Çözüldü RAM'lere hız aşırtma sonrası ekran gelmiyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

KutaySaban42

Picopat
Daha fazla  
Arkadaşlar 2 gün önce sıfır sistem aldım, sıkıntısız çalışıyordu. Bugün şöyle bir olay oldu: Bilgisayarı tekrar başlattım, BIOS yerine girdim. RAM'larin hızını yükseğe çektim 2666'dan 3444'e. Sonra F10 deyip çıkış yaptım. Görüntü bir daha gelmedi. Şu an Ekran kartının tüm çıkışlarını denedim, olmadı. Gaming geni aradım, RAM'lerin yerini değiştir dedi. Olmadı. Yardım edin.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Tamamdır hocam sizlere fotoğraf atacagım

Ya hocam ben bu soğutucusu takmadım ne yapacagım

Kasanın arka kapağını aç, işlemci braketinin arkasına onu destekleyecek bir nesne koy. Kasayı öylece yatır, soğutucu vidalarını braket deliklerine denk getirip vidala. Elinde macun varsa yenile.

Görünürde bir problem yok. Güç besleme kablolarını iyice oturt, belleklere iki köşeden baskı uygulayıp tamamen oturduklarından emin olduktan sonra sistemi çalıştırmayı dene. Kısa süreli görüntü almak için soğutucuya ihtiyacın yok bu arada. Görüntü alamamaya devam ediyorsan soğutucunun takılı olmamasıyla ilgili değildir.
Hayır hocam DisplayPort no signal diyor
RAM'leri çıkartıp taktığınızda tam oturduklarından eminseniz (Ya da diğer tüm donanım ve kablolamanın) ve hız aşırtma yaparken voltaj ayarlarını aşırı yükselttiyseniz, RAM'ler ya da anakartta bir problem olabilir. Umarım bir şey yoktur ama eğer herhangi bir parçayı yaktıysanız, bu tür hız aşırtma ayarları kullanıcı hatasıdır ve sistem test edilip gönderildiği için de garanti sürecinde sorun çıkacaktır 🤷‍♂️

RAM'leri çıkartıp taktığınızda tam oturduklarından eminseniz (Ya da diğer tüm donanım ve kablolamanın) ve hız aşırtma yaparken voltaj ayarlarını aşırı yükselttiyseniz, RAM'ler ya da anakartta bir problem olabilir. Umarım bir şey yoktur ama eğer herhangi bir parçayı yaktıysanız, bu tür hız aşırtma ayarları kullanıcı hatasıdır ve sistem test edilip gönderildiği için de garanti sürecinde sorun çıkacaktır 🤷‍♂️
Hocam Voltaj ayarlarını kesinlikle ellemedim hatta gönderirsem belirtecegim sadece FCLT ayarını fazla kaçırdım bios tak çıkar yapınca düzelir diyo her yerde ama olmadı

Zaten işlemciniz de 3200'e kadar destekliyor.

Hayır.

Ayrıca, 3200<3444 Bu iki ayarın eşit olması gerekiyor.

Eşit olması gerektiği doğru ama ikisi 1600 MHz'de eşitlenmeli 3200 MT/s kullanılacaksa. 3600 MT/s üstüne çıkılmadığı sürece manuel FCLK ayarı yapılmasına da gerek yok. 3466 MHz FCLK ise 3466 MHz veya 6933 MT/s bellek frekansı için ayarlanır. Ne DDR4'de ne DDR5'de 3200 veya 3466 MHz FCLK görüntü veremez.

Hocam Voltaj ayarlarını kesinlikle ellemedim hatta gönderirsem belirtecegim sadece FCLT ayarını fazla kaçırdım bios tak çıkar yapınca düzelir diyo her yerde ama olmadı

Modüllerin pinlerini izopropil alkol ile temizle, CLRTC pinlerini kullanarak BIOS sıfırlayıp görüntü almayı dene. İzopropil alkol yoksa silgi de işini görecektir.

Hayır.

Eşit olması gerektiği doğru ama ikisi 1600 MHz'de eşitlenmeli 3200 MT/s kullanılacaksa. 3600 MT/s üstüne çıkılmadığı sürece manuel FCLK ayarı yapılmasına da gerek yok. 3466 MHz FCLK ise 3466 MHz veya 6933 MT/s bellek frekansı için ayarlanır. Ne DDR4'te ne DDR5'te 3200 veya 3466 MHz FCLK görüntü veremez.

Modüllerin pinlerini izopropil alkol ile temizle, CLRTC pinlerini kullanarak BIOS sıfırlayıp görüntü almayı dene. İzopropil alkol yoksa silgi de işini görecektir.

Hocam BIOS pili çıkarıp takınca sizce neden olmuyor

Hocam onu da denedim olmadı RAM'leri slot slot çalıştırdım yine olmadı.

İşlemciyi söküp bir kontrol eder misin herhangi bir fiziksel iz, termal macun kaçağı vs. var mı diye?

Sistemini ve belleklerinin çiplerini belirtip konu açarsan müsait olduğumda bakarım.

İşlemciyi söküp bir kontrol eder misin herhangi bir fiziksel iz, termal macun kaçağı vs. var mı diye?

Sistemini ve belleklerinin çiplerini belirtip konu açarsan müsait olduğumda bakarım.

Hocam onu da deneyimde sizce anakart yanmış olabilir mi fclkyı 3444 Memory frekansı 3000 yaptım sizce yanmış mıdır?

Yeni konular

Geri
Yukarı