Ramazan Davulcusuna para verir misiniz?

Ramazan Davulcusuna bahşiş veriyor musun?

• Evet, her sene mutlaka veriyorum.

• Hayır, ben vermiyorum.

Sonuçları sadece ankete oy verdiğinizde görebilirsiniz.
O kadar davulcu olan adam enayi mi? Ne oldu? Modernizm anlayışına uymadı herhalde davulculuk. Bu kadar modernlik istiyorsan batıya git, orada davul yok.

Senin adına cidden çok üzüldüm şu kafa yapısıyla bir ömür geçmez.
Olay modernize değil olay bir halta yaramamalari.
Ancak köy kasaba tarzı yerlerde yapılabilir.

İstanbul'da bir tane bile davulla uyanan adam gösteremezsin. Rahatsızlıktan başka bir şey vermiyorlar güm güm.

Senin adına cidden çok üzüldüm şu kafa yapısıyla bir ömür geçmez.
Olay modernize değil olay bir halta yaramamalari.
Ancak köy kasaba tarzı yerlerde yapılabilir.

İstanbul'da bir tane bile davulla uyanan adam gösteremezsin. Rahatsızlıktan başka bir şey vermiyorlar güm güm.

Düğünlerde çalan davulcular ne olacak? Herkesi kendin gibi entel sanma. 2021 yılındayız çöpçüye garsona da gerek yok o zaman robotlar yapar hepsini.

Düğünlerde çalan davulcular ne olacak? Herkesi kendin gibi entel sanma. 2021 yılındayız çöpçüye garsona da gerek yok o zaman robotlar yapar hepsini.

Ne düğünü ya ne anlatıyorsun? Düğün ne alaka 😅😅.
O dediğin gunlere de biraz daha var.
Uyku başına vurmuş kardeşim yat uyu sen.

Bence pek bir yararları bulunmuyor. Gelenek desek gelenek olarak yaptıkları bir iş değil bence. Pek davul sesi ile uyanabilecek biride değilim zaten. Yanıma 3 ayrı telefonla alarm kurup uyanamadığımı bilirim. Kamyon arkasında düz davula vurup sokak dolaşmak zor olmasa gerek. Kimisi zaten bizim taraflara girmese bile para toplama işine gelince es geçmiyor. O anlık vicdanıma göre veriyorum ya da vermiyorum.

Mani söyleseler (eskiden söylüyorlardı) verilebilir ama arkasından atlı kovalarmış gibi geçip giden davulcuya da vermek saçma olurdu herhalde.

Bence pek bir yararları bulunmuyor. Gelenek desek gelenek olarak yaptıkları bir iş değil bence. Pek davul sesi ile uyanabilecek biride değilim zaten. Yanıma 3 ayrı telefonla alarm kurup uyanamadığımı bilirim. Kamyon arkasında düz davula vurup sokak dolaşmak zor olmasa gerek. Kimisi zaten bizim taraflara girmese bile para toplama işine gelince es geçmiyor. O anlık vicdanıma göre veriyorum ya da vermiyorum.

Vermeyin hocam vicdaninizi değil aklınızı kullanın.

Yıl olmuş 2021, Ramazan davulculuğu mu kaldı Allah aşkına? Artık ihtiyaç bulunmayan, ölü bir meslek. Asırlardır yapılıyor olması devam ettirilmesi için bir neden kesinlikle değil. Her şeyin bir sonu vardır, ömrü vardır.

Tabii ki para vermiyorum, vermem de. Çoğu insan da gereksiz bulup para falan vermiyor. Azalarak tamamen bitecek yakın zamanda. Modernlikle değil, ihtiyaçla alakalı tamamen.

Yeni konular

Geri
Yukarı