R9 380 için FM2+ işlemci önerisi

Ethem1907

Kilopat
Makaleler
1
Yer
İzmir
Daha fazla  
İyi günler. Bu ekran kartı ile çok konu açtığım oldu. Artık iyice işin içine girdim. A10 7870K işlemcim var. Ekran kartım tam olarak "Sapphire Nitro R9 380 black plate". İşlemcim kartı besliyemiyor ve darboğaz oluyor. Bunu ekran kartının GPU kullanımının düşük olmasından anladım. RX 460 2 GB taktım sorunsuz şekilde R9 380'den daha akıcı daha kaliteli performans aldım. Anakartım FM2+ soket. A10 7870k yerine ucuz (max400-500 TL) FM2+ soket işlemci tavsiyesi istiyorum. Darboğaz olmadan R9 380 ile tam performans almak istiyorum artık. Lütfen yorumda bu isteğim öncelik olsun. 2. Olarak ise farklı anakart ve farklı işlemci tipi tavsiyesi verebilirsiniz ama çok uçuk fiyatlar olmasın. Lütfen bilen ve kesinlikle darboğaz olmayacağına emin olan insanlar yazıp yardım ederse çok ama çok mutlu olurum 🙏 RAM frekansı 2400 MHz.

Son düzenleyen: Moderatör:
@Xsparrow'un da dediği gibi FM2+ soketinde bu tarz bir işlemci yok. En iyisi 7890K, o da yeterli değil diyebiliriz.

Bence elinizdeki işlemciyi de satıp, ucuz bir H81 anakart ve 4. nesil i5 model bir işlemci alın. Rahat edersiniz. i5 4690, 4570, 4460 modelleri tercih edilebilir. Ortalama olarak ikinci elde 400-500 TL civarında bulabilirsiniz.

Elinizdekileri 800TL'ye satıp, Aliexpress'ten Ryzen 5 1600+Ucuz bir kule fan, ülkemizden de ikinci el A320M anakart+8GB DDR4 RAM alabilirsiniz.

@Xsparrow'un da dediği gibi FM2+ soketinde bu tarz bir işlemci yok. En iyisi 7890K, o da yeterli değil diyebiliriz.

Bence elinizdeki işlemciyi de satıp, ucuz bir H81 anakart ve 4. nesil i5 model bir işlemci alın. Rahat edersiniz. i5 4690, 4570, 4460 modelleri tercih edilebilir. Ortalama olarak ikinci elde 400-500 TL civarında bulabilirsiniz.
Aklımda anakartı değiştirip Intel Xeon x3440 var ama anakartları eski işlemci zamanının en iyisi besleyebilir diye düşünüyorum. Ama onun yerine Am4 soket bir anakart alıp ryzen falan mı alsam?

Aklımda anakartı değiştirip Intel Xeon x3440 var ama anakartları eski işlemci zamanının en iyisi besleyebilir diye düşünüyorum. Ama onun yerine Am4 soket bir anakart alıp ryzen falan mı alsam?
Dediğimi yapabilirsiniz. İleride RX590 bile takabilirsiniz önerdiğim işlemciye.

AM4 sokete geçince, RAM de değiştirmeniz gerekiyor. RAM değişimine gitmeden yapabileceğiniz en ideal yükseltme, ilk mesajımda bahsettiğim yükseltme olur. O yüzden ya DDR 4 güncel sisteme geçin, ya da 4. nesil i5'e geçin. Şu anki sisteminizin durumu ve eldeki opsiyonlar dahilinde, Xeon tarzı sistemlere geçmek pek ideal olmaz.

AM4 sokete geçince, RAM de değiştirmeniz gerekiyor. RAM değişimine gitmeden yapabileceğiniz en ideal yükseltme, ilk mesajımda bahsettiğim yükseltme olur. O yüzden ya DDR 4 güncel sisteme geçin, ya da 4. nesil i5'e geçin. Şu anki sisteminizin durumu ve eldeki opsiyonlar dahilinde, Xeon tarzı sistemlere geçmek pek ideal olmaz.
Ram değiştirmek gerekecek derken? Şimdi ramlerimi ve anakart işlemciyi değiştirip. Am4 soket anakart frekans hızı yüksek ddr4 ram ve ryzen işlemci alsam. AliExpress te 500-600tl ryzen 5 1500x işlemciler. Benchmark testleri 10.000 kusur. Bu hem daha mantıklı hem ileriye uzun vadeli olmaz mı sence de?
Beyler sistemden parça satıp para katmaya karar verdim. Alttaki sisteme çevirsem sistemi nasıl olur?

Ryzen 5 1600 İşlemci
A320M AM4 3200mhz (Gigabyte,MSI) Anakart
Corsair Vengeance LPX 8GB 3000MHz DDR4 Ram

Sapphire Nitro R9 380 4GB Ekran Kartı
500W güç kaynağı
Beyler sistemden parça satıp para katmaya karar verdim. Alttaki sisteme çevirsem sistemi nasıl olur?

Ryzen 5 1600 İşlemci
A320M AM4 3200mhz (Gigabyte,MSI) Anakart
Corsair Vengeance LPX 8GB 3000MHz DDR4 Ram

Sapphire Nitro R9 380 4GB Ekran Kartı
500W güç kaynağı?

Yok mu şunu yorumlayacak arkadaş kurban olayım :)

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı