R5 5600X sistemde Valorant'ta anlık FPS düşüşü

MaQuaOfficial

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar arkadaşlar, yaklaşık 2-3 haftadır (belki daha fazla) Valorant'ta karambol anında çok fazla smoke ve Flash'ın patladığı anda ya da aynı anda çok fazla kişinin savaştığı durumlarda FPS'im 150 160'lara kadar düşüyor. Sistemi 15 Mart 2021 de topladım, o zamanlar FPS'im en kötü 250 civarlarına düşüyordu. Daha önce yüksek FPS alıp son zamanlarda bu tarz FPS düşüşleri yaşayan ve çözümünü bilen var mı? Sistemi benden daha iyi olan birkaç yayıncı arkadaşta da benzer düşüşleri gördüm. Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Sistem bileşenlerim.

Ryzen 5 5600X.
MSI MAG B550 Tomahawk.
Corsair Vengeance LPX 2x8GB 3000MHz.
EVGA GTX 1070 FTW 8 GB.
SanDisk SSD Plus 240GB SATA 3 SSD.
Cooler Master MWE 750W 80+ Bronze v2.
SilverStone PF240 ARGB sıvı soğutma.
MSI MAG Forge 100M.

İşlemci sıcaklıklarında bir değişme var mı? Bir de Windows 11'e geçtiysen bu da sorun olabilir, oyun dosyalarını, güç ayarlarını vb. kontrol etmek işe yarayabilir.

Oyunun optimizasyon sıkıntısı vardır.

Yok. 3300X ile bile o değerlere düşmüyor 5600X bu.

Hocam şu yukarıda eklediğim işlemleri deneyebilirsiniz.

İstemci içerisinden dosyaları onar yapabilirsiniz.
Sürücü güncellemelerini kontrol edebilir, GPU sürücüsünü kaldırıp tekrar kurabilirsiniz.

İşlemci sıcaklıklarında bir değişme var mı? Bir de Windows 11'e geçtiysen bu da sorun olabilir, oyun dosyalarını, güç ayarlarını vb. kontrol etmek işe yarayabilir.

Yok. 3300X ile bile o değerlere düşmüyor 5600X bu.

Sürekli kontrol ediyorum 50 ile 65 derece arasında değişiyor oda sıcaklığına bağlı son zamanlarda 55 60 dereceyi geçmiyor.

Hocam şu yukarıda eklediğim işlemleri deneyebilirsiniz.

İstemci içerisinden dosyaları onar yapabilirsiniz.
Sürücü güncellemelerini kontrol edebilir, GPU sürücüsünü kaldırıp tekrar kurabilirsiniz.

Tamam deneyeceğim. Teşekkür ederim.
Bu arada bahsettiğin anlarda FPS düşmesi normal, aldığın FPS oranına göre de düşüş yüksek olur.

Daha önce bu kadar düşmüyordu normalde 300 ile 500 arasında dolaşan FPS'in böyle durumlarda bu kadar fazla düşmesi beni rahatsız etti.
@MaQuaOfficial son zamanlarda bir BIOS işlemi, Windows yükseltmesi yaptın mı? RAM hızların düşmüş olabilir CTRL+alt+del ile Görev Yöneticisi performans sekmesinden bak bakalım hızına. İşlemci frekansın ne durumda herhangi bir UV, OC denemesi yaptın mı?

Herhangi bir OC işlemi uygulamadım RAM'lerin frekansı da 3000 MHz de.

Herhangi bir OC işlemi uygulamadım RAM'lerin frekansı da 3000 MHz de.

Sen yine bu arada oyun dosyalarını bir onar ne olur ne olmaz. @Balgruuf the Greater dediğini de yap. Açıkçası savaş alanında aşırı düşmenin oyun dosyalarından kaynaklandığı düşüncesi aklıma daha çok yatıyor. Çünkü herkeste burada düşüş olur doğaldır ama 5600X ile 150'lere düşmesi çok fazla. 3300X ile en kötü 180-200 oluyor savaşlarda. Senin işlemcinin çekirdek gücü %20 daha yüksek.

Sen yine bu arada oyun dosyalarını bir onar ne olur ne olmaz. @Balgruuf the Greater dediğini de yap. Açıkçası savaş alanında aşırı düşmenin oyun dosyalarından kaynaklandığı düşüncesi aklıma daha çok yatıyor. Çünkü herkeste burada düşüş olur doğaldır ama 5600X ile 150'lere düşmesi çok fazla. 3300X ile en kötü 180-200 oluyor savaşlarda. Senin işlemcinin çekirdek gücü %20 daha yüksek.

Anladım söylediğiniz gibi yapacağım teşekkürler.

Yeni konular

Geri
Yukarı