Rampage X-Horse sistem boştayken ve kapanırken çatırdıyor

Jaquar

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Son 1 haftada dikkat ediyorum. Bilgisayar boştayken yani oyun oynamıyorken ve yük altında değilken bilgisayardan çatırtı sesi geliyor.
Bu çatırtı sesi sanki bir fan yalpalıyormuş gibi sağa sola çarpıyormuş gibi ve büyük oranla PSU'dan geliyor.
PSU'mun markası da Rampage çünkü kasayla beraberdi. (Rampage X-Horse 600W 80+ Bronze)
Kasadaki fanları kulağımı yaklaştırarak iyice dinleyip teyit ettim hatta arka fandan geldiğini düşünüp durdurunca sesin kesilip kesilmediğine baktım fakat ses kesilmedi.
Ekran kartım zaten 50-60 dereceyi geçene kadar fanları çalışmıyor.
Büyük ihtimalle PSU'dan gelen ses garanti kapsamına girer mi?
Bu arada gelen bu ses ''coil whine'' değil.
Ayrıca son olarak şu an bilgisayar tozlu. Bahardan beri temizlemedim. Ondan dolayı olabilir mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Son 1 haftada dikkat ediyorum. Bilgisayar boştayken yani oyun oynamıyorken ve yük altında değilken bilgisayardan çatırtı sesi geliyor.
Bu çatırtı sesi sanki bir fan yalpalıyormuş gibi sağa sola çarpıyormuş gibi ve büyük oranla PSU'dan geliyor.
PSU'mun markası da Rampage çünkü kasayla beraberdi. (Rampage X-horse 600W 80+ Bronze)
Kasadaki fanları kulağımı yaklaştırarak iyice dinleyip teyit ettim hatta arka fandan geldiğini düşünüp durdurunca sesin kesilip kesilmediğine baktım fakat ses kesilmedi.
Ekran kartım zaten 50-60 dereceyi geçene kadar fanları çalışmıyor.
Büyük ihtimalle PSU'dan gelen ses garanti kapsamına girer mi?
Bu arada gelen bu ses "Coil Whine" değil.
Ayrıca son olarak şu an bilgisayar tozlu. Bahardan beri temizlemedim. Ondan dolayı olabilir mi?

Öncelikle iyi günler güzel kardeşim. Anladığım kadarıyla fan kirli olduğu için titreme yapıyor olabilir. Bence şu an görünen en iyi çözüm bilgisayarına hava tutarak tozlarını alman. Ondan sonra yine aynı sorun devam ederse tekrar bana yazabilirsin yardımcı olmaya çalışırım. :)

Öncelikle iyi günler güzel kardeşim. Anladığım kadarıyla fan kirli olduğu için titreme yapıyor olabilir. Bence şu an görünen en iyi çözüm bilgisayarına hava tutarak tozlarını alman. Ondan sonra yine aynı sorun devam ederse tekrar bana yazabilirsin yardımcı olmaya çalışırım. :)
Eyvallah en geç 3-5 güne hortlatırım konuyu cevabını beklerim ama hee :D

Normal. Güç kaynağınızı değiştiriniz en yakın zamanda, yoksa patlama ihtimalı da var.

Normaldir. Rampage PSU sonuçta. Çatlarda patlarda...

Rampage PSU onermiyoruz. 80+ sertifikasi sahte ve normal bir surecte prizde aniden fazla akim gelmedigi surece patlama ihtimali dusuk. Kaliteli bir PSU markasi degil. Kullanmanizi onermiyoruz. En kisa zamanda degistirmenizi oneriyoruz. Patlayacak diye bir şey yok. Bu PSU'nun akim korumasi vs. gibi seyleri olmadigi için ve sertifikasinin da sahte oldugu için iyi bir PSU degil. Fandan gelen ses, PSU kalitesiz diye degil. En kaliteli bir PSU'da da olabilecek bir şey. Fan tozlanmis olabilir. Ya da bir şey takiliyor da olabilir.

Normal. Güç kaynağınızı değiştiriniz en yakın zamanda, yoksa patlama ihtimalı da var.
Tamam markası Rampage ama hiç patladığını duymadım sisteme de 600w gayet iyi yetiyor. Evet bende sevmem Rampage fakat alırken uygun geldiği için almıştım ama bu kadar patlar diye abartmaya da gerek yok yani :D

Geri
Yukarı