Çözüldü R7 5800X yükte 90 derece oluyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

SisanBey

Decapat
Daha fazla  
Merhaba, işlemci değiştirdim Ryzen 5 3600X kullanıyordum 5800X'e geçtim AIDA64 stress testi yaptım 90 derecelere çıktı sıcaklık. Dedim herhalde termal macun bitmiştir yeni termal macun alıp sürdüm (Cooler Master MasterGel maker) ama değişen bir şey olmadı. Sıvı soğutma olarak MSI MAG CoreLiquid 360r kullanıyorum 3600X de Max 67 derece oluyordu yükte sıcaklık. BIOS'dan ayar falan mı yapmak lazım ya da format atsam düzelir mi?

Çözüm
Merhabalar.. Kısa ve öz tavsiyem Amd Ryzen Master'ı kurun ve Profile 1 üzerinden Eco Mode'u aktif edin tüm sorunlarınız bitecektir.. :)
Voltajı 1.125 e düşürdüm 1.175 den şuan tam yükte stress testin de max 56 derece. Kafama göre ayarladım voltajı ama ilerde sorun teşkil etmez ise böyle kullanmam uygun mudur sizce?
Ayni sıkıntı bendede oldu oyunlarda 70 76 arası sıcaklık r23 testinde 90 na çıktı thermaltake sıvı soğutma 360mm var. Voltajı düşürmeyi ben de duwundum ama uygun degeri ayarlayamassam sıkıntı başka şekilde karşıma cikacagini soylediler hem işlemi ömrü biter hemde anakartta hata verir dediler. Uygun degeri bulmak için araştırıyorum. Siz bu voltajda devam ederlcekmisniz.

5800X çok ısınan bir işlemci UV yapmaktan başka çare yok. Fakat sonrasında stres testleri yapmanız gerek. Stres testlerinde herhangi bir sorun yoksa voltajı yemiştir. İşlemci ömrünü bitirir, anakartta hata verir gibi söylentilere inanmayın.

Ayni sıkıntı bende de oldu oyunlarda 70 76 arası sıcaklık R23 testinde 90'na çıktı Thermaltake sıvı soğutma 360mm var. Voltajı düşürmeyi ben de duwundum ama uygun degeri ayarlayamassam sıkıntı başka şekilde karşıma cikacagini soylediler hem işlemi ömrü biter hem de anakartta hata verir dediler. Uygun degeri bulmak için araştırıyorum. Siz bu voltajda devam ederlcekmisniz.

Ben cbp kapalı olarak default ayarlarda kullanıyorum artık çok uğraştım ama soğutmak hiç kolay olmadı. Yükte 80 derece civarı oyunlarda ise 60 65 arasında.

Merhabalar.. Kısa ve öz tavsiyem Amd Ryzen Master'ı kurun ve Profile 1 üzerinden Eco Mode'u aktif edin tüm sorunlarınız bitecektir.. :)

Çözüm
Ayni sıkıntı bendede oldu oyunlarda 70 76 arası sıcaklık r23 testinde 90 na çıktı thermaltake sıvı soğutma 360mm var. Voltajı düşürmeyi ben de duwundum ama uygun degeri ayarlayamassam sıkıntı başka şekilde karşıma cikacagini soylediler hem işlemi ömrü biter hemde anakartta hata verir dediler. Uygun degeri bulmak için araştırıyorum. Siz bu voltajda devam ederlcekmisniz.
Buldunuz mu acaba doğru değeri?
Merhaba, tavisyeniz için teşekkür ederim sorunu epey önceden çözdüm. Dediğiniz gibi Ryzen Master kullanarak yapmıştım.
Nasıl çözdüğünüzü anlatır mısınız ?

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu yöntemi deneyebilirsiniz UV yapmak yerine şuan bu şekilde kullanıyorum ben de.

Yeni konular

Geri
Yukarı