Çözüldü R9 3900X - RTX 3090 sistemde FPS düşüşü oluyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

alleozdemir

Hectopat
RAM
G.Skill Trident Z Neo 3600MHz CL16 16x2 (32 GB) RAM
SSD veya HDD modeli
Seagate Firecuda 2TB GEN4 5000/5000mb
Ekran kartı
Evga FTW3 RTX 3090
Anakart
Asus X-570E AM4
İşlemci
AMD Ryzen 9 3900X
Arkadaşlar sistemi belirteyim öncelikle:

• AMD Ryzen 9 3900X (base clock)
  • ASUS X570-E anakart.
  • ASUS TUF 80+ 750W psupply.
  • G.Skill Trident Z Neo 3600MHz CL16 16x2 (32 GB) RAM ( D. OC. P clock)
  • EVGA FTW3 RTX3090.
  • Seagate FireCuda 2TB gen4 7000 MB M.2
  • SilverStone PF360mm 6 fanlı sıvı soğutma.
  • 1TB M.2, 2X 1TB hard disk daha var.
  • Samsung space monitör 27" 2K 144Hz.
  • Samsung Curved monitör 32" 60Hz.

Sistemim bu şekilde olmasına rağmen bazen boştayken ekranda hiçbir şey açık olmamasına rağmen takılmalar donmalar yaşıyorum. Oyunda siyah ekran gitmeleri donmalar düşük FPS'ler.
Ekran kartı kaynaklı değil elimde 3070 de var onda da aynı.
BIOS ayarlarım D. OC. P hariç standart.
Windows 11 lisanslı kullanıyorum.
Virüs taraması yaptım lisanslı yazılımla bir şey çıkmadı.
NVIDIA ve sürücülerim güncel.

Oyunlarda düşük FPS alıyorum RTX 3090 karta göre. Örneğin. 2K Ultra ayarlardan bahsedecek olursak aldığım FPS'ler:
CS:GO: 300-400
Valorant: 200-350
Forza Horizon 5: 110-130
M: B Bannerlord: 95.
1080P'ye veyahut düşük ayarlara alsam da FPS de artış olmuyor.

Sizce sorunu nasıl bulabilirim?
BIOS ayarları mı yapmam gerekli?
Güç kaynağı mı yetersiz?
Yoksa Ryzen garantisi bitti diye bozulabilecek bir işlemci miydi?

Eğer ki başaramazsam önerdiğiniz, sistemi adan Z ye tekrar toplayıp kontrol edebilecek bir kurum servis var mı?

Yardımcı olursanız sevinirim.

Dosya Ekleri

• 20220613_195143.jpg
    20220613_195143.jpg
    133,5 KB · Görüntüleme: 221
Çözüm
Yeni kullanmaya başladım. Testlerimi de onlu onsuz denedim yine aynıydı. Sorun onda değil yani eminim. Şimdi yine BIOS'u default deneyeceğim sıfır Windows şu anda. Sormayın aşırı yoruldum. Tam çözülmüştü keşke RGB sevdamla baş edip yeniden kurmasaydım Windows'u. Anlamadığım her şey aynıyken neden sorun çıkardı bu sefer Windows.
Sanırım senin benim dışımda ki yaptırdığım şeylerin dışında yaptığın bir değişikliği gözden kaçırmış olabilirsin. Bence zaten bu sorun düzelene kadar BIOS tamamen default kalması mantıklı. Hani en azından sorunsuz şekilde görürsek sonra BIOS üzerinden işlemler yapabilirsin. Tabii BIOS üzerinden ayarları aynı anda yapma, çünkü en azından birer birer yaparsan sonrasında yaşanan sorundan bi önce ki değişikliğin ne olduğun hatırlarsın. Diğer türlü birden fazla yöntem deneyince işler iyice birbirine karışır, emin olamazsın. Yani şöyle mantık kuralım. Mesela bu donanımları farklı bir bilgisayarda denerken hepsini bir anda denemek yerine, teker teker denemek daha mantıklı.
Keşke farklı RAM'leri daha önce deneseydin. Bakalım sonuç ne olacak.

Şu an birkaç tık yıkılmış olabilirim, sorun RAM'lerde değil sanırsam. Size aldığım değerleri atayım. 4 dakika içerisinde 2 kez 2500 ve 4300 gibi yükselme yaptı. RAM slotlarından olma ihtimaline karşın şimdi bir de değiştirip test yapacağım. Test sonucu aynı çıkarsa atmama gerek yok. Sorun ya işlemci de ya anakartta ya da psupply'da.

--------------------
Farklı RAM slotlarında da durum aynı.
Lakin latencymondan gelen uyarıyı çevirdiğimde:

Sisteminiz, gerçek zamanlı ses ve diğer görevleri yerine getirmekte sorun yaşıyor gibi görünüyor. çıkan tıklamalar veya Pop'lar olarak görünen arabellek yetersizlikleri ile karşılaşmanız olasıdır. bir sorun güç yönetimi ile ilgili olabilir, Denetim Masası ve BIOS kurulumunda Cpu kısıtlama ayarlarını devre dışı bırakın. BIOS güncellemelerini kontrol edin.

Dikkatimi çeken noktaları kalın yaptım. İlk kalın cümle benim sorunumu ifade ediyor tam anlamıyla. Güç yönetimi windowsda AMD Ryzen high performance'da şu an. Dünde AMD Ryzen balanced'daydı.

Yani sorun Windows içerisinden değil gibi. BIOS'ta gibi geldi. CPU'mu kısıtlayan öğelere odaklanmamız gerekiyor. Keşke detaylı bir şekilde BIOS bilgim olsaydı. Eski Intel BIOS'larını biliyordum da UEFI'ler ve AMD benim için garip.

------------------
Ve biosta karşımıza çıkan hatayla alakalı bir fikir yürüttüm. Orda soc değeri fazla gelebilir diyor. Alta eklediğim görselde ise voltaj değerleri arasında Auto'da bulunan Soc Voltage gördüm. Acaba bunu offset - ye getirip zorlandığında düşürmesine mi ayarlasak ?

Dosya Ekleri

• CORSAIR RAM DOCP CPUS.png
    CORSAIR RAM DOCP CPUS.png
    67,8 KB · Görüntüleme: 9
  • CORSAIR RAM DOCP DRİVERS.png
    CORSAIR RAM DOCP DRİVERS.png
    102,3 KB · Görüntüleme: 11
  • CORSAIR RAM DOCP MAIN.png
    CORSAIR RAM DOCP MAIN.png
    232,9 KB · Görüntüleme: 11
  • CORSAIR RAM DOCP PROCESSES.png
    CORSAIR RAM DOCP PROCESSES.png
    107,3 KB · Görüntüleme: 8
  • 8d531ccf-0b4f-4db4-bdb7-d360b83a7a93.jpg
    8d531ccf-0b4f-4db4-bdb7-d360b83a7a93.jpg
    169,3 KB · Görüntüleme: 7
Son düzenleme:
Şu an birkaç tık yıkılmış olabilirim, sorun RAM'lerde değil sanırsam. Size aldığım değerleri atayım. 4 dakika içerisinde 2 kez 2500 ve 4300 gibi yükselme yaptı. RAM slotlarından olma ihtimaline karşın şimdi bir de değiştirip test yapacağım. Test sonucu aynı çıkarsa atmama gerek yok. Sorun ya işlemci de ya anakartta ya da psupply'da.

--------------------
Farklı RAM slotlarında da durum aynı.
Lakin latencymondan gelen uyarıyı çevirdiğimde:

Sisteminiz, gerçek zamanlı ses ve diğer görevleri yerine getirmekte sorun yaşıyor gibi görünüyor. çıkan tıklamalar veya Pop'lar olarak görünen arabellek yetersizlikleri ile karşılaşmanız olasıdır. bir sorun güç yönetimi ile ilgili olabilir, Denetim Masası ve BIOS kurulumunda Cpu kısıtlama ayarlarını devre dışı bırakın. BIOS güncellemelerini kontrol edin.

Dikkatimi çeken noktaları kalın yaptım. İlk kalın cümle benim sorunumu ifade ediyor tam anlamıyla. Güç yönetimi windowsda AMD Ryzen high performance'da şu an. Dünde AMD Ryzen balanced'daydı.

Yani sorun Windows içerisinden değil gibi. BIOS'ta gibi geldi. CPU'mu kısıtlayan öğelere odaklanmamız gerekiyor. Keşke detaylı bir şekilde BIOS bilgim olsaydı. Eski Intel BIOS'larını biliyordum da UEFI'ler ve AMD benim için garip.

------------------
Ve biosta karşımıza çıkan hatayla alakalı bir fikir yürüttüm. Orda soc değeri fazla gelebilir diyor. Alta eklediğim görselde ise voltaj değerleri arasında Auto'da bulunan Soc Voltage gördüm. Acaba bunu offset - ye getirip zorlandığında düşürmesine mi ayarlasak ?
Evet zaten uzun süreli deneme yanılma yöntemlerinden sonra sorunun BIOS üzerinde verilen uyarıdan oluştuğunu anladık. Malesef Windows üzerinde bu BIOS üzerinde verilen uyarı yüzünden sorunlar oluşuyor. Ki sen de takıldığını, FPS drop olduğunu, normal olmadığını söyledin. Ben de LatencyMon programını önerdim ki biraz uzun olsada bu şekilde anlamış olduk. Güç ile yapılacak işlemler genelde "C-state" kapatmak. Spectrum kapatmak. Ya da anakartın bileşenlere verdiği voltajı calibre edip extreme yapmak. Fakat bu gibi işlemler güç tüketimini daha çok arttıran ayarlar. Peki şunu deneyelim. BIOS üzerinden işlemcinin Core performans değerini kapatalım. İşlemcin yük altında boost etmesi kapatılacak. Bakalım böyle nasıl tepki verecek :)

------------------
Ben bahsettiğin ayarı ASUS'un kullanım izleme aracında göremedim. Yani bu konular beni aşar. Çünkü daha çok gelişmiş OC ayarları pek yapmadım. Genelde daha çok bilinen ayarlar ile OC işlemleri yaptım. Ben de başka kaynaklara baktım. Çok az var, ama bazıları Soc Voltage ayarından bahsetmiş. Bilmediğim şey için yorum yapmak istemiyorum ama...

Edit. Şimdi gördüm, sanırım yeni ekledin. Valla dostum dediğim gibi, benim için bu gelişmiş voltaj ayarları. O kadar bilgim yok.

Yani bu sorun pekte genel yaşanan bir soruna benzemiyor. Google arama motoruna yazdığım zaman çok çok az kaynak çıkıyor. 3-4 tane ancak :) Bu yüzden fikir yürütmek zor. ASUS teknik servisi arayıp bilgi alabilirsin mesela.

Son düzenleme:
Evet zaten uzun süreli deneme yanılma yöntemlerinden sonra sorunun BIOS üzerinde verilen uyarıdan oluştuğunu anladık. Maalesef Windows üzerinde bu BIOS üzerinde verilen uyarı yüzünden sorunlar oluşuyor. Ki sen de takıldığını, FPS düşmesi olduğunu, normal olmadığını söyledin. Ben de latencymon programını önerdim ki biraz uzun olsa da bu şekilde anlamış olduk. Güç ile yapılacak işlemler genelde "C-state" kapatmak. Spectrum kapatmak. Ya da anakartın bileşenlere verdiği voltajı Calibre edip Extreme yapmak. Fakat bu gibi işlemler güç tüketimini daha çok arttıran ayarlar. Peki şunu deneyelim. BIOS üzerinden işlemcinin Core performans değerini kapatalım. İşlemcin yük altında Boost etmesi kapatılacak. Bakalım böyle nasıl tepki verecek :)

Ben bahsettiğin ayarı ASUS'un kullanım izleme aracında göremedim. Yani bu konular beni aşar. Çünkü daha çok gelişmiş OC ayarları pek yapmadım. Genelde daha çok bilinen ayarlar ile OC işlemleri yaptım. Ben de başka kaynaklara baktım. Çok az var, ama bazıları SoC voltage ayarından bahsetmiş. Bilmediğim şey için yorum yapmak istemiyorum ama...

Edit. Şimdi gördüm, sanırım yeni ekledin. Vallahi dostum dediğim gibi, benim için bu gelişmiş voltaj ayarları. O kadar bilgim yok.

Yani bu sorun pek de genel yaşanan bir soruna benzemiyor. Google arama motoruna yazdığım zaman çok çok az kaynak çıkıyor. 3-4 tane ancak :) bu yüzden fikir yürütmek zor. ASUS teknik servisi arayıp bilgi alabilirsin mesela.

Ağlamak istiyorum hocam. Gerçekten güç planından dolayı olamaz ya. Gerçi şu an benim RAM'lerim takılı değil ama. Güç planında AMD'nin özel planları yerine direk yüksek performans yaptım ve latencymon kaydettim. Hiç drop girmedi ve maksimum 424 latency.
Stats paylaşayım:

Kod:
_________________________________________________________________________________________________________
CONCLUSION.
_________________________________________________________________________________________________________
Your system appears to be suitable for handling real-time audio and other tasks without dropouts.
LatencyMon has been analyzing your system for 0:08:44 (h:mm:ss) on all processors.

SYSTEM INFORMATION.
Computer name: DESKTOP-SJFR0JA
OS version: Windows 10, 10.0, version 2009, build: 19044 (x64)
Hardware: System Product Name, System manufacturer.
CPU: AuthenticAMD AMD Ryzen 9 3900X 12-Core Processor.
Logical processors: 24.
Processor groups: 1
RAM: 16294 MB total.

CPU SPEED.
Reported CPU speed: 380 MHz.

Note: reported execution times may be calculated based on a fixed reported CPU speed. Disable variable speed settings like Intel Speed Step and AMD Cool N Quiet in the BIOS setup for more accurate results.

MEASURED INTERRUPT TO USER PROCESS LATENCIES.
The interrupt to process latency reflects the measured interval that a usermode process needed to respond to a hardware request from the moment the interrupt service routine started execution. This includes the scheduling and execution of a DPC routine, the signaling of an event and the waking up of a usermode thread from an idle wait state in response to that event.

Highest measured interrupt to process latency (µs): 424,0
Average measured interrupt to process latency (µs): 11,527296

Highest measured interrupt to DPC latency (µs): 417,70
Average measured interrupt to DPC latency (µs): 6,867896

REPORTED ISRs.
Interrupt service routines are routines installed by the OS and device drivers that execute in response to a hardware interrupt signal.

Highest ISR routine execution time (µs): 38,390
Driver with highest ISR routine execution time: Wdf01000.sys - Çekirdek Modu Sürücü Çatısı Çalıştırma Zamanı, Microsoft Corporation.

Highest reported total ISR routine time (%): 0,000534
Driver with highest ISR total time: Wdf01000.sys - Çekirdek Modu Sürücü Çatısı Çalıştırma Zamanı, Microsoft Corporation.

Total time spent in ISRs (%) 0,000534

ISR count (execution time <250 µs): 51020.
ISR count (execution time 250-500 µs): 0
ISR count (execution time 500-1000 µs): 0
ISR count (execution time 1000-2000 µs): 0
ISR count (execution time 2000-4000 µs): 0
ISR count (execution time >=4000 µs): 0

REPORTED DPCs.
DPC routines are part of the interrupt servicing dispatch mechanism and disable the possibility for a process to utilize the CPU while it is interrupted until the DPC has finished execution.

Highest DPC routine execution time (µs): 619,320
Driver with highest DPC routine execution time: dxgkrnl.sys - DirectX Graphics Kernel, Microsoft Corporation.

Highest reported total DPC routine time (%): 0,029785
Driver with highest DPC total execution time: dxgkrnl.sys - DirectX Graphics Kernel, Microsoft Corporation.

Total time spent in DPCs (%) 0,063446

DPC count (execution time <250 µs): 1003688.
DPC count (execution time 250-500 µs): 0
DPC count (execution time 500-10000 µs): 396.
DPC count (execution time 1000-2000 µs): 0
DPC count (execution time 2000-4000 µs): 0
DPC count (execution time >=4000 µs): 0

REPORTED HARD PAGEFAULTS.
Hard pagefaults are events that get triggered by making use of virtual memory that is not resident in RAM but backed by a memory mapped file on disk. The process of resolving the hard pagefault requires reading in the memory from disk while the process is interrupted and blocked from execution.

NOTE: some processes were hit by hard pagefaults. If these were programs producing audio, they are likely to interrupt the audio stream resulting in dropouts, clicks and pops. Check the Processes tab to see which programs were hit.

Process with highest pagefault count: msmpeng.exe

Total number of hard pagefaults 1447.
Hard pagefault count of hardest hit process: 567.
Number of processes hit: 71.

PER CPU DATA.
CPU 0 Interrupt cycle time (s): 4,425630
CPU 0 ISR highest execution time (µs): 11,080
CPU 0 ISR total execution time (s): 0,000195
CPU 0 ISR count: 94.
CPU 0 DPC highest execution time (µs): 318,180
CPU 0 DPC total execution time (s): 0,297663
CPU 0 DPC count: 51437.
CPU 1 Interrupt cycle time (s): 2,296536
CPU 1 ISR highest execution time (µs): 3,060
CPU 1 ISR total execution time (s): 0,000027
CPU 1 ISR count: 19.
CPU 1 DPC highest execution time (µs): 202,720
CPU 1 DPC total execution time (s): 0,008835
CPU 1 DPC count: 2344.
CPU 2 Interrupt cycle time (s): 2,902330
CPU 2 ISR highest execution time (µs): 9,030
CPU 2 ISR total execution time (s): 0,000252
CPU 2 ISR count: 116.
CPU 2 DPC highest execution time (µs): 156,580
CPU 2 DPC total execution time (s): 0,040033
CPU 2 DPC count: 10532.
CPU 3 Interrupt cycle time (s): 2,671758
CPU 3 ISR highest execution time (µs): 13,350
CPU 3 ISR total execution time (s): 0,000824
CPU 3 ISR count: 592.
CPU 3 DPC highest execution time (µs): 225,960
CPU 3 DPC total execution time (s): 0,019871
CPU 3 DPC count: 1510.
CPU 4 Interrupt cycle time (s): 2,341797
CPU 4 ISR highest execution time (µs): 0,0
CPU 4 ISR total execution time (s): 0,0
CPU 4 ISR count: 0
CPU 4 DPC highest execution time (µs): 145,60
CPU 4 DPC total execution time (s): 0,007988
CPU 4 DPC count: 2111.
CPU 5 Interrupt cycle time (s): 2,379716
CPU 5 ISR highest execution time (µs): 0,0
CPU 5 ISR total execution time (s): 0,0
CPU 5 ISR count: 0
CPU 5 DPC highest execution time (µs): 509,590
CPU 5 DPC total execution time (s): 0,016404
CPU 5 DPC count: 3899.
CPU 6 Interrupt cycle time (s): 3,069262
CPU 6 ISR highest execution time (µs): 0,0
CPU 6 ISR total execution time (s): 0,0
CPU 6 ISR count: 0
CPU 6 DPC highest execution time (µs): 147,360
CPU 6 DPC total execution time (s): 0,040578
CPU 6 DPC count: 9587.
CPU 7 Interrupt cycle time (s): 2,298366
CPU 7 ISR highest execution time (µs): 0,0
CPU 7 ISR total execution time (s): 0,0
CPU 7 ISR count: 0
CPU 7 DPC highest execution time (µs): 87,650
CPU 7 DPC total execution time (s): 0,001278
CPU 7 DPC count: 283.
CPU 8 Interrupt cycle time (s): 3,061706
CPU 8 ISR highest execution time (µs): 0,0
CPU 8 ISR total execution time (s): 0,0
CPU 8 ISR count: 0
CPU 8 DPC highest execution time (µs): 251,520
CPU 8 DPC total execution time (s): 0,037451
CPU 8 DPC count: 9317.
CPU 9 Interrupt cycle time (s): 2,242364
CPU 9 ISR highest execution time (µs): 0,0
CPU 9 ISR total execution time (s): 0,0
CPU 9 ISR count: 0
CPU 9 DPC highest execution time (µs): 61,080
CPU 9 DPC total execution time (s): 0,002134
CPU 9 DPC count: 457.
CPU 10 Interrupt cycle time (s): 3,155074
CPU 10 ISR highest execution time (µs): 0,0
CPU 10 ISR total execution time (s): 0,0
CPU 10 ISR count: 0
CPU 10 DPC highest execution time (µs): 304,160
CPU 10 DPC total execution time (s): 0,042158
CPU 10 DPC count: 9748.
CPU 11 Interrupt cycle time (s): 2,143101
CPU 11 ISR highest execution time (µs): 0,0
CPU 11 ISR total execution time (s): 0,0
CPU 11 ISR count: 0
CPU 11 DPC highest execution time (µs): 36,790
CPU 11 DPC total execution time (s): 0,001449
CPU 11 DPC count: 409.
CPU 12 Interrupt cycle time (s): 3,079213
CPU 12 ISR highest execution time (µs): 0,0
CPU 12 ISR total execution time (s): 0,0
CPU 12 ISR count: 0
CPU 12 DPC highest execution time (µs): 98,80
CPU 12 DPC total execution time (s): 0,015189
CPU 12 DPC count: 3645.
CPU 13 Interrupt cycle time (s): 1,666583
CPU 13 ISR highest execution time (µs): 0,0
CPU 13 ISR total execution time (s): 0,0
CPU 13 ISR count: 0
CPU 13 DPC highest execution time (µs): 26,370
CPU 13 DPC total execution time (s): 0,000999
CPU 13 DPC count: 220.
CPU 14 Interrupt cycle time (s): 3,218164
CPU 14 ISR highest execution time (µs): 0,0
CPU 14 ISR total execution time (s): 0,0
CPU 14 ISR count: 0
CPU 14 DPC highest execution time (µs): 160,330
CPU 14 DPC total execution time (s): 0,030718
CPU 14 DPC count: 6851.
CPU 15 Interrupt cycle time (s): 2,035041
CPU 15 ISR highest execution time (µs): 0,0
CPU 15 ISR total execution time (s): 0,0
CPU 15 ISR count: 0
CPU 15 DPC highest execution time (µs): 52,470
CPU 15 DPC total execution time (s): 0,001245
CPU 15 DPC count: 364.
CPU 16 Interrupt cycle time (s): 3,150921
CPU 16 ISR highest execution time (µs): 0,0
CPU 16 ISR total execution time (s): 0,0
CPU 16 ISR count: 0
CPU 16 DPC highest execution time (µs): 187,840
CPU 16 DPC total execution time (s): 0,027412
CPU 16 DPC count: 5608.
CPU 17 Interrupt cycle time (s): 1,834611
CPU 17 ISR highest execution time (µs): 0,0
CPU 17 ISR total execution time (s): 0,0
CPU 17 ISR count: 0
CPU 17 DPC highest execution time (µs): 89,390
CPU 17 DPC total execution time (s): 0,00230
CPU 17 DPC count: 404.
CPU 18 Interrupt cycle time (s): 2,874136
CPU 18 ISR highest execution time (µs): 0,0
CPU 18 ISR total execution time (s): 0,0
CPU 18 ISR count: 0
CPU 18 DPC highest execution time (µs): 96,660
CPU 18 DPC total execution time (s): 0,009152
CPU 18 DPC count: 1971.
CPU 19 Interrupt cycle time (s): 1,426881
CPU 19 ISR highest execution time (µs): 0,0
CPU 19 ISR total execution time (s): 0,0
CPU 19 ISR count: 0
CPU 19 DPC highest execution time (µs): 48,610
CPU 19 DPC total execution time (s): 0,001446
CPU 19 DPC count: 277.
CPU 20 Interrupt cycle time (s): 28,454673
CPU 20 ISR highest execution time (µs): 38,390
CPU 20 ISR total execution time (s): 0,053781
CPU 20 ISR count: 42652.
CPU 20 DPC highest execution time (µs): 619,320
CPU 20 DPC total execution time (s): 5,602554
CPU 20 DPC count: 719949.
CPU 21 Interrupt cycle time (s): 3,999131
CPU 21 ISR highest execution time (µs): 6,80
CPU 21 ISR total execution time (s): 0,000549
CPU 21 ISR count: 377.
CPU 21 DPC highest execution time (µs): 429,290
CPU 21 DPC total execution time (s): 0,072961
CPU 21 DPC count: 7877.
CPU 22 Interrupt cycle time (s): 7,439370
CPU 22 ISR highest execution time (µs): 27,420
CPU 22 ISR total execution time (s): 0,003697
CPU 22 ISR count: 2290.
CPU 22 DPC highest execution time (µs): 463,850
CPU 22 DPC total execution time (s): 0,576154
CPU 22 DPC count: 56002.
CPU 23 Interrupt cycle time (s): 10,405174
CPU 23 ISR highest execution time (µs): 29,650
CPU 23 ISR total execution time (s): 0,007942
CPU 23 ISR count: 4880.
CPU 23 DPC highest execution time (µs): 444,620
CPU 23 DPC total execution time (s): 1,130167
CPU 23 DPC count: 99282.

Şimdi kendi RAM'lerimi takıp
  • D.OC.P açacağım.
  • C-state kapatacağım.
Diğer dediğiniz Core performans ve Spectrum kapatmayı bilmiyorum. Öğretebilirseniz onları da yapayım.

İşlemcinin yük altında Boost etmesini değil de boştayken de yüksek frekansta yani hep yüksekte çalışmasını nasıl sağlarız? En azından stabilize olur güç yemesi önemli değil.

Dosya Ekleri

• YÜKSEK P PROCESSES.png
    YÜKSEK P PROCESSES.png
    103,3 KB · Görüntüleme: 8
  • YÜKSEK P MAIN.png
    YÜKSEK P MAIN.png
    150,4 KB · Görüntüleme: 8
  • YÜKSEK P DRİVER.png
    YÜKSEK P DRİVER.png
    93,1 KB · Görüntüleme: 4
  • YÜKSEK P CPU.png
    YÜKSEK P CPU.png
    60,4 KB · Görüntüleme: 9
  • güç planı.png
    güç planı.png
    42,6 KB · Görüntüleme: 18
Kardeşim ne diyeyim ki sana :D Kızmıyorum ama. Yani daha derin deneme yanılma işlemlerini birlikte yaptık güzel güzel, bu 2 saniyelik deneme yanılma yöntemlerini yapmalıydın en azından. Neyse, eğer sorunun geçerse çok sevinirim <3 Hadi bakalım kendi RAMlerini takıp dene. Umarım sorunsuz şekilde kullanırsın!

Ağlamak istiyorum hocam. Gerçekten güç planından dolayı olamaz ya. Gerçi şu an benim RAM'lerim takılı değil ama. Güç planında AMD'nin özel planları yerine direk yüksek performans yaptım ve latencymon kaydettim. Hiç drop girmedi ve maksimum 424 latency.
Stats paylaşayım:

Kod:
CONCLUSION.
Your system appears to be suitable for handling real-time audio and other tasks without dropouts.
LatencyMon has been analyzing your system for 0:08:44 (h:mm:ss) on all processors.

SYSTEM INFORMATION.
Computer name: DESKTOP-SJFR0JA
OS version: Windows 10, 10.0, version 2009, build: 19044 (x64)
Hardware: System Product Name, System manufacturer.
CPU: AuthenticAMD AMD Ryzen 9 3900X 12-Core Processor.
Logical processors: 24.
Processor groups: 1
RAM: 16294 MB total.

CPU SPEED.
Reported CPU speed: 380 MHz.

Note: reported execution times may be calculated based on a fixed reported CPU speed. Disable variable speed settings like Intel Speed Step and AMD Cool N Quiet in the BIOS setup for more accurate results.

MEASURED INTERRUPT TO USER PROCESS LATENCIES.
The interrupt to process latency reflects the measured interval that a usermode process needed to respond to a hardware request from the moment the interrupt service routine started execution. This includes the scheduling and execution of a DPC routine, the signaling of an event and the waking up of a usermode thread from an idle wait state in response to that event.

Highest measured interrupt to process latency (µs): 424,0
Average measured interrupt to process latency (µs): 11,527296

Highest measured interrupt to DPC latency (µs): 417,70
Average measured interrupt to DPC latency (µs): 6,867896

REPORTED ISRs.
Interrupt service routines are routines installed by the OS and device drivers that execute in response to a hardware interrupt signal.

Highest ISR routine execution time (µs): 38,390
Driver with highest ISR routine execution time: Wdf01000.sys - Çekirdek Modu Sürücü Çatısı Çalıştırma Zamanı, Microsoft Corporation.

Highest reported total ISR routine time (%): 0,000534
Driver with highest ISR total time: Wdf01000.sys - Çekirdek Modu Sürücü Çatısı Çalıştırma Zamanı, Microsoft Corporation.

Total time spent in ISRs (%) 0,000534

ISR count (execution time <250 µs): 51020.
ISR count (execution time 250-500 µs): 0
ISR count (execution time 500-1000 µs): 0
ISR count (execution time 1000-2000 µs): 0
ISR count (execution time 2000-4000 µs): 0
ISR count (execution time >=4000 µs): 0

REPORTED DPCs.
DPC routines are part of the interrupt servicing dispatch mechanism and disable the possibility for a process to utilize the CPU while it is interrupted until the DPC has finished execution.

Highest DPC routine execution time (µs): 619,320
Driver with highest DPC routine execution time: dxgkrnl.sys - DirectX Graphics Kernel, Microsoft Corporation.

Highest reported total DPC routine time (%): 0,029785
Driver with highest DPC total execution time: dxgkrnl.sys - DirectX Graphics Kernel, Microsoft Corporation.

Total time spent in DPCs (%) 0,063446

DPC count (execution time <250 µs): 1003688.
DPC count (execution time 250-500 µs): 0
DPC count (execution time 500-10000 µs): 396.
DPC count (execution time 1000-2000 µs): 0
DPC count (execution time 2000-4000 µs): 0
DPC count (execution time >=4000 µs): 0

REPORTED HARD PAGEFAULTS.
Hard pagefaults are events that get triggered by making use of virtual memory that is not resident in RAM but backed by a memory mapped file on disk. The process of resolving the hard pagefault requires reading in the memory from disk while the process is interrupted and blocked from execution.

NOTE: some processes were hit by hard pagefaults. If these were programs producing audio, they are likely to interrupt the audio stream resulting in dropouts, clicks and pops. Check the Processes tab to see which programs were hit.

Process with highest pagefault count: msmpeng.exe

Total number of hard pagefaults 1447.
Hard pagefault count of hardest hit process: 567.
Number of processes hit: 71.

PER CPU DATA.
CPU 0 Interrupt cycle time (s): 4,425630
CPU 0 ISR highest execution time (µs): 11,080
CPU 0 ISR total execution time (s): 0,000195
CPU 0 ISR count: 94.
CPU 0 DPC highest execution time (µs): 318,180
CPU 0 DPC total execution time (s): 0,297663
CPU 0 DPC count: 51437.
CPU 1 Interrupt cycle time (s): 2,296536
CPU 1 ISR highest execution time (µs): 3,060
CPU 1 ISR total execution time (s): 0,000027
CPU 1 ISR count: 19.
CPU 1 DPC highest execution time (µs): 202,720
CPU 1 DPC total execution time (s): 0,008835
CPU 1 DPC count: 2344.
CPU 2 Interrupt cycle time (s): 2,902330
CPU 2 ISR highest execution time (µs): 9,030
CPU 2 ISR total execution time (s): 0,000252
CPU 2 ISR count: 116.
CPU 2 DPC highest execution time (µs): 156,580
CPU 2 DPC total execution time (s): 0,040033
CPU 2 DPC count: 10532.
CPU 3 Interrupt cycle time (s): 2,671758
CPU 3 ISR highest execution time (µs): 13,350
CPU 3 ISR total execution time (s): 0,000824
CPU 3 ISR count: 592.
CPU 3 DPC highest execution time (µs): 225,960
CPU 3 DPC total execution time (s): 0,019871
CPU 3 DPC count: 1510.
CPU 4 Interrupt cycle time (s): 2,341797
CPU 4 ISR highest execution time (µs): 0,0
CPU 4 ISR total execution time (s): 0,0
CPU 4 ISR count: 0
CPU 4 DPC highest execution time (µs): 145,60
CPU 4 DPC total execution time (s): 0,007988
CPU 4 DPC count: 2111.
CPU 5 Interrupt cycle time (s): 2,379716
CPU 5 ISR highest execution time (µs): 0,0
CPU 5 ISR total execution time (s): 0,0
CPU 5 ISR count: 0
CPU 5 DPC highest execution time (µs): 509,590
CPU 5 DPC total execution time (s): 0,016404
CPU 5 DPC count: 3899.
CPU 6 Interrupt cycle time (s): 3,069262
CPU 6 ISR highest execution time (µs): 0,0
CPU 6 ISR total execution time (s): 0,0
CPU 6 ISR count: 0
CPU 6 DPC highest execution time (µs): 147,360
CPU 6 DPC total execution time (s): 0,040578
CPU 6 DPC count: 9587.
CPU 7 Interrupt cycle time (s): 2,298366
CPU 7 ISR highest execution time (µs): 0,0
CPU 7 ISR total execution time (s): 0,0
CPU 7 ISR count: 0
CPU 7 DPC highest execution time (µs): 87,650
CPU 7 DPC total execution time (s): 0,001278
CPU 7 DPC count: 283.
CPU 8 Interrupt cycle time (s): 3,061706
CPU 8 ISR highest execution time (µs): 0,0
CPU 8 ISR total execution time (s): 0,0
CPU 8 ISR count: 0
CPU 8 DPC highest execution time (µs): 251,520
CPU 8 DPC total execution time (s): 0,037451
CPU 8 DPC count: 9317.
CPU 9 Interrupt cycle time (s): 2,242364
CPU 9 ISR highest execution time (µs): 0,0
CPU 9 ISR total execution time (s): 0,0
CPU 9 ISR count: 0
CPU 9 DPC highest execution time (µs): 61,080
CPU 9 DPC total execution time (s): 0,002134
CPU 9 DPC count: 457.
CPU 10 Interrupt cycle time (s): 3,155074
CPU 10 ISR highest execution time (µs): 0,0
CPU 10 ISR total execution time (s): 0,0
CPU 10 ISR count: 0
CPU 10 DPC highest execution time (µs): 304,160
CPU 10 DPC total execution time (s): 0,042158
CPU 10 DPC count: 9748.
CPU 11 Interrupt cycle time (s): 2,143101
CPU 11 ISR highest execution time (µs): 0,0
CPU 11 ISR total execution time (s): 0,0
CPU 11 ISR count: 0
CPU 11 DPC highest execution time (µs): 36,790
CPU 11 DPC total execution time (s): 0,001449
CPU 11 DPC count: 409.
CPU 12 Interrupt cycle time (s): 3,079213
CPU 12 ISR highest execution time (µs): 0,0
CPU 12 ISR total execution time (s): 0,0
CPU 12 ISR count: 0
CPU 12 DPC highest execution time (µs): 98,80
CPU 12 DPC total execution time (s): 0,015189
CPU 12 DPC count: 3645.
CPU 13 Interrupt cycle time (s): 1,666583
CPU 13 ISR highest execution time (µs): 0,0
CPU 13 ISR total execution time (s): 0,0
CPU 13 ISR count: 0
CPU 13 DPC highest execution time (µs): 26,370
CPU 13 DPC total execution time (s): 0,000999
CPU 13 DPC count: 220.
CPU 14 Interrupt cycle time (s): 3,218164
CPU 14 ISR highest execution time (µs): 0,0
CPU 14 ISR total execution time (s): 0,0
CPU 14 ISR count: 0
CPU 14 DPC highest execution time (µs): 160,330
CPU 14 DPC total execution time (s): 0,030718
CPU 14 DPC count: 6851.
CPU 15 Interrupt cycle time (s): 2,035041
CPU 15 ISR highest execution time (µs): 0,0
CPU 15 ISR total execution time (s): 0,0
CPU 15 ISR count: 0
CPU 15 DPC highest execution time (µs): 52,470
CPU 15 DPC total execution time (s): 0,001245
CPU 15 DPC count: 364.
CPU 16 Interrupt cycle time (s): 3,150921
CPU 16 ISR highest execution time (µs): 0,0
CPU 16 ISR total execution time (s): 0,0
CPU 16 ISR count: 0
CPU 16 DPC highest execution time (µs): 187,840
CPU 16 DPC total execution time (s): 0,027412
CPU 16 DPC count: 5608.
CPU 17 Interrupt cycle time (s): 1,834611
CPU 17 ISR highest execution time (µs): 0,0
CPU 17 ISR total execution time (s): 0,0
CPU 17 ISR count: 0
CPU 17 DPC highest execution time (µs): 89,390
CPU 17 DPC total execution time (s): 0,00230
CPU 17 DPC count: 404.
CPU 18 Interrupt cycle time (s): 2,874136
CPU 18 ISR highest execution time (µs): 0,0
CPU 18 ISR total execution time (s): 0,0
CPU 18 ISR count: 0
CPU 18 DPC highest execution time (µs): 96,660
CPU 18 DPC total execution time (s): 0,009152
CPU 18 DPC count: 1971.
CPU 19 Interrupt cycle time (s): 1,426881
CPU 19 ISR highest execution time (µs): 0,0
CPU 19 ISR total execution time (s): 0,0
CPU 19 ISR count: 0
CPU 19 DPC highest execution time (µs): 48,610
CPU 19 DPC total execution time (s): 0,001446
CPU 19 DPC count: 277.
CPU 20 Interrupt cycle time (s): 28,454673
CPU 20 ISR highest execution time (µs): 38,390
CPU 20 ISR total execution time (s): 0,053781
CPU 20 ISR count: 42652.
CPU 20 DPC highest execution time (µs): 619,320
CPU 20 DPC total execution time (s): 5,602554
CPU 20 DPC count: 719949.
CPU 21 Interrupt cycle time (s): 3,999131
CPU 21 ISR highest execution time (µs): 6,80
CPU 21 ISR total execution time (s): 0,000549
CPU 21 ISR count: 377.
CPU 21 DPC highest execution time (µs): 429,290
CPU 21 DPC total execution time (s): 0,072961
CPU 21 DPC count: 7877.
CPU 22 Interrupt cycle time (s): 7,439370
CPU 22 ISR highest execution time (µs): 27,420
CPU 22 ISR total execution time (s): 0,003697
CPU 22 ISR count: 2290.
CPU 22 DPC highest execution time (µs): 463,850
CPU 22 DPC total execution time (s): 0,576154
CPU 22 DPC count: 56002.
CPU 23 Interrupt cycle time (s): 10,405174
CPU 23 ISR highest execution time (µs): 29,650
CPU 23 ISR total execution time (s): 0,007942
CPU 23 ISR count: 4880.
CPU 23 DPC highest execution time (µs): 444,620
CPU 23 DPC total execution time (s): 1,130167
CPU 23 DPC count: 99282.

Şimdi kendi RAM'lerimi takıp
  • D.OC.P açacağım.
  • C-state kapatacağım.
Diğer dediğiniz Core performans ve Spectrum kapatmayı bilmiyorum. Öğretebilirseniz onları da yapayım.

İşlemcinin yük altında Boost etmesini değil de boştayken de yüksek frekansta yani hep yüksekte çalışmasını nasıl sağlarız? En azından stabilize olur güç yemesi önemli değil.

C-state kapat bakalım. Spectrum olayıda ASUS BIOS "SB Clock spread spectrum" diye geçiyor sanırım. İşlemci çekirdeklerin full frekansta çalışmasını istiyorsan "all core" olarak 3.6Ghz manuel olarak yapıp CPU Core Voltage de manual vereceksiniz. Fakat bu işlemci için kaç voltaj veriliyor bilmiyorum. Kullanmadığım için...

Bu işlemi AMD Ryzen Master yazılımı üzerinden yapabilirsin. All Core 4.6Ghz yaptıktan sonra voltajıda manuel olarak en azından 1.33'den başla yukarı doğru.

@alleozdemir Bir de şu lanet olası AMD güç planları sorun yaratıyorsa tümden kaldırın. Program ekle kaldırdan AMD Chipset kaldır deyin, daha sonra açılan AMD silme ekranında işlemci için Ryzen güç planına tik koyup kaldır. Diğer şeyleri silme :)

Son düzenleme:
Kardeşim ne diyeyim ki sana :D Kızmıyorum ama. Yani daha derin deneme yanılma işlemlerini birlikte yaptık güzel güzel, bu 2 saniyelik deneme yanılma yöntemlerini yapmalıydın en azından. Neyse, eğer sorunun geçerse çok sevinirim <3 Hadi bakalım kendi RAM'lerini takıp dene. Umarım sorunsuz şekilde kullanırsın!

C-state kapat bakalım. Spectrum olayı da ASUS BIOS "SB Clock spread Spectrum" diye geçiyor sanırım. İşlemci çekirdeklerin Full frekansta çalışmasını istiyorsan "all Core" olarak 3.6GHz manuel olarak yapıp CPU Core Voltage de manual vereceksiniz. Fakat bu işlemci için kaç voltaj veriliyor bilmiyorum. Kullanmadığım için...

Bu işlemi AMD Ryzen Master yazılımı üzerinden yapabilirsin. All Core 4.6GHz yaptıktan sonra voltajıda manuel olarak en azından 1.33'den başla yukarı doğru.

@alleozdemir Bir de şu lanet olası AMD güç planları sorun yaratıyorsa tümden kaldırın. Program ekle kaldırdan AMD Chipset kaldır deyin, daha sonra açılan AMD silme ekranında işlemci için Ryzen güç planına tik koyup kaldır. Diğer şeyleri silme :)

Resmen çok şükür demek istiyorum Yardımlarınız için size minnettarım Forumda nasıl rep veriliyor bilmiyorum ama size yüzlerce rep atabilirim :D . Sorun basit olsa da çözüm için çok güzel yol izledik ve çok şey öğrendim teşekkür ederim.

Ramlerim a1,b1 de yine çalışmadılar. ama a2* b2* 'a alınca çalıştılar. c state kapadım docp 3600 de şuanda. Ne drop var ne başka bir şey 11 dakika boyunca latencymon üzerinden test yaptım. Aslında 198'i geçmedi de Arcane etkinliği başladı ve bende onun üzerinden geçince anlık 299 a yükseldi. Daha da üstüne çıkmadı değerleri paylaşıyorum size.

Şimdi sizin dediğiniz ayarları da yapmak istiyorum. Ryzen güç planını da kaldırdım.

• "SB Clock spread spectrum" bunu kapatacağım.

Sizce oc yapmalı mıyım? Sıvı soğutmamın önde 3 arkasında 3 fanı var. Yeterli sanırım oc için.

Son olarak ben bu asusa savaş açıp her şeyini sildim ya :D , ışıklandırmalarım rastgele yanıyor. Armoury crate yükleyip hizmetlerini devre dışı bırakıp mı kullanayım? Yoksa sizin bildiğiniz sadece rgb yönetmeye yarayan bir program var mı acaba?

Dosya Ekleri

• CPUS.png
    CPUS.png
    72,5 KB · Görüntüleme: 7
  • DRİVERS.png
    DRİVERS.png
    93,8 KB · Görüntüleme: 14
  • MAIN.png
    MAIN.png
    230,8 KB · Görüntüleme: 9
  • PROCESSES.png
    PROCESSES.png
    114,6 KB · Görüntüleme: 13
Resmen çok şükür demek istiyorum Yardımlarınız için size minnettarım Forumda nasıl rep veriliyor bilmiyorum ama size yüzlerce rep atabilirim :D . Sorun basit olsa da çözüm için çok güzel yol izledik ve çok şey öğrendim teşekkür ederim.

Ramlerim a1,b1 de yine çalışmadılar. ama a2* b2* 'a alınca çalıştılar. c state kapadım docp 3600 de şuanda. Ne drop var ne başka bir şey 11 dakika boyunca latencymon üzerinden test yaptım. Aslında 198'i geçmedi de Arcane etkinliği başladı ve bende onun üzerinden geçince anlık 299 a yükseldi. Daha da üstüne çıkmadı değerleri paylaşıyorum size.

Şimdi sizin dediğiniz ayarları da yapmak istiyorum. Ryzen güç planını da kaldırdım.

• "SB Clock spread spectrum" bunu kapatacağım.

Sizce oc yapmalı mıyım? Sıvı soğutmamın önde 3 arkasında 3 fanı var. Yeterli sanırım oc için.

Son olarak ben bu asusa savaş açıp her şeyini sildim ya :D , ışıklandırmalarım rastgele yanıyor. Armoury crate yükleyip hizmetlerini devre dışı bırakıp mı kullanayım? Yoksa sizin bildiğiniz sadece rgb yönetmeye yarayan bir program var mı acaba?
Sorun değil dostum. Sorunun bi şekilde çözüme ulaştığına sevindim. İşlemcinin OC potansiyeli yok. Ben de bile Ryzen 5600X var ve çıkabileceğim maksimum değer 4.950Ghz olurdu ki bu da performans açısından o kadar etki yaratmazdı bence. Ben bazen OC yapıyorum öylesine ama sürekli default kullanıyorum. Gerek yok çünkü.

Sorun değil dostum. Sorunun bir şekilde çözüme ulaştığına sevindim. İşlemcinin OC potansiyeli yok. Ben de bile Ryzen 5600X var ve çıkabileceğim maksimum değer 4.950GHz olurdu ki bu da performans açısından o kadar etki yaratmazdı bence. Ben bazen OC yapıyorum öylesine ama sürekli default kullanıyorum. Gerek yok çünkü.

Tamamdır tekrardan çok teşekkür ederim hocam. Peki ışıklandırma olayını nasıl çözeceğim mecbur Armoury kurup hizmetlerini devre dışı bırakıp mı kullanayım?

Tamamdır tekrardan çok teşekkür ederim hocam. Peki ışıklandırma olayını nasıl çözeceğim mecbur Armoury kurup hizmetlerini devre dışı bırakıp mı kullanayım?
Bilemiyorum RGB için ne yapılabilir :D Sanırım Armoury sorun yapmıyordu. Bizim sorun Güç ile alaklı. Ryzen'ın kendi güç planı ile alakalıydı değil mi. Yani deneyebilirsin Armoury zaten sorun yaratıyorsa o anakartı gönder değişime fln yani.

Bilemiyorum RGB için ne yapılabilir :D sanırım Armoury sorun yapmıyordu. Bizim sorun güç ile alaklı. Ryzen'ın kendi güç planı ile alakalıydı değil mi? Yani deneyebilirsin Armoury zaten sorun yaratıyorsa o anakartı gönder değişime falan yani.

Tamamdır deneyeyim.

Bilemiyorum RGB için ne yapılabilir :D sanırım Armoury sorun yapmıyordu. Bizim sorun güç ile alaklı. Ryzen'ın kendi güç planı ile alakalıydı değil mi? Yani deneyebilirsin Armoury zaten sorun yaratıyorsa o anakartı gönder değişime falan yani.

Tavsiye edebileceğin kayıt defteri temizleme gibi şeyleri barındıran bir program var mı? Çok indir kur sil yaptık.

Tamamdır deneyeyim.

Tavsiye edebileceğin kayıt defteri temizleme gibi şeyleri barındıran bir program var mı? Çok indir kur sil yaptık.

Ben o tarz regedit düzenleyici programlar kullanmıyorum. Genelde işimi programları silerken Revo Uninstaller uygulaması ile yapıyorum. Sildikten sonra kayıt defteri artıkları ve klasör artıklarını seçip siliyorum :p

Yeni konular

Geri
Yukarı