R9 295X2 4K performansı

Daha fazla  
R9 295X2 ekran kartı alacağım bu ekran kartı kaç watt güç çeker? R9 295X2'nin 4K görüntüde Most Wanted gibi oyunlarda 25-30 FPS aldığını gördüm. Bu normal mi ?
Ekran kartının üzerinde Crossfire bağlantısı yok. Bu karttan iki tane alsam nasıl Crossfire yapacağım ?

Yorumlarınız için teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba, kendim de R9 295X2 kullandığımdan bu konuda size yardımcı olabilirim. Sırayla cevaplara başlayayım:
1- Ekran kartının belirtilen resmi TDP değeri 500W. Ama tabi yapılan testlerde maksimum çekilen değer 600'ü buluyor. Ayrıca bununla bitmiyor. Bu kart için her PCI Kanalına minimum 24'er amper toplamda minimum 48 amperlik güç sağlayan PSU gerek. Diğer bileşenlerle bu değer 60'a yaklaşır. Ben sıkıntı çekmemek adına uzun bir araştırmadan sonra Seasonic X Serisi 1050W güç kaynağı aldım. Sana da öneririm.
2- 4K olayı biraz karışık. Yeni nesil oyunları 4K'da ve Ultra ayarda akıcı olarak oynamayı unut. Ekran kartına 5.000 Tl para verip sırf bir inçte 40 pixel daha fazla göreceğiz diye 20-40 fps'ye oyun oynamaya çalışmak saçma. Benim tavsiyem 2K 120/144 Hz bir monitör al rahatına bak. Şimdiye kadar 4K gördüğümüz mü vardı? :D
3- Bu soruyu merakından sorduğunu düşünerek cevaplıyorum çünkü iki kart almak çok saçma bir hareket olacak: Amd bu kart ile yazılımsal olarak anakarttaki PCI-E soketleri ile sağlıyor Crossfire olayını. Direkt iki kartı alıp takman yeterli. Ama böyle bir durumda işlemci epey darboğaz yaşatacaktır ve üstelik PSU'nunda minimum 1500W olması gerek.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı