R9 7945hx işlemcili laptop boşta 70 derece yükte ise 95 ve üstü derece oluyor

Biomedialcii

Hectopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Laptop: Asus ROG Strix Scar 17
İşlemci: AMD Ryzen 9 7945HX with Radeon Graphics (32 CPU)
Ekran Kartı: NVIDIA GeForce RTX™ 4080 12 GB (175W)
Bellek: 4800 MHz 32 GB DDR5
Depolama: 2 TB SSD M2.0
Merhaba. Ortalama 1 ay öncesinde ASUS ROG STRIX G17 7.nesil Ryzen 9 7945HX-RTX4080 laptop satın aldım. Son 2/3 gündür kendi kendine sadece 1 defa kapanıp açılıyor ve düzgün devam ediyor. İşlemci sıcaklık değerlerine baktığımda ise oyunlarda "CS2, GTA 5 vb." 90-95+ dereceler görüyorum. Boşta 70 derecelerde seyrediyor. Ekran kartım ise 50-65 derece arası seyrediyor. Sebebi nedir sizce işlemcim 55W.

Dosya Ekleri

• WhatsApp Görsel 2024-02-05 saat 15.00.25_c02d377e.jpg
    WhatsApp Görsel 2024-02-05 saat 15.00.25_c02d377e.jpg
    300,8 KB · Görüntüleme: 59
  • Ekran görüntüsü 2024-02-05 160038.png
    Ekran görüntüsü 2024-02-05 160038.png
    862,1 KB · Görüntüleme: 53
Hocam merhabalar sorunun çözüldü mü bilmiyorum ama yine de yazmak istedim: Bende de senin bilgisayarın aynısının Rtx 4080 lisi var ben şöyle çözdüm: Armory uygulamasına girip güç seçeneklerinden Windows u seçtim. Sonrasında işletim sistemi ayarlarından güç ve pil seçeneklerine girip güç modunda güç tasarrufu seçtim şu an 56-57 lerde çalışıyor hatta 50 lere bile iniyor.
Evet şu sıralar ben de onu yapmaya başladım. Geçenlerde bir videoda Eco Mod açmayı görmüştüm oradan görüp normal kullanımda yani internette dolaşırken, video izlerken vb. durumlarda Armoury'den Windows'a alıp Güç ve Uyku Seçeneklerinden En iyi güç verimliliği yaptım 50-60'ı geçmiyor. İlk kez başıma gelen bir şey ama şu an daha rahatladım. Esas sorun oyun oynarken 96 dereceleri görmesi ki hafif sistem isteyen oyunlarda bile böyle yapıyor ama o da yeni nesil AMD işlemcilerin bir sorunu (?) gibi gözüküyor. Bu sıcaklıklar normal denmiş ASUS tarafından da yani... ne desem bilemiyorum.

Evet şu sıralar ben de onu yapmaya başladım. Geçenlerde bir videoda Eco Mod açmayı görmüştüm oradan görüp normal kullanımda yani internette dolaşırken, video izlerken vb. durumlarda Armoury'den Windows'a alıp Güç ve Uyku Seçeneklerinden En iyi güç verimliliği yaptım 50-60'ı geçmiyor. İlk kez başıma gelen bir şey ama şu an daha rahatladım. Esas sorun oyun oynarken 96 dereceleri görmesi ki hafif sistem isteyen oyunlarda bile böyle yapıyor ama o da yeni nesil AMD işlemcilerin bir sorunu (?) gibi gözüküyor. Bu sıcaklıklar normal denmiş ASUS tarafından da yani... ne desem bilemiyorum.
Düzeltebilmene çok sevindim. Evet Amd işlemcilerin maalesef kronik problemi yüksek sıcaklıklara gelmesi. Ben dün aralıksız 3 saat boyunca Cyberpunk oynadım her şey full ultra ayarlarda. Armory den güç modunu performans yaptım. Bir tane de sağlam soğutucu aldım( Türkiye’de bulamayabilirsin Klim mistral). Cihaz cpu su 80-84 arasında gitti gpu 60-65 arası. Çok nadir 93 leri gördü o da işlemci hızını arttırdığı için. Oyunu kapattığımda da birkaç dakikaya da 50 lere geldi klavyedeki sıcaklık kayboldu. Turbo modda oynadıysan fan hızıyla beraber işlemci hızı dolayısıyla sıcaklık da dediğin 95-96 lara çıkabiliyor. Yapacak bir şey yok. Laptoplar genel olarak böyle en iyisini de alsan. İntel i9-13980hx olan muadiline de baktım amd kadar olmasa da o da zaman zaman 90 ları görebiliyor youtube dan bakabilirsin. Uzun kullanım için masaüstü sistemi toplamak gerekiyor bence.

Düzeltebilmene çok sevindim. Evet AMD işlemcilerin maalesef kronik problemi yüksek sıcaklıklara gelmesi. Ben dün aralıksız 3 saat boyunca Cyberpunk oynadım her şey Full Ultra ayarlarda. Armoryden güç modunu performans yaptım. Bir tane de sağlam soğutucu aldım( Türkiye'de bulamayabilirsin klim mistral). Cihaz CPU'su 80-84 arasında gitti GPU 60-65 arası. Çok nadir 93leri gördü o da işlemci hızını arttırdığı için. Oyunu kapattığımda da birkaç dakikaya da 50'lere geldi klavyedeki sıcaklık kayboldu. Turbo modda oynadıysan fan hızıyla beraber işlemci hızı dolayısıyla sıcaklık da dediğin 95-96'lara çıkabiliyor. Yapacak bir şey yok. Laptoplar genel olarak böyle en iyisini de alsan. Intel i9-13980hx olan muadiline de baktım AMD kadar olmasa da o da zaman zaman 90ları görebiliyor YouTube'dan bakabilirsin. Uzun kullanım için masaüstü sistemi toplamak gerekiyor bence.

Eline sağlık çok güzel özetlemişsin :) evet maalesef AMD'lerle alakalı bu durumu önceden bilmemiz gerekirdi ama biraz geç oldu artık yapacak bir şey yok... Cihazı Türkiye fiyatına kıyaslarsak çok uyguna aldım ve 4070 + R9 7945hx ile gerçekten iyi bir cihaz. Ben aynı zamanda işimi de bilgisayar üzerinden yapıyorum ve sabit bir yerde değilim dolayısıyla masaüstü benim için mümkün değil. Bu şekilde ben de Turbo moda alıp güç ayarlarında "en iyi güç verimliliği" seçeneğini işaretliyorum bu şekilde biraz daha iyi gibi ama genelde 96 görüyor her halükarda. Normal kullanımda Windows + en iyi güç verimliliği yapınca 60-65'te seyrediyor video falan izlerken o da normal yani laptop için. Şu anda bir adet laptop standı kullanıyorum yükseltme amaçlı, çalışırken çok da fayda etmiyor ama bu söylediğiniz markaya bir bakayım şu anda yurt dışındayım belki alabilirim. Teşekkürler tekrardan.

Eline sağlık çok güzel özetlemişsin :) evet maalesef AMD'lerle alakalı bu durumu önceden bilmemiz gerekirdi ama biraz geç oldu artık yapacak bir şey yok... Cihazı Türkiye fiyatına kıyaslarsak çok uyguna aldım ve 4070 + R9 7945hx ile gerçekten iyi bir cihaz. Ben aynı zamanda işimi de bilgisayar üzerinden yapıyorum ve sabit bir yerde değilim dolayısıyla masaüstü benim için mümkün değil. Bu şekilde ben de Turbo moda alıp güç ayarlarında "en iyi güç verimliliği" seçeneğini işaretliyorum bu şekilde biraz daha iyi gibi ama genelde 96 görüyor her halükarda. Normal kullanımda Windows + en iyi güç verimliliği yapınca 60-65'te seyrediyor video falan izlerken o da normal yani laptop için. Şu anda bir adet laptop standı kullanıyorum yükseltme amaçlı, çalışırken çok da fayda etmiyor ama bu söylediğiniz markaya bir bakayım şu anda yurt dışındayım belki alabilirim. Teşekkürler tekrardan.
Şimdi bir kontrol ettim de Türkiye fiyatı 4500 TL, yurt dışında da 2800 TL'ye denk geliyor. Videolarına baktım gerçekten iyi ve güçlü görünüyor, ANC özellikli bir kulaklık kullandığım için aşırı rahatsız da etmez ama 4500 RPM güç gerçekten iyiymiş :) Yine de fiyatı pahalı... evet cihazlar da pahalı, değer mi değer ama açıkçası kararsız kaldım 80 Euro az para değil.

Yeni konular

Geri
Yukarı