Çözüldü RAM Hız Aşırtma Sonrası Siyah Ekran Sorunu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

zettacyx rev2.0

Hectopat
Merhabalar.

APU kullandığım bilgisayarımda bulunan 8 GB RAM 1600 MHz'de çalışmaktaydı. Ben de bunu 1866 MHz'e yükselttim. Yükseltme sonrası masaüstünde veya Chrome'da ara sıra (bazen sıklaşabiliyor) takılmalar oluyor. Takılma olunca da yaklaşık 3 saniye süre ile ekran gidip simsiyah oluyor. Bunun sebebi RAM MHz'ini mi artırmam? APU sistemlerde RAM frekans değerinin yüksek olması önemli demişti arkadaşım.

Edit: Aslında RAM hız aşırtmasından sonra 1029 MHz'de çalışan GPU'yu 1400 MHz'e çıkarıp, Windows açılmadığı için geri 1029 MHz'e düşürmüştüm.

Son düzenleyen: Moderatör:
RAM'in kağıt üstünde verdiği en yüksek değer 1600 MHz ise yanlış bir şey yapmışsınız.
Peki. Ama neden BIOS'ta RAM için farklı frekans değerleri var? Ben 1866 MHz' de yaklaşık 30 dk kullandım ve BIOS'ta da 1866 MHz yazıyordu.

Ayrıca sizce 16 GB (8x2) çift kanal 1600 MHz RAM kullanmak mı, yoksa 8 GB tek modül 1866 MHz RAM mı?

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı