RAM overclocklama

1.360V direkt mavi ekran verdi. 1.40V ise birazcık oyunda crash olmadan oynayabildiğim. Memory Try It deneyeceğim.
Voltaj istiyor anlaşılan. 1.45V ile Memtest ile test yapmanı öneririm her seferinde sistemin boot etmesini bekleyip oyunda test etmektense daha rahat olur Memtest.

Prime95 de yapabilirsiniz. Memtest uzun sürebilir. Prime95 5 dakikada sorun varsa çıkartıyor. Yalnız en alttan ikinci olan, yanında "stress memory and memory controller" gibi bir şey yazan seçeneği seçin. Ve oradaki kayıt yerini iyi takip edin. Yeniden başlatırsa sıkıntı var demektir.

1.45V verdim. Prime95 ile deneme yapmaya çalıştım. Fakat hiçbir şey anlamadım. Oyuna girdim 20 saniye sonra crash verdi.
Voltaj istiyor anlaşılan. 1.45V ile Memtest ile test yapmanı öneririm her seferinde sistemin Boot etmesini bekleyip oyunda test etmektense daha rahat olur Memtest.

Memorytest86 sonuçu.
@Vorplody memorytest yaptım. Yardımcı olur musun?

Dosya Ekleri

• image.jpg
    image.jpg
    1,9 MB · Görüntüleme: 30
Son düzenleme:
@Patrixcs değerler stabil değil. Memtest’te bir tane bile hata alıyorsan OC stabil değil demektir. 3600MHz 17-22-22-42 1.45V denemeni öneririm. Diğer bütün ayarlar otomatikte kalsın sadece bu gecikmeleri ayarla. Stabiliteyi yakalarsan ikincil gecikmelere el atarsın, onlar uzun sürüyor.

Saat 05.04 ben yine gecikme düşürüyorum :) 64ns gördük, Memtest’te hata almasam iyiydi.
80A63730-EAA8-4710-8CA2-653E6041E057.jpeg

@Jang Geum'un Danji Yemeği 2700X, 3900X ve 3950X gibi işlemcilerde yazma hızı yarıya düşmüyor. 3600, 3600X, 3700X, 3800X gibi tek CCD işlemcilerde bellekler XMP ile çalışsa bile yazma hızı yarıya düşüyor. Hedefim 64ns altına inmekti normalde ama tRFC değerini 588’in altına düşüremedim bu yüzden 64.0’da kaldık. :D Diğer oynadığım değerlerin de pek bir etkisi olmadı açıkçası.

Son düzenleme:
@Jang Geum'un Danji Yemeği Aynı bellek ile 498 gören de var ama ben 572 denedim dün Memtest’te hata verdi. tRC değerimin katlarından birini seçiyorum aslında başka ayarda mı yapmam gerekiyor tRFC’yi daha da düşürmek için? Şuan tRC 45, tRFC 585. @Shimada Sensei ve @Tolga Samet yardımcı olabilir belki.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı