R7 5800x3D - RTX 3090 sistemde PUBG 2K'da 100 FPS veriyor

DanceHall.inc

Centipat
Öncelikle selam.
3090 kullanıcısıyım ve PUBG de Ultra ayarlarda 2K çözünürlükte 100FPS civarlarında bir FPS alıyorum. Arkadaşımda 3060 Ti var o da benimle hemen hemen aynı FPS'leri alıyor, ben 90 alıyorken o 80 alıyor. Ekran kartı kullanımım %90ların altına düşmüyor, ekran kartı sıcaklığı 75-80 derecelerde, işlemci sıcaklığı 65-70 derecelerde geziniyor. Oyundayken ekran kartı ortalama 375-390W güç tüketiyor. Core clock ~1900MHz memoryclock ~10000MHz civarlarında geziniyor. V-Sync hem oyun içerisinden hem de NVIDIA Denetim Masası'ndan kapalı. Oyunda gökyüzüne bakınca 200FPS görebiliyorum. YouTube üzerinden benimle aynı sistem özelliklerine sahip olan kişilere bakıyorum hepsi 200FPS üstü alıyor. Kaç aydır oyunu bu şekilde oynuyorum. Çözüm bir türlü bulamadım, umarım bilen bir arkadaş yardımcı olabilir.

Sistemim:
Zotac RTX 3090 Trinity OC.
Ryzen 7 5800x3D.
G.Skill 2x16 GB (32 GB) 3600MHz CL18 RAM.
ASUS ROG 850G PSU.
Gigabyte B450M S2H.
(Bütün parçaları sıfır aldım, oyun SSD'ye kurulu)

Evet, halen daha eski sistemimden kalan anakartı kullanıyorum, testlere baktığımda anakartın FPS'yi etkilemediğini gördüm. Gigabyte resmi olarak kullandığım işlemci ile uyumlu BIOS çıkartınca da değiştirmemeye karar verdim.

Benimle aynı FPS'yi alan arkadaşımın sistemi:
RTX 3060 Ti.
Ryzen 5 3600.
2x8 (16 GB) RAM.
850W PSU.
Gigabyte B450M S2H.

Not: Bu sorunu sadece PUBG de yaşıyorum, diğer bütün oyunlarda, benchmarklar da, programlarda olması gereken performansı alıyorum. Bütün sürücüler BIOS falanda dahil güncel. 3 saat boyunca PC'ye ağır testler yaptım ve testlerden sorunsuz geçti. Sitemi düzenli olarak temizliyorum, macun değişimi gerekirse yapıyorum, sistemi ve sistemin bulunduğu odayı sürekli tozdan arındırıyorum.

Dosya Ekleri

• Screenshot_1.png
    Screenshot_1.png
    3,1 MB · Görüntüleme: 45
  • Screenshot_2.png
    Screenshot_2.png
    1,3 MB · Görüntüleme: 32
Son düzenleyen: Moderatör:
Saçma bir yorum olacak ama siz yapılabilecek her şeyi zaten yapmışsınız. Yazdığınıza göre PUBG hariç hiçbir program veya oyunda böyle bir sorun yaşamamaktasınız. Akıllara gelen tek cevap oyunun optimizasyonunun çöp olmasıdır. Yapılabilecek bir şey olduğunu sanmıyorum.

Core clock hızınız düşük çünkü. Olması gerekenden 700-1000mhz aşağıda dolanıyor
Lobideyken fps 60 a sabitleniyor ekran kartı da hızını kısıtlıyor ilk resime bakabilirsiniz

Saçma bir yorum olacak ama siz yapılabilecek her şeyi zaten yapmışsınız. Yazdığınıza göre PUBG hariç hiçbir program veya oyunda böyle bir sorun yaşamamaktasınız. Akıllara gelen tek cevap oyunun optimizasyonunun çöp olmasıdır. Yapılabilecek bir şey olduğunu sanmıyorum.
Bende sorunun oyunda olduğunu düşünüyorum ama birazda benden kaynaklı gibi hissediyorum çünkü YouTube den FPS testlerine baktığımda insanlar 200-300fps alıyor ama bana gelince fps düşüyor ve oyunun optimizesi kötü olsa RTX 3060Ti kullanan arkadaşımın benimle aynı fps yi almak yerine onunda aynı oranda düşük fps alması gerekmezmiydi ?

Resimde sorun yokmuş benim hatam oldu, geforce nowdan optimize edip fps değerlerine tekrar bak
Geforce driverinden oyunu optimize et dediğimde yüksek fps veya yüksek kalite seçeneği sunuyor yüksek fps yi seçip oyunu başlattığımda grafikleri düşürüyor buda darboğaza ve drop girmesine sebep oluyor. Görev yöneticisinden oyunun işlem önceliğini arttırıp steam üzerinden oyunu başlatırken işlemcinin tüm çekirdeklerini kullanması için bir kod girdim fakat buda işe yaramadı.

Bir detay farkettim, YouTube üzerindeki fps testleri hep eskiden çekilmiş testler oyunun yeni sürümünde herhangi bir test yok, sanırım güncelleme geldikçe oyunun optimizesi kötüleşmeye başladı, az önce 3060ti kullanan arkadaşım oyuna bu gün gelen güncellemeyi yükledi ve 60fps civarlarında alıyor.

GeForce driverinden oyunu optimize et dediğimde yüksek FPS veya yüksek kalite seçeneği sunuyor yüksek FPS'yi seçip oyunu başlattığımda grafikleri düşürüyor bu da darboğaza ve drop girmesine sebep oluyor. Görev Yöneticisi'nden oyunun işlem önceliğini arttırıp Steam üzerinden oyunu başlatırken işlemcinin tüm çekirdeklerini kullanması için bir kod girdim fakat bu da işe yaramadı.

Bir detay fark ettim, YouTube üzerindeki FPS testleri hep eskiden çekilmiş testler oyunun yeni sürümünde herhangi bir test yok, sanırım güncelleme geldikçe oyunun optimizesi kötüleşmeye başladı, az önce 3060 Ti kullanan arkadaşım oyuna bugün gelen güncellemeyi yükledi ve 60FPS civarlarında alıyor.

3060 Ti kullanan arkadaşın bu değerleri hangi çözünürlükte alıyor?

GeForce driverinden oyunu optimize et dediğimde yüksek FPS veya yüksek kalite seçeneği sunuyor yüksek FPS'yi seçip oyunu başlattığımda grafikleri düşürüyor bu da darboğaza ve drop girmesine sebep oluyor. Görev Yöneticisi'nden oyunun işlem önceliğini arttırıp Steam üzerinden oyunu başlatırken işlemcinin tüm çekirdeklerini kullanması için bir kod girdim fakat bu da işe yaramadı.

Bir detay fark ettim, YouTube üzerindeki FPS testleri hep eskiden çekilmiş testler oyunun yeni sürümünde herhangi bir test yok, sanırım güncelleme geldikçe oyunun optimizesi kötüleşmeye başladı, az önce 3060 Ti kullanan arkadaşım oyuna bugün gelen güncellemeyi yükledi ve 60FPS civarlarında alıyor.

Bu sistemin FPS drop yapacak kadar darboğaza gireceğini sanmıyorum onun için CPU'nun eşek yüküyle çalışması gerekiyor ama burada öyle bir şey olacağını sanmam

Son düzenleme:
3060 Ti kullanan arkadaşın bu değerleri hangi çözünürlükte alıyor?

Bu sistemin FPS drop yapacak kadar darboğaza gireceğini sanmıyorum onun için CPU'nun eşek yüküyle çalışması gerekiyor ama burada öyle bir şey olacağını sanmam
1080p çözünürlükte oynuyor ama oyun içerisinde işleme çözünürlüğü %120 ye ayarlı bu yüzden 1440p gibi bir şeye denk geliyor bende bu değer %100 de yani doğal 2k çözünürlük. Kendim 1080p ye çekip %120 yaptığımda da 1440p deki ile hemen hemen aynı fps yi alıyorum. (1080p nin 1440p olması için %125 ya da %133 gerekiyor diye biliyorum tam emin değilim)

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı