RAM Overlock Nasıl Yapılır?

Machvins

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba, Corsair Vengeance siyah DDR43000MHz CL16 16 GB (2x8GB) Dual (1620 2038) (CMK16GX4M2D3000C16) RAM'lere sahibim. BIOS'tan frekanslarını 3333 MHz'ye arttırdım. Fakat gecikme değerleri yükselmiş. Şu anda bu şekilde resim ekte. Manuel olarak overclock yapsak CL 14 frekans 3333 MHz'de bu değerleri alabilir miyim? Memory try it diye seçenekten CL 14 3333 MHz yaptığımda BIOS'ta kaydedip çıktıktan sonra hata veriyor sıfırlıyor ayarları. İşlemcim i5 9600K 4.9 overclocklu. Ekran kartımda aynı şekil OC RTX 2070. bu konuda beni aydınlatırsanız çok sevinirim, ben bir şekilde yapmak istiyorum bu RAM'lere overclock az da olsa 🙂

Dram calculator programını bende kullanabilir miyim? AMD için mi yoksa sadece. Orda ki değerleri alıp girme şansım var mıdır? Siz bana mantığını öğretin yada ben tek tek uğraşırım daha sağlıklı olur gibi.

1645195949554.png

Thaiphoon Burner indirip SS atın.
Buyurun RAM.rar | Solidfiles
Hocam zaten oyledir, hiz artinca CL artar.
BIOS ile 3333MHz yapmak en sagliklisi.
Peki bu CL gecikme değeri etkisini oyunlarda hissedebilir miyiz? Örnek 14 ila 18 arasında ki farkı? Benim amacım düşük gecikme olsun frekansı da maksimum hangisinde stabil bırakabiliyorsak onda kalsın. Memory try it 3333 MHz CL 14 olsa güzel olacaktı.

Son düzenleme:
Peki bu CL gecikme değeri etkisini oyunlarda hissedebilir miyiz? Örnek 14 ila 18 arasında ki farkı? Benim amacım düşük gecikme olsun frekansı da maksimum hangisinde stabil bırakabiliyorsak onda kalsın. Memory try it 3333 MHz CL 14 olsa güzel olacaktı.
Hocam mesela DDR5 belleklerin CL değeri 40 falan.
18CL degerinde sorun yok, Intel mi AMD mi?

Tamam yene de sorun yok.
18CL 3333MHz gayet iyi.
Hocam benim burada öğrenmek istediğim olay. Bu RAMleri stabil olarak en iyi performans da nasıl overclock edebilirim. Örnek CPU benim normalde 5.2 GHz ile çalıştıran var. Fakat benim soğutucum 120mm ve 1.312 gibi düşük voltaj ile 4.9 da stabil. 5 GHz de voltajı arttırsam da problem yaratıyor. RAMleri Manuel olarak bilmediğim içinde ufak bir araştırma ile 3333 MHz çektim. 3500-3600 da belki problem olmayacak bunu nasıl anlayabiliriz RAMler de. Kapasitesi dediğiniz şey neye göre anlaşıyor ramin hangi değerleri neye göre giriyoruz. yada bu otomatik ayarlardan ufak ufak arttırıp deneyim mi? Hata verene kadar. Yada çok riskli mi böylemi kalsın?

Hocam benim burada öğrenmek istediğim olay. Bu RAMleri stabil olarak en iyi performans da nasıl overclock edebilirim. Örnek CPU benim normalde 5.2 GHz ile çalıştıran var. Fakat benim soğutucum 120mm ve 1.312 gibi düşük voltaj ile 4.9 da stabil. 5 GHz de voltajı arttırsam da problem yaratıyor. RAMleri Manuel olarak bilmediğim içinde ufak bir araştırma ile 3333 MHz çektim. 3500-3600 da belki problem olmayacak bunu nasıl anlayabiliriz RAMler de. Kapasitesi dediğiniz şey neye göre anlaşıyor ramin hangi değerleri neye göre giriyoruz. yada bu otomatik ayarlardan ufak ufak arttırıp deneyim mi? Hata verene kadar. Yada çok riskli mi böylemi kalsın?
Hocam BIOS uzerinden yapmak en sagliklisi.

Yeni konular

Geri
Yukarı