R7 7700X 90 derece oluyor

MehmetMustafa

Centipat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar 2 Mayıs'ta bir bilgisayar aldım. Hazır sistem.
Soruna örnek vereyim. İnternet kafe Simulator 2'de belli yerlerde 88-90 derece oluyor ve 5 dk boyunda aynı neredeyse. Sonra 60 vs oluyor.
Aynısı GoW için de geçerli!
Chrome'a giriyorum, fan bir anda fulleniyor ve 60 derece vs oluyor. Geri düşüyor sonra.

Nereye girersem gireyim bir anda ısınıyor ve sonra düşüyor. Bu oyunlarda karşılaştığım ısı normal mi ya?

Teknik servise sorduğumda ise soğutucu ile ilgili garanti kapsamında bir inceleme yapabiliriz dedi. Ne yapmalıyım?

G.Skill flarex5 2x16 GB CL30 5600MHz.
INNO3D iChill X3 RTX 4070 Ti.
ASUS Prime B650M-A Wi-Fi
AMD Ryzen7 7700X.

Son düzenleyen: Moderatör:
Isı aniden artıp düşüyor yani? Bu aslında normal bir durum genelde laptoplarda görülür ani ısı artmasıyla fan hızını arttırıyor soğutana kadar bir süre geçiyor.

Isı aniden artıp düşüyor yani? Bu aslında normal bir durum genelde laptoplarda görülür ani ısı artmasıyla fan hızını arttırıyor soğutana kadar bir süre geçiyor.

Hocam mesela God of War giriyorum ilk 5-10dk sürekli 88-90 araları sonra bir 60'a düşüyor tekrarlıyor genellikle bu olayı, bazen boşta iken 60 derece vs oluyor.

7000 serisi sorunlu stabil değil.

Sizce göndermeli miyim kontrol için.

Hocam mesela God of War giriyorum ilk 5-10dk sürekli 88-90 araları sonra bir 60'a düşüyor tekrarlıyor genellikle bu olayı, bazen boşta iken 60 derece vs oluyor.
Bios güncellemesine baktınız mı ısı-fan hızı eşiklerini daha stabil hale getirmiş olabilirler eğrr bios güncellemesi gelmediyse kendiniz elle ayarlayın. Stok fan kullanıyorsanız bu durumu daha da normal hale getirir. Turbo boost teknolojisi bu ani ısı artışına neden oluyor bios'dan ısı-fan eşiklerini ayarlayın.

BIOS güncellemesine baktınız mı ısı-fan hızı eşiklerini daha stabil hale getirmiş olabilirler eğrr BIOS güncellemesi gelmediyse kendiniz elle ayarlayın. Stok fan kullanıyorsanız bu durumu daha da normal hale getirir. Turbo Boost teknolojisi bu ani ısı artışına neden oluyor BIOS'tan ısı-fan eşiklerini ayarlayın.

Hocam onunla alakalı bir video var mı bakabileceğim?

Bu rehberede bakın uygulayın bu işlem turbo boost kapatıp açma seçeneğini aktif hale getiriyor öyle deneyin birde hatta oyun oynarken veya cihazda işlemci performansı gerektirmeyen kullanımlarınızda kapalı tutarsanız hem güç hemde ısı düşürerek silikonun ömrünüde uzun tutmuş olursunuz. Cs gibi oyunlarda ciddi fps düşüşü olacaktır ama onun dışında 5 fpsden fazla oynamıyor bazı oyunlarda fps artışı oluyor.

Hocam onunla alakalı bir video var mı bakabileceğim?
Cpu fan hızı ayarlama diye youtubedan bir kaç video izleyip yapabilirsiniz sizin anakart için video bulamadım.

Geri
Yukarı