RAM mi alınmalı SSD mi?

• Konuyu başlatan MCV
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 8
  • Görüntüleme 741

MCV

Hectopat
Makaleler
1
Yer
./
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
İşlemci: Intel i5-12500H
RAM: 8GB DDR4 3200MHZ
Ekran Kartı: Nvidia GeForce RTX 3050 Ti Laptop GPU
Meslek
Yazılım Geliştirici
Merhabalar. Şu an bende toplam 8 GB kullanılabilir 6 GB bellek var ayrıca 500GB NVMe ve 1TB HDD var. İki seçeneğim var. Hangisini seçsem daha mantıklı yapmış olurum?

1)
RAM olarak; Kingston 8 GB 2666MHz DDR4 non-ECC SO-DIMM 1RX16 RAM CL19 KVR26S19S6/8
SSD olarak; SanDisk SSD Plus 240GB 530MB-440MB/s SATA 3 2.5" SSD (sdssda-240G-G26)

2)
Sadece RAM; Kingston KVR26S19D8 16 GB RAM.

Ben yazılım geliştirme ile uğraşıyorum, oyun olarak da FIFA ve pes oynuyorum sadece. Ona göre bir öneri yaparsanız sevinirim.

1. seçenek daha mantıklı sizde 1 tane 8 GB RAM var 16 GB olur hem de çift kanallı siz tek 16 GB RAM aldığınızda 16 GB RAM 8 GB gibi çalışıyordu galiba o yüzden 1.seçenek hem SSD de alırsınız. Dediğinizi tam anlayamadım ama yanlışım varsa düzeltin.

Benim diyeceğimi bazı arkadaşlar demiş zaten, ayrıca bildiğim kadarıyla Sandisk Plus 240GB modeli kronik sorunlu, alternatif olarak bu SSD'ler alınabilir.

1. seçenek daha mantıklı sizde 1 tane 8 GB RAM var 16 GB olur hem de çift kanallı siz tek 16 GB RAM aldığınızda 16 GB RAM 8 GB gibi çalışıyordu galiba o yüzden 1.seçenek hem SSD de alırsınız. Dediğinizi tam anlayamadım ama yanlışım varsa düzeltin.
Dediğini anlamadım. Dual Channel yerine Flex Channel çalışır. Yani 16GB bellek anakartın sihirli pinleriyle 8GB olmaz. Oyunlarda Dual Channel kadar olmasa da Single Channel'a göre +sı vardır.
Soruya gelecek olursak. SSD'yi nasıl kullanacağınızı bilmiyorum. Şahsen 240GB SSD gereksiz bana göre. Bu yüzden 16GB bellek alırdım. Tabii depolama sıkıntınız varsa veyahut SSD'niz yoksa 1. seçenek daha mantıklı.

Benim diyeceğimi bazı arkadaşlar demiş zaten, ayrıca bildiğim kadarıyla Sandisk Plus 240GB modeli kronik sorunlu, alternatif olarak bu SSD'ler alınabilir.

Foruma üye olmadan 3 gün önce alma gafletine düştüm ve kurtulamadım. Değişim yaptılar yine hızlar düştü. SSD Plus alınmaz. İkisinden de Patriot önerim. Fakat 1 TB HDD ve 500 GB NVMe yeterli olur. APU kullanıyorsunuz sanırım o yüzden 8 GB RAM almanız daha iyi olur.

Olay tamamen sizde bitiyor. Depolamaya ihtiyacınız varsa RAM+SSD, yoksa sadece RAM alırsınız. İlk seçenekte belirttiğiniz RAM'i almayın. Hatta herhangi bir 1Rx16 RAM almayın. O modelin 1Rx8 varyantı var aynı fiyata. Onu tercih edin.

Bende şunda 4x2 RAM bulunuyor ve 2 tane RAM slotu var ya bir tanesinin yerine 8 GB RAM takıp 12 yapacağım ya da 2'sini çıkarıp 16 takacağım.
Arkadaşlar araştırmalar sonucu alacağım RAM ve SSD'yi kararlaştırdım;
RAM; Kingston KVR24S17S8/8 8GB 2400MHz DDR4 Non-ECC CL17 SODIMM 1Rx8 : Amazon.com.tr: Bilgisayar
SSD; Kingston KVR24S17S8/8 8GB 2400MHz DDR4 Non-ECC CL17 SODIMM 1Rx8 : Amazon.com.tr: Bilgisayar

Ne dersiniz? Şu an bende bulunan 4 GB RAM ile beraber 12 GB yapıyor toplam, tahmini olarak da bana 10GB kullanılabilir kalır sanırım. Ayrıca şu an 500GB M.2 NVMe var 1TB HDD yerinde de 250GB Samsung 870 EVO iyi gider sanırım.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı