RAM kullanımı yükselince FPS düşmesi

Pati Fetisisti

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Herkese selamlar, yaklaşık bir ay önce bir kit daha alıp RAM'leri Dual çalıştırmaya başladım. Genel olarak performans artışı istediğim miktarda oldu fakat şöyle bir sorun var. Oyunun bir kısmı ideal, istediğim performansı yakalıyorum ancak bir kısmından sonra neredeyse yarı yarıya düşüyor performans ve düzelmeden devam ediyor. Bahsettiğim şey online oyunlarda belirli bir alanda çok fazla oyuncunun bulunması yüzünden yaşanan drop değil, oyunun sonunda koskoca haritada 2-3 kişi olsa bile yaşıyorum bu problemi.

İki tane fotoğraf ekleyeceğim ideal kısım ve performans kaybından sonraki kısım olarak.İkisi farklı oyunlar aynı harita.İlk koyduğum resimde her şey istediğim gibi GPU kullanımı %60 %65'in altına düşmüyor. İkincisinde ise GPU kullanımı %40'ın üstüne çıkmıyor. İşlemci 4.1 GHz , RAM'ler 3200 MHz 16 CL olarak çalışıyor.

İşlemci: AMD Ryzen 5 2600X / Soğutucu: Wraith Spire / Anakart: Asus Rog Strix B450-F Gaming / RAM: G.Skill TridentZ RGB Series 2x8 GB DDR4 3200Mhz RAM CL16 / PSU: Cooler Master MasterWatt 700W 80+ Bronze / Kasa: Cooler Master Master Box Pro 5 / GPU: Rog Strix Geforce GTX 1080 Advanced Edition 8GB / Mouse: GamePower Bane / Mouse Pad: Steelseries QcK+ / Headset: James Donkey 712 /

İstediğim performansı aldığım kısımdaki değerler:

1.jpg

Sıkıntı yaşadığım değerler:

5f1433b6465ea02841157c191196298a.jpg

Galiba RAM'in daha fazla kullanılması gereken durumlarda sistem Sanal Belleği kullanıyor diye düşünüp Sanal Belleği kapattım ama Mem Reduct adlı programda hala sanal belleğin kullanıldığını görüyorum.

Bunlar boştaki değerler:

RAM.jpg

Bu da oyun içindeki kullanım değerleri (sistem çalışma seti %99 kullanılıyor, ben sürekli boşalttığım için düşük çıktı):

333.jpg

Yardımcı olursanız sevinirim.

Dosya Ekleri

• RAM.jpg
    RAM.jpg
    73,6 KB · Görüntüleme: 308
Son düzenleyen: Moderatör:
Ayni islemciye sahibim ancak 1070ile kullaniyorum gözlemlerime göre biri size yaklasinca fps de dusme meydana geliyor bu durum sizdede olabilir
Bu dediğiniz ne kadar iyi bileşenlerimiz olsa da zaman zaman çoğumuzun başına gelebiliyor. Bu tarz durumlarda yapacak bir şey pek de yok. Ama konuda dediğim gibi oyun oynarken biz ekran kartını yüzde 95 üzerinde çalışmasını istiyoruz. Eğer yüzde 95 üzerinde çalışmazsa bazı takılmalar olabilir. Eğer kullanım düşükse muhakkak V-SYNC tarzı FPS limiti koyan bazı özellikler açık demektir. Yada özellikler çok düşük demektir. Kendimiz bazı özellikleri açarak yada V-SYNC kapatarak öncelikle ekran kartımızın tam verimde çalışmasını isteriz. İşlemcimiz isterse dünyanın en iyi işlemcisi olsun ekran kartına yüklenmiyor, ekran kartı yüzde 70 civarında çalışıyor diye bir şey yok. Dünyanın en iyi işlemcisini de kullanıyorsan bazı özellikleri açacaksın ve o ekran kartı kullanımı yüzde 95 üzerine çıkacak.

Bu dediğiniz ne kadar iyi bileşenlerimiz olsa da zaman zaman çoğumuzun başına gelebiliyor. Bu tarz durumlarda yapacak bir şey pek de yok. Ama konuda dediğim gibi oyun oynarken biz ekran kartını yüzde 95 üzerinde çalışmasını istiyoruz. Eğer yüzde 95 üzerinde çalışmazsa bazı takılmalar olabilir. Eğer kullanım düşükse muhakkak V-SYNC tarzı FPS limiti koyan bazı özellikler açık demektir. Yada özellikler çok düşük demektir. Kendimiz bazı özellikleri açarak yada V-SYNC kapatarak öncelikle ekran kartımızın tam verimde çalışmasını isteriz. İşlemcimiz isterse dünyanın en iyi işlemcisi olsun ekran kartına yüklenmiyor, ekran kartı yüzde 70 civarında çalışıyor diye bir şey yok. Dünyanın en iyi işlemcisini de kullanıyorsan bazı özellikleri açacaksın ve o ekran kartı kullanımı yüzde 95 üzerine çıkacak.
Üst seviye ekran kartları 1080P için yapılmadı. Hala %95 ve üzerinde çalışmalı diyorsun.

Son düzenleyen: Moderatör:

Selamlar,

Problemi çözebildiniz mi acaba? Normalde oyun içi değişken olarak 70-100 arası fps alıyorum ve oyunum akıcı ancak tam yakın mesafede karşıma adam çıktığı ve tarandığım anda anlık fps drop yiyorum ve bu oynanışı inanılmaz etkiliyor, nerdeyse yakın mesafe çatışmalarının hepsini kaybediyorum böylelikle. RAM'in yetmediğini düşünüyordum ve 8gb daha ram eklemeyi düşünüyordum, sizin konunuzu gördüm. Gereksiz mi olur?

Sistemimi de yazayım: Asus Prime b250m-k Anakart, AMD Ryzen 1600 işlemci, HyperX Fury 8gb 2400mhz ram, toshiba ocr 240gb ssd, Dell S2716dg 2k 144hz 1ms monitor (g-sync açık), nVidia GTX 1060 3gb (yeni seri) (6gb'lık versiyonundan daha yüksek benchmark puanı çıkıyor)

Oyun içinde de 1920x1080 çözünürlükte full screen oynuyorum, anti aliasing ve texture medium'du, gerisi de komple very low'du yanlış hatırlamıyorsam.

Son düzenleme:
Selamlar,

Problemi çözebildiniz mi acaba? Normalde oyun içi değişken olarak 80-130 arası fps alıyorum ve oyunum akıcı ancak tam yakın mesafede karşıma adam çıktığı ve tarandığım anda anlık fps drop yiyorum ve bu oynanışı inanılmaz etkiliyor, nerdeyse yakın mesafe çatışmalarının hepsini kaybediyorum böylelikle. RAM'in yetmediğini düşünüyordum ve 8gb daha ram eklemeyi düşünüyordum, sizin konunuzu gördüm. Gereksiz mi olur?

Sistemimi de yazayım: Asus Prime b250m-k Anakart, AMD Ryzen 1600 işlemci, HyperX Fury 8gb 2400mhz ram, toshiba ocr 240gb ssd, Dell S2716dg 2k 144hz 1ms monitor (g-sync açık), nVidia GTX 1060 3gb (yeni seri) (6gb'lık versiyonundan daha yüksek benchmark puanı çıkıyor)

Oyun içinde de 1920x1080 çözünürlükte full screen oynuyorum, anti aliasing ve texture medium'du, gerisi de komple very low'du yanlış hatırlamıyorsam.
Ekran ölçeğini 120 yapıp deneyin birde.

Geri
Yukarı