R9 5900X yük altında 85 derece

hocam şu listede CPU Cooler Performance Tier List tier 1 bir soğutucu rgb özelliği eksik malesef fakat fiyat olarak diğer tier 1 soğutucular ile aralarında çok fiyat farkı var. tier 1 seçebilirsiniz bütçenize uyan varsa. diğer hepsi rgb zaten.

Aynı sistemle 70 i geçmiyor diyorum normal değer deyip soğutucuya laf atanlar var anlamıyorum.

Öncelikle sıvı soğutucunuzun çok iyi olmadığı bir gerçek. Bundan dolayı sıcaklıklar biraz yüksek olacaktır.
Ekstra olarak işlemci kaynaklı performans düşüşü yaşadığınızı nereden anlıyorsunuz? Oyun içi işlemci frekanslarını kontrol ettiniz mi? Ayrıca bu frekansları Afterburner ile kontrol etmeniz en doğrusu.
Performans düşüşü olmadan sıcaklık düşürmenin en kolay yolu BIOS tan PBO ile curve yapıp negatif voltaj vermektir. Bunu deneyebilirsiniz.

Kasanız destekliyorsa Arctic Liquid Freezer 360Mm lik bir soğutucu tercih edebilirsiniz. Yabancı forumlarda çokça önerilen bir soğutucu ve sınıfında genel olarak 1. sırada çıkıyor testlerde. Gerçi EK de Arctic ile aynı performansı veriyor ama Türkiye'de yok.
Performans kaybı sadece tahmin. R7 2700X kullanırken oynadığım oyunda bu işlemciyi taktıktan sonra oynarken performansın daha düşük olduğunu FPS değerlerinden anladım. Sadece tahmin. Afterburner ile de kontrol edeceğim.

Aynı sistemle 70 i geçmiyor diyorum normal değer deyip soğutucuya laf atanlar var anlamıyorum.
Hangi testte hangi koşullarda 70 dereceyi geçmiyor? Furmark CPU burner açıp 90 dereceye çıkışını gözlerinle görebilirsin. Cinebench R23 aynı şekilde 85 dereceyi görecektir. Yük altında 70 derecede duracak bir işlemci değil 5900X. Yükten kastın nedir bu arada?

Hangi testte hangi koşullarda 70 dereceyi geçmiyor? Furmark CPU burner açıp 90 dereceye çıkışını gözlerinle görebilirsin. Cinebench R23 aynı şekilde 85 dereceyi görecektir. Yük altında 70 derecede duracak bir işlemci değil 5900X. Yükten kastın nedir bu arada?
Dediğin testlerin hepsini yaptım. Zorlayabileceğim kadar zorladım. Nasıl görebilirim 85 merak ettim başka bir yol varsa onu deneyeyim.

Dediğin testlerin hepsini yaptım. Zorlayabileceğim kadar zorladım. Nasıl görebilirim 85 merak ettim başka bir yol varsa onu deneyeyim.
Muhtemelen işlemcin güç limitine takılıyordur. BIOS dan PBO limits ayarını motherboard yaparsan güç limitini kaldırmış olursun. Böylece işlemci kendini %100 yük altında bile boostlar. Eğer gerçek sıcaklık değerlerini görmek istiyorsan böyle test et.
Aksi takdirde Cinebench testlerinde vs. dikkat edersen işlemci 105W ta sabitlenecek ve 4.8 GHZ değerlerini göremeyeceksin. Yani işlemci kendini limitlemiş oluyor.

Oyun soruyorsanız genel olarak Forza 5, God of War, Dying Light 2, Days Gone, PUBG. Son 1 aydır oynadığım oyunlar bunlar. İsteyen olursa akşam test sonucu atabilirim.

Hocam sizin islemci sınırlı falan o zaman 70'i gecmemesi imkansiz normal sartlarda en serin ekran kartlari zaten o civarlarda takiliyor.

Hocam sizin islemci sınırlı falan o zaman 70'i gecmemesi imkansiz normal sartlarda en serin ekran kartlari zaten o civarlarda takiliyor.

Sınırlı dediğiniz nedir bilmiyorum. Yaptığım testlerde %100 kullanımda görünüyor. Gördüğümü ve yaptığım testleri oyunları söylüyorum. Sınırlı ise bunu nereden anlarım? Yani özellikle gidip bir şey yapmadım aldığım gibi kullanıyorum.

Geri
Yukarı