Ramazan Davulcusuna para verir misiniz?

Ramazan Davulcusuna bahşiş veriyor musun?

• Evet, her sene mutlaka veriyorum.

• Hayır, ben vermiyorum.

Sonuçları sadece ankete oy verdiğinizde görebilirsiniz.
Bizimki rastgele vuruyor pek hoş değil. Bir de 2-3 gün önce gündüz sokakta davul çalmaya başladı. Sanırsam para almak için yapılmış bir hareket. Annem "olsun 3-5 verelim" diyerek verdi ama ben olsam vermezdim. Hem özellikle para istemeye gelmiş olması hoş değil. Hem de eğer gelenek diyorlarsa gelenekte güzel, kulağa hoş gelecek şekilde çalınır. Hatta maniler söylenir. Bunları yapmıyorsa sadece bir kısmını yapmak gelenek sayılmaz. Zaten para alıyordur. Benim ona ekstra para vermem bahşiş gibi oluyor aslında. Ki ben işini fazlasıyla iyi yapıp daha fazlasını hak ettiğini düşünürsem bahşiş veririm. Öyle gürültü gibi davul çalması bence ekstra para alması için yeterli değil. Zaten alarmla kalkıyoruz.

Anketin şıkları çok net 2 cevap ile sınırlıdır. Her iki cevabında çok fazla sebebi olabilir. Yaşanılan coğrafi konum, kişiye göre değişen farklı düşünceler vs.

Sosyal üzerinde ki genellemeyi görebilmek için açılmış bir ankettir.

Telefon alarmı?..
Tamamı sıkı Müslüman olan bir toplumda davulcu iyi bir şey olabilir ama 2021 yılındayız, sadece kafa şişiriyor.

Anketin şıkları çok net 2 cevap ile sınırlıdır. Her iki cevabında çok fazla sebebi olabilir. Yaşanılan coğrafi konum, kişiye göre değişen farklı düşünceler vs.

Sosyal üzerinde ki genellemeyi görebilmek için açılmış bir ankettir.
Ben artık gereksiz buluyorum inanan var inanmayan da, kimseyi rahatsız etme hakkı yok!

Yeni konular

Geri
Yukarı