R7 3700X RX 5700 XT sistem toplama

godsam

Hectopat
Herkese selamlar,

2020 yılı 2. çeyreğin sonuna doğru oyun ve render için bir sistem toplamaya karar verdim. Sistem bileşenlerini aşağıda sıralıyorum. İnceledikten sonra düşüncelerinizi, bileşenlerin uyumunu, bileşenler hakkında önerilerinizi ve bileşenleri kullanan arkadaşlar için zaman içerisinde ki deneyimlerinizi yazabilirseniz mutlu olurum. Yazılarınız benim için önemli okumaktan keyif alacağım. Teşekkürler şimdiden.

anakart ==> ASUS TUF Gaming X570-PLUS (Wi-Fi)
Anakart Link

İşlemci ===> AMD Ryzen 7 3700X

İşlemci Link

Ekran kartı ==> Sapphire Nitro+ Special Edition AMD Radeon RX 5700 XT
Ekran Kartı Link

RAM ==> Corsair Vengeance RGB Pro 16 GB (2x8GB) 3600MHz (32 GB yükseltilebilir)
Ram Link

PSU ==> Seasonic focus Plus 750W 80+ Gold tam modüler güç kaynağı.
PSU Link

SSD ==> Corsair 960GB Force MP510 NVMe M.2 SSD (3480 MB okuma / 3000 MB yazma)
SSD Link

Kasa ==> Corsair iCUE 465X RGB tempered glass beyaz mid Tower kasa.
Kasa Link

Monitör ==> Samsung LC27HG70QQMXUf 27" 1ms 144Hz (display+2xhdmı) FreeSync 2 HDR600 QHD Curved QLED monitör.
Monitör Link

Son düzenleyen: Moderatör:
Parçalar güzel fakat genel olarak pahalılar. Tam bütçenizi belirtirseniz daha güzel bir sistem dizilebilir diye düşünüyorum. OC yapıp yapmayacağınızı da belirtirseniz sevinirim.

Evet parçalar bayağı pahalı. Forumları da okuyorum ve orada söylenen şeyler de; şu an stokların az olmasından dolayı fiyatlar daha da artmış diyorlar. Bu sebeple haziran ayının sonuna kadar indirimleri kovalamayı düşünüyorum. Yani bileşenleri parça parça satın alacağım. Bütçe konusunda, yukarıda ki bileşenlerin toplamı şu an da satın alacak olsam 15k ile 16.5k arasında geziniyor. Benim ayırdığım bütçe de tahmini 15k diyebilirim. OC konusunda, eğer sahip olduğum bileşenlerim böyle bir imkan veriyorsa kullanmak isterim diye düşünüyorum.

Son düzenleme:

Toplam 15.757 TL yapıyor. Özellikle RAM'lerin frekansını yüksek, gecikme değerini düşük ve SSD'yi olabildiğince hızlı tutmaya çalıştım çünkü yanlış bilmiyorsam bunlar render için önemli faktörler. Oyun için de müthiş bir sistem oldu.

Wow bu sistem tavsiyesi için teşekkürler. İçerisinden hem hesaplı hem performanslı olanları değerlendireceğim. Örneğin ram, anakart, psu ve kasa için corsair ssd yi önceden almıştım indirim ile. Ama ekran kartı konusun da ilk başta rx 5700xt ve rtx 2070s arasında kalmıştım sonrasında f/p bakımından araştırmalarıma göre 5700xt daha ağır bastığını gördüm. Çünkü aradaki fark 1000tl hatta bu farkı bile aşabiliyor. Anladığım kadarıyla siz diğer bileşenlerden kısıp ekran kartına ağırlık vermişsiniz. Benim de çevremden aldığım önerilere göre düşünce yapım o tarafa doğru kayıyor. RTX 2070s için Gigabyte dışında önerebileceğiniz bir marka ve modeli var mıdır?

Aşağıdakileri önerebilirim. Yukarıdan aşağıya indikçe fiyat artıyor haberiniz olsun :)
5700XT de iyi kart. Ekran kartı tarafında NVIDIA'ya daha yakın olduğum için 2070S önerdim.

Değerli önerileriniz ve ilginiz için teşekkür ederim. 🙂 Bunları da önüme koyup bir düşündükten sonra tekrardan oluşturacağım sistemi buraya ekleyeceğim.Tekrardan sistemin eksik olan ya da daha performanslı ama kaçırdığım bileşenler için önerilerinize ihtiyacım olabilir. 😅

O zaman kadar kendinize iyi bakın iyi günler dilerim.

Yeni konular

Geri
Yukarı