R7 3700X ve RTX2080 uyumlu mu?

• Konuyu başlatan ZTAlp
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 19
  • Görüntüleme 660

ZTAlp

Centipat
Selamlar bir PC topladım uyumsuz bir parça var mıdır? Sistem özelliklerini şöyle izah edeyim.

-MSI RTX 2080 Super Gaming X Trio.
-AMD Ryzen 7 3700X.
-MSI B450 Tomahawk Max.
- G.Skill 16 GB (2x8) Sniper X orman kamuflaj 3200MHz CL16.
-Adata 480GB SU630 (normalde M.2 SSD alacakdım fakat sadece oyun oynayacagım için bir şey degişmeyecegini söylediler dogru mu?)
-Cooler Master Masterbox MB511 650W 80+.

Uyumsuz bir parça var mıdır?

Son düzenleyen: Moderatör:
M.2 SSD'ler 2.5'lik SSD'lere göre 2-3 kat bazıları ise 4-5 kat daha hızlıdır. Hem o sisteme 960GB 2.5'lik
ve 512'lik de bir M.2 alırdım ben.

@Pancarius Hayır. 2-3 kat veya 4-5 kat daha hızlı değildir. Üzerinde yazan okuma-yazma hızları sadece pazarlama taktiği. Bilgisayarda sadece oyun oynayan ve günlük işleri halleden birisinin kaliteli bir SATA SSD ile M.2 arasındaki farkı anlaması zordur. Bütçe varsa elbette alınabilir fakat öyle SATA SSD'ye göre uçmayı beklemeyin.

@Silinen üye Ekran kartı, işlemci ve RAM'ler gayet güzel olmuş. Ancak o tür bir sisteme B450 Tomahawk MAX almak istediğinize emin misiniz? X470/570 de gayet güzel gidebilirdi. Zira R7 3700X kullanıyorsunuz.
Ayrıca seçtiğiniz SSD kronik sorunlarıyla ünlü, tam bir baş belası SSD'dir. M.2 almayacaksanız bile Samsung 860 EVO almanızı şiddetle öneririm.
Ve son olarak bu fiyattaki bir sistemde kasa ile PSU'yu ayırarak daha kaliteli bir PSU almanızı öneririm.

Anakart olarak X570 yonga setli bir anakart tercih etmen daha uygun olur gibi.

Bütçeden dolayi.

@Pancarius hayır. 2-3 kat veya 4-5 kat daha hızlı değildir. Üzerinde yazan okuma-yazma hızları sadece pazarlama taktiği. Bilgisayarda sadece oyun oynayan ve günlük işleri halleden birisinin kaliteli bir SATA SSD ile M.2 arasındaki farkı anlaması zordur. Bütçe varsa elbette alınabilir fakat öyle SATA SSD'ye göre uçmayı beklemeyin.

@Silinen üye ekran kartı, işlemci ve RAM'ler gayet güzel olmuş. Ancak o tür bir sisteme B450 Tomahawk Max almak istediğinize emin misiniz? X470/570 de gayet güzel gidebilirdi. Zira R7 3700X kullanıyorsunuz.
Ayrıca seçtiğiniz SSD kronik sorunlarıyla ünlü, tam bir baş belası SSD'dir. M.2 almayacaksanız bile Samsung 860 Evo almanızı şiddetle öneririm.
Ve son olarak bu fiyattaki bir sistemde kasa ile PSU'yu ayırarak daha kaliteli bir PSU almanızı öneririm.

PSU'yu ayrı alamam ve butceden dolayı çünkü bu kasa zaten 1.000TL 700'e iyi bir kasa alsam 300 TL'ye düzgün bir PSU? Ya da 600'e kasa alsam 400'e PSU? Yani olsa bile kaliteli olacagını sanmıyorum ve hem bir almış oluyorum benim için daha iyi ve bütcemden dolayı Tomahawk Max kullanıyorum.

@Pancarius Hayır. 2-3 kat veya 4-5 kat daha hızlı değildir. Üzerinde yazan okuma-yazma hızları sadece pazarlama taktiği. Bilgisayarda sadece oyun oynayan ve günlük işleri halleden birisinin kaliteli bir SATA SSD ile M.2 arasındaki farkı anlaması zordur. Bütçe varsa elbette alınabilir fakat öyle SATA SSD'ye göre uçmayı beklemeyin.

@Silinen üye Ekran kartı, işlemci ve RAM'ler gayet güzel olmuş. Ancak o tür bir sisteme B450 Tomahawk MAX almak istediğinize emin misiniz? X470/570 de gayet güzel gidebilirdi. Zira R7 3700X kullanıyorsunuz.
Ayrıca seçtiğiniz SSD kronik sorunlarıyla ünlü, tam bir baş belası SSD'dir. M.2 almayacaksanız bile Samsung 860 EVO almanızı şiddetle öneririm.
Evet haklısınız hocam bir ev kullanıcısı için bunu anlamak zordur ama standart bir ev kullanıcısı için böyle bir bilgisayar biraz abartıdır.

@Silinen üye Kullandığınız anakart B450 yongasındaki en iyilerinden. Eğer bütçem bu kadar, bunun üstüne çıkmam diyorsanız kalmasında bir sorun yok. Yine de bu fiyatta X470 görmeye alışığız.

Kasa ile güç kaynağınızı ayırmanızı hala tavsiye ediyorum. Bütün parayı işlemci ve ekran kartına verip PSU kalitesiz (Kasanın içindeki PSU o kadar da kötü değil yine de) almak yanlış bir tercih olur.

SSD konusunda hala söylüyorum. SSD'yi aldıktan 3-6 ay sonra sorun yaşamanız çok yüksek ihtimal. İnternete SU650/630 yazın tonlarca şikayet okuyabilirsiniz.

Yine de sözümü dinlemediğinizi ve fayda etmediğini biliyorum. Umarım pişman olmazsınız.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı