R5 5600X sistem nasıl test edilmeli?

Hocam sistem donanımlarının sorunlu olup olmadığını kontrol etmek için AIDA64 testi yapabilirsiniz. CPU, sabit diskler, güç kaynağı, RAM bileşenlerinin düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol etmiş olursunuz. Sıcaklıklar, çektikleri voltajlar, güç kaynağı gerekli gücü karşılıyor mu gibi. Bunlara ek olarak ekran kartı için de FurMark testini öneririm. VRAM'lere değil de daha çok çipe yük bindiren bir testtir haberiniz olsun. Ekstradan VRAM'lere yük bindiren testler de var internetten bakabilirsiniz. Kısacası ilk önce bu söylediğim test programları ile bir bakın genel durum nasıl, ondan sonra da çeşitli oyunlar indirip, internetten muadiliniz sistemler ile insanlar ne gibi değerler elde etmiş bakabilirsiniz.

Hocam sistem donanımlarının sorunlu olup olmadığını kontrol etmek için AIDA64 testi yapabilirsiniz. CPU, sabit diskler, güç kaynağı, RAM bileşenlerinin düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol etmiş olursunuz. Sıcaklıklar, çektikleri voltajlar, güç kaynağı gerekli gücü karşılıyor mu gibi. Bunlara ek olarak ekran kartı için de FurMark testini öneririm. VRAM'lere değil de daha çok çipe yük bindiren bir testtir haberiniz olsun. Ekstradan VRAM'lere yük bindiren testler de var internetten bakabilirsiniz. Kısacası ilk önce bu söylediğim test programları ile bir bakın genel durum nasıl, ondan sonra da çeşitli oyunlar indirip, internetten muadiliniz sistemler ile insanlar ne gibi değerler elde etmiş bakabilirsiniz.

Sonuçlar nasıl hocam?

Dosya Ekleri

• Screenshot_2.png
    Screenshot_2.png
    60,3 KB · Görüntüleme: 27
Ben bir sorun göremedim. Sıcaklık değerleri, saat hızı, voltaj değerleri gayet iyi duruyor. Ekran kartı testi de yaparsanız sorunsuz bir şekilde oyunlarda kullanabilirsiniz sistemi.

Performance Test Programını kullandım değerleri atıyorum.

Bu sonuçlar nasıl?

Dosya Ekleri

• Screenshot_3.png
    Screenshot_3.png
    48,3 KB · Görüntüleme: 21
  • Screenshot_4.png
    Screenshot_4.png
    56,5 KB · Görüntüleme: 17
Sorun yok gibi ama son bir ekran kartı sıcaklık testlerini de ölçebilirseniz tamamdır.

3 Dakikada 70 75'i gördü. Sonra 80'de sabitlendi. 2. El almıştım sorun çıkarsa iade ederim demiştim sizce ne yapmalıyım? 5.500 ₺ ye almıştım. Kapağı kapattım 77 Derecede sabitlendi.
Sorun yok gibi ama son bir ekran kartı sıcaklık testlerini de ölçebilirseniz tamamdır.

Hocam şöyle bir yol izledim:

Gigabyte RTX 2060 Voltaj Düşürme Şuan 67 Derecede.

Dosya Ekleri

• Screenshot_6.png
    Screenshot_6.png
    1,3 MB · Görüntüleme: 21
Son düzenleme:
3 dakikada 70 75'i gördü. Sonra 80'de sabitlendi. 2. el almıştım sorun çıkarsa iade ederim demiştim sizce ne yapmalıyım? 5.500 ₺ ye almıştım. Kapağı kapattım 77 derecede sabitlendi.

Hocam şöyle bir yol izledim:

Gigabyte RTX 2060 Voltaj Düşürme şu an 67 derecede.

Render için kullanacağanızdan dolayı aslında ekran kartının tam yükteki ısısı sizi çok sıkıntı etmesin. Ayrıca tam yükte 77 derece çok yüksek bir değer değil haberiniz olsun. Bende de ASUS dual RTX 2060 var, tam yük altında 69-70 derecede çalışıyor. ASUS'un soğutmalarının genelde Gigabyte'a oranla daha iyi olduğunu düşünürsek aldığınız değer normal. Undervolt edip kartın ayarları ile oynamaya bence çok da fazla gerek yok. Ekran kartı için 80 derece de genelde normal bir değer olarak kabul edilir aklınızda bulunsun.

Render için kullanacağanızdan dolayı aslında ekran kartının tam yükteki ısısı sizi çok sıkıntı etmesin. Ayrıca tam yükte 77 derece çok yüksek bir değer değil haberiniz olsun. Bende de ASUS dual RTX 2060 var, tam yük altında 69-70 derecede çalışıyor. ASUS'un soğutmalarının genelde Gigabyte'a oranla daha iyi olduğunu düşünürsek aldığınız değer normal. Undervolt edip kartın ayarları ile oynamaya bence çok da fazla gerek yok. Ekran kartı için 80 derece de genelde normal bir değer olarak kabul edilir aklınızda bulunsun.

400 İla 500 FPS alıyorum Valorantta bu doğru mu bilmiyorum birde doğru ise nasıl bir değer?

Son düzenleme:

Geri
Yukarı