RAM Overlock Nasıl Yapılır?

CL biraz daha artar ama bence dene, CL22-24'e kadar yolu var.
Online oyunlar için dezavantajı olmasın hocamda, XMP kapanıyor fakat BİOS'tan bu normal bir durum değil mi? sonuçta XMP profili 3000 MHz ye göre ayarlıyor herhalde. İlk girdiğimizde 2333 MHz falan oluyor XMP açınca 3000 oluyordu.

Online oyunlar için dezavantajı olmasın hocamda, XMP kapanıyor fakat BİOS'tan bu normal bir durum değil mi? sonuçta XMP profili 3000 MHz ye göre ayarlıyor herhalde. İlk girdiğimizde 2333 MHz falan oluyor XMP açınca 3000 oluyordu.
3500MHz BIOS uzerinden mi?
Hocam sorun olmaz, DDR5 bellekler CL 30'dan fazla.

O zaman sorun yok.
Hocam son bir sorum daha var. Şimdi yeni PC topladığında PC'yi açtığınız da RAM'ler 2333 MHz olur. XMP açtığımızda profil 3000 MHz'ye aslında RAMlerin orjinal ayarına 3000 lik zaten orjinal ayarına çeker. Şimdi ben BİOS'tan 3500 MHz ye aldım CL 19 oldu. XMP açtım CL 16 oldu büyük ihtimal profili bulamadım ama XMP'nin 3000lik değerler olduğu için. 3500 MHz de CL16 oldu fakat, mavi ekranı yapıştırıyor. Ben bunu Youtube da biraz bakayım, elle sanki 3600 MHz CL 14 gibi olur gibime geliyor o değerleri bilmiyorum. Ne kadar voltaj vereceğim bilmiyorum. Reddit'de bir kaç örnek var onları rehber olarak izleyip deneyim. Çok teşekkürler bu arada yardımın ilgin için. 👍

Dosya Ekleri

• 1645437938253.png
    1645437938253.png
    50,3 KB · Görüntüleme: 20
Hocam son bir sorum daha var. Şimdi yeni PC topladığında PC'yi açtığınız da RAM'ler 2333 MHz olur. XMP açtığımızda profil 3000 MHz'ye aslında RAMlerin orjinal ayarına 3000 lik zaten orjinal ayarına çeker. Şimdi ben BİOS'tan 3500 MHz ye aldım CL 19 oldu. XMP açtım CL 16 oldu büyük ihtimal profili bulamadım ama XMP'nin 3000lik değerler olduğu için. 3500 MHz de CL16 oldu fakat, mavi ekranı yapıştırıyor. Ben bunu Youtube da biraz bakayım, elle sanki 3600 MHz CL 14 gibi olur gibime geliyor o değerleri bilmiyorum. Ne kadar voltaj vereceğim bilmiyorum. Reddit'de bir kaç örnek var onları rehber olarak izleyip deneyim. Çok teşekkürler bu arada yardımın ilgin için.
Thaiphoon Burner raporu paylaşın @BerkayZ87 yardımcı olur.

Thaiphoon Burner raporu paylaşın @BerkayZ87 yardımcı olur.
Evet paylaştım ilk sayfada aynısını yaptım. Görmedi büyük ihtimalle arkadaş. Deneme yanılma ile çözüyorum gibi Hazır XMP profil üzerinden DRAM Frequency arttırıp CL 16 kalıyor en azından. Anlıyorum zaten stabil olup olmadığını testi AİD64 Extreme ile yapıyorum. Bazen chrome çöküyor PUBG'de test ettip de oyun optimizasyon sorunlu olduğu için onda sürekli crash de verebiliyor. Ama şunun farkında vardım yeni sistem topladığım da direkt olarak, Tüm sistem bileşenlerine GPU,CPU,RAM direkt Overclock yaparım artık çok zevkli bir şey. 😂

Hocam son bir sorum daha var. Şimdi yeni PC topladığında PC'yi açtığınız da RAM'ler 2333 MHz olur. XMP açtığımızda profil 3000 MHz'ye aslında RAMlerin orjinal ayarına 3000 lik zaten orjinal ayarına çeker. Şimdi ben BİOS'tan 3500 MHz ye aldım CL 19 oldu. XMP açtım CL 16 oldu büyük ihtimal profili bulamadım ama XMP'nin 3000lik değerler olduğu için. 3500 MHz de CL16 oldu fakat, mavi ekranı yapıştırıyor. Ben bunu Youtube da biraz bakayım, elle sanki 3600 MHz CL 14 gibi olur gibime geliyor o değerleri bilmiyorum. Ne kadar voltaj vereceğim bilmiyorum. Reddit'de bir kaç örnek var onları rehber olarak izleyip deneyim. Çok teşekkürler bu arada yardımın ilgin için. 👍
Hocam CL19 3500MHz iyi...
Yakmayalim voltajla cihazi.

Geri
Yukarı