Çözüldü RAM yükseltme sonrası sistem açılmıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

dogukanhbo

Kilopat
Yer
1090T'nin kuzey köprüsünde
Daha fazla  
Meslek
Müzisyen
8GB 1600 MHz TEK SLOT RAM aldım. Intel Mother Board DH61WW anakartım var.

Anakart bilgilerime göre 2 slottan 8x8 16 GB toplam kullanabiliyorum. Ve anakartım 1600 MHz destekliyor.

Sistemimde 2GB CORSAIR 1333 MHz tek slot RAM takılıydı.

Eve geldim, kasayı söktüm ve eski RAM'imi söküp, 1600MHz'lik RAM'i taktım.

Kasayı çalıştırdığımda ilk önce 3 uzun "beep" sesi duydum. Ardından 2. denememde beep sesleri gitti fakat bu sefer de ekran gelmedi. 2 ayrı slotta denemeler yaptım. Fakat sonuç genellikle aynı oluyor. Önce beep, sonra tekrar açınca beep gelmeden siyah ekran. Fakat kendi RAM'imi takınca sorunsuz açılıyor. BIOS güncellemesi işine girmeli miyim? BIOS pilini çıkartıp denemeli miyim? Hani yani sizce yeni belleği algılayamamış olabilir mi? Neler yapmalıyım? RAM bozuk olma ihtimali de var. Test edecek ekstra bir bilgisayarım yok şu anlık. Önerileriniz neler?

Son düzenleyen: Moderatör:
RAM'i yuvaya tam oturttuğunuza emin misiniz? Yani tam tırnaklara geçmediyse yanabilir. Ayrıca kitapçığından veya yoksa sitesinden kullanma kılavuzuna bakıp ilk RAM'i hangi yuvaya takmanız gerektiğinden emin olun. Yanlış yuvaya takıyor olabilirsiniz. Ayrıca bir ihtimal RAM arızalı olabilir. İmkanınız varsa başka bir bilgisayarda deneyin.

Arkadaşlar benim anakart 2133Mhz destekliyor ve tek modül 8GB 2133Mhz RAM'im var. Ama CPU-Z programında 1063'de çalıştığını gösteriyor. Benim bir sorunum var mıdır?

cpu-z.PNG

@MysticVezonTR anakartın BIOS üzerinden RAM frekansını ayarlamadın sanırım. UEFI ise XMP gibi bir seçenek olacaktır oradan yapabilirsin. Yoksa RAM frekansı kısmından RAM'e uygun frekansı ayarlayabilirsin.
Hiç ayarlamadım valla ve korkuyorum açıkçası. Eğer yapmazsam ne olur, yaparsam da karşılaşabileceğim sorunlar neler? Ve nasıl yapabilirim bilgi verirseniz sevinirim. :)

Bilgisayarımın tam özellikleri aynen bu şekilde:

• Anakart: MSI B150M Bazooka
  • İşlemci: i5 6500 Skylake
  • Ekran Kartı: Gigabyte GTX 970
  • Ram: Kingston HyperX Fury Black DDR4 2133MHz CL14 8GB
  • HDD: Westerm Digital Caviar Blue 1TB 7200RPM 64MB
  • SSD: Kingston HyperX Fury 120GB 500-500
  • Kasa: Zalman Z3 Plus (White)

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı