyorum inşallaha kasama uyar tedirginim biraz.

Dosya Ekleri

• c885d7a5-facc-4bbd-8bf7-64c639948bc4.jpg
    c885d7a5-facc-4bbd-8bf7-64c639948bc4.jpg
    80,7 KB · Görüntüleme: 33
Ufak bir not düşeyim: Corsair A500, kesinlikle berbat bir kule tipi soğutucudur. Pahalı olması bir yana performansı ile yerlerdedir.

Fuma 2 ile A500 masadaysa hem performans hem fiyat olarak Fuma 2 daha avantajlıdır. He ID-Cooling varken bunlara da gerek yok.

İlginç, ben bir kaç video izlediğimde iyi görmüştüm performansını sanki. Umarım karıştırmıyorumdur ama A500'ün performansı iyiydi bildiğim kadarı ile. Ha tabii F/P değil bence o da ayrı konu. Bu arada attığınız video Ninja 5 modeline ait gibi duruyor hocam, bilerek mi yaptınız bilmiyorum ama söyleyeyim dedim :)

Dur bakalım şu A500'e bir kez daha bakayım, orada yazdıklarımı yalanlar hale gelebilirim duruma göre.
@nazzywest

Bana soracak olursan alma, kasanda montajını yapabileceğin tek yer alt kısım gördüğüm kadarı ile. Oraya da borunun uzunluğu yetmeyecektir. Bundan dolayı işini garantiye almak için SE 224 XT'nin daha iyi bir tercih olacağını düşünüyorum.

İlginç, ben bir kaç video izlediğimde iyi görmüştüm performansını sanki. Umarım karıştırmıyorumdur ama A500'ün performansı iyiydi bildiğim kadarı ile. Ha tabii F/P değil bence o da ayrı konu. Bu arada attığınız video Ninja 5 modeline ait gibi duruyor hocam, bilerek mi yaptınız bilmiyorum ama söyleyeyim dedim :)

Dur bakalım şu A500'e bir kez daha bakayım, orada yazdıklarımı yalanlar hale gelebilirim duruma göre.
@nazzywest

Bana soracak olursan alma, kasanda montajını yapabileceğin tek yer alt kısım gördüğüm kadarı ile. Oraya da borunun uzunluğu yetmeyecektir. Bundan dolayı işini garantiye almak için SE 224 XT'nin daha iyi bir tercih olacağını düşünüyorum.

Side panel, anakartın sağındaki ayrılmış alan radyatör montajı için. O plaka çıkabiliyor. Alt kısım tek seçenek değil, hatta bir seçenek değil çünkü ulaşması mümkün değil.

Geri
Yukarı