R9 5950X OC ayarı tavsiyesi

Mainaxim

Decapat
Daha fazla  
Merhaba, bir konuda bilgi almak istiyorum. Biraz teknik ve tecrübe gerektiren durum.

Şu an R9 5950X işlemci, MSI X570 GODLIKE anakart, Corsair dominatör 4000 MHz RAM ve 6900XT Nitro+ ekran kartım var. İşlemciyi 1.1625v ile 4.4GHz'de sabit kullanıyorum. Sıcaklık boşta 40, yükte 60-65 ve maksimum 80 dereceye çıkıyor.

Ben şunu merak ediyorum. Alt değer 1.1625v ile 4.4GHz olarak kalsa ve otomatik bir ayarla ya da manuel ayarla 4.9-5.0GHz'e kadar Boost ettirme imkanı var mı?

Yani özetle 4.4 alt değer olacak üst hızlara ayarla Boost edilebilir mi?

Ya da önerdiğiniz başka bir ayar varsa ne yapabiliriz. Sistemde 4K oyun oynanıyor sadece. Render, mining vb. yüke girecek bir şey yok.

Son düzenleyen: Moderatör:
Voltajı artırmadan dediğiniz değerlere çıkamazsınız. Hangi frekansa ne kadar voltaj gerekeceğini de deneme yanılma yoluyla anlayabilirsiniz ancak. Youtube'taki OC videolarına bakın, ne kadar voltaj veriyolar, onları baz alıp gerekirse artırıp azaltabilirsiniz. Ayrıca 4K oyunculukta aşırı yüksek bir frekansa çıkmanıza gerek yok, çünkü zaten ekran kartına biniyodur yük fazlasıyla. İşlemciyi de 4.6 4.7 gibi değerlerde "sabit" kullanmanızı tavsiye ederim. Base clock boost clock arasında gidip gelmesi "bence" sürekli voltaj değiştiğinden çok sağlıklı değil. MSI'ın OC rehberleri olur sitesinde her anakart için, Godlike'ın da vardır, oraya bakıp diğer ince ayarları da yapmanızı tavsiye ederim stabil bir OC için.

Voltajı artırmadan dediğiniz değerlere çıkamazsınız. Hangi frekansa ne kadar voltaj gerekeceğini de deneme yanılma yoluyla anlayabilirsiniz ancak. Youtube'taki OC videolarına bakın, ne kadar voltaj veriyolar, onları baz alıp gerekirse artırıp azaltabilirsiniz. Ayrıca 4K oyunculukta aşırı yüksek bir frekansa çıkmanıza gerek yok, çünkü zaten ekran kartına biniyodur yük fazlasıyla. İşlemciyi de 4.6 4.7 gibi değerlerde "sabit" kullanmanızı tavsiye ederim. Base clock boost clock arasında gidip gelmesi "bence" sürekli voltaj değiştiğinden çok sağlıklı değil. MSI'ın OC rehberleri olur sitesinde her anakart için, Godlike'ın da vardır, oraya bakıp diğer ince ayarları da yapmanızı tavsiye ederim stabil bir OC için.
Cevap için teşekkür ederim.
O zaman 4.4ghz de 1.16 v ile sabit kullanmak lazım dediğinize göre.

Zen3 serisi işlemcilere OC yapmak zor, tek çekirdek olarak 4.9GHz'e çıkabiliyor. All-Core şeklinde 16 çekirdeğe de OC yapmak çok zor ve çok voltaj talep edecektir.

Sistemde 4K oyun oynanıyor sadece.

OC yapmaya gerek yok ki o zaman, ekran kartına OC yaparsın.

Geri
Yukarı