İnceleme Razer Barracuda Pro incelemesi

Herkese selamlar.
Bugün size 1 ay önce almış olduğum Razer Barracuda Pro'yu incelemek istiyorum.​
Ürünü 11.11.2022'de çalıştığım teknoloji mağazasından indirimli bir şekilde 4940 TL'ye aldım.
IMG_5460.jpg
Kutu üzerinde görmüş olduğunuz gibi cihazımız Bluetooth ve Hyperspeed Wireless destekli. Bu durumda Dongle'a bağlı kalmayıp BT üzerinden de bağlantı kurabilirsiniz. Haydi gelin kutu açılımına geçelim.
IMG_5461.jpg
IMG_5462.jpg
Kutunun içinden taşıma çantası çıkıyor. Çok şık tasarlanmış. Bir yere kulaklıkla gittiğimde iş görüyor ve yapı olarak oldukça sağlam. Darbelere karşı güzel bir malzemeden üretilmiş. Hissiyatı da yarı deri diyebileceğim bir türde.
IMG_5463.jpg
Burada ise yavru ceylan bizi karşılıyor. Çantanın içi iki bölmeden oluşuyor;
  1. Kulaklığın konumlandığı bölüm​
  2. Aksesuarlar için ayrılan mıknatıslı yapıya sahip küçük bir göz​
IMG_5464.jpg
Bu kısma Veriyolu, Dönüştürücü kablolarınızı ve USB Dongle'ı koyabilirsiniz.
IMG_5465.jpg
Üstte bulunan kablo Type-C şarj kablosu. Ortada bulunan Type-C Dongle ve hemen altında Type-A'dan Type-C'ye dönüştüren kablomuz bulunmakta.
typec.jpg
IMG_5468.jpg
Sol kulak tarafında bulunan, Yukardan aşağıya sırasıyla mikrofon aç/kapat butonu, Sesi yükseltme/azaltma tekerleği, Güç butonumuz, Kablolu bağlantı veya şarj etmek için Type-C soketimiz var.
IMG_5469.jpg
Bu da sağ kulak tarafında bulunan tek tuşumuz. Bir kere tıklayarak ANC açıp kapatabilirsiniz veya Ambiyans moduna geçebilirsiniz. İki kere tıklayarak Hyperspeed Wireless ile Bluetooth bağlantıları arasında geçiş yapabilirsiniz.
IMG_5470.jpg
IMG_5472.jpg
IMG_5471.jpg
IMG_5473.jpg
IMG_5474.jpg
synapse1.png
Burada SmartSwitch butonu olmadan ANC aç/kapat veya Ambiyans moduna alabiliriz. Kulaklığın ses düzeyini ayarlama imkanı da var.
synapse2.png
Biliyorsunuz ki Razer kulaklıklarında THX Spatial Audio kullanıyor. Bu durum Barracuda Pro içinde geçerli. Mixer sekmesinde Spatial Audio hakkında ayarlarınızı yapabilirsiniz. Örnek olarak bilgisayarımda yüklü olan oyunlardan PUBG'de THX Rekabetçi modu ve THX çevresel modu var. Kulaklık oyunlara özel ses deneyimi sunuyor. Ne kadar başarılı olduğunu deneyimlemeniz gerek. Şahsen ben pek verimli bulmadım.
synapse3.png
Gördüğünüz üzere yazılım bir ekolayzer ayarı sunuyor. 4 adet fabrikasyon ayar yerine ben kendi adıma özel bir EQ ayarı seçtim. Sound Normalization 100 olduğunda daha verimli bir ses elde ettim. Bass Boost'u yeri geldiğinde Spotify için açıyorum. Voice Clarity sesi bozduğundan dolayı açmıyorum.
synapse4.png
Mikrofon konusunda dahili bir mikrofon kullanıyor. Mikrofon için çevresel sesleri azaltacağımız bir ayarımız bulunmakta ve bu çok iyi çalışıyor. Mikrofon ekolayzeri için fabrikasyon ayar olan Broadcast ayarını kullanıyorum ve dahili bir mikrofona göre güzel bir ses veriyor. Mic monitoring ayarı ise kendi sesinizi duymaya yarıyor.

Evet gelelim özete. Öncelikle bu kulaklığın lansmanı yapıldığından beri Türkiye'ye gelmesini bekliyordum. Daha önceden kullandığım Razer Nari kablosuz oyuncu kulaklığımda bozulduğu için artık Barracuda Pro'ya geçme vakti geldi dedim ve 4940 TL gibi bir fiyata satın aldım. Benim aklımda telefon için ayrı PC için ayrı kulaklık almaktansa bu görevi tek kulaklığa yüklemek vardı. Bu yüzden BT desteği olan bir kulaklık seçtim. Kulaklığın ANC'si bir müzik kulaklığı gibi çalışmıyor fakat şarkı açıkken yeterli bir ANC deneyimi sunuyor. Ambiyans moduna gelecek olursak, Adından da anlaşılacağı üzere çevresel sesleri size verir. İnsanlarla iletişim halinde olduğum vakitlerde kulaklığı ambiyans moduna alıp dış dünya ile iletişime geçebilirsiniz. Kulaklık kafanızda yokmuş gibi kullanırsınız. Kulaklığın pedleri çok kaliteli ve kullandığım süre zarfında kulağımı acıtmadı. Piyasada bunun gibi pede sahip kulaklık yoktur diye düşünüyorum. Deri olması yaz aylarında belki bir dezavantaj olabilir ama ergonomi olarak çok iyi. Ses kalitesi olarak tizler biraz daha iyi olabilirdi, Basslar tatlı vuruyor. Ses kasma konusunda çok iyi. Dongle'dan 20 metre uzağa gitsemde kopmalar yaşanmıyor. Bu fiyat bandına alınabilecek daha iyi kulaklıklar tabii ki var ama bu da tercihlerinizin arasında bulunabilir. PC'de kullanırken ANC açıkken veya Ambiyans modundayken ses azalıyor ve kalitesi düşüyor. Telefonla BT üzerinden bağlantı kurduğumda herhangi bir kalite düşüşü olmuyor. Bu paragrafın özeti olarak Avantajı Dezavantajı yapmam gerekirse;

Avantajları
  • Deri pedler sayesinde çok ergonomik.
  • Ambiyans modu güzel çalışıyor.
  • SmartSwitch butonu ile Telefon ve PC arasında kolayca geçiş sağlama.
  • Basslar ne az ne çok. Tatlı bir bass kalitesi var.
  • 40 saate varan şarj süresi.
  • Hem Dongle hem de BT üzerinden bağlantı kurmak.
  • Dongle'ın çekim gücü oldukça yüksek. Buda Dongle'dan uzaklaşsanız bile kopmalar yaşamayacağınız anlamına geliyor.
  • Mikrofon gürültü engellemesi çok iyi çalışıyor.
  • Yeri geldiğinde bilgisayarda kablolu kullanım sağlayabiliyor.
  • Taşıma çantası kaliteli
  • Telefonda kullanırken fonksiyonel tuşların şarkıyı durdur, şarkıyı geç, Çağrı kabul et/kapat gibi özelliklerinin olması
  • Ses kasma konusunda yeterli
Dezavantajları
  • Tizler biraz daha iyi olabilirdi
  • PC'de ANC yada Ambiyans modu açıkken sesin bozulması
  • ANC yeterli değil (ama cihazın oyun kulaklığı olduğunu unutmayalım)
  • THX Spatial Audio yazılımı şuanlık iyi çalışmıyor. (Dolayısıyla THX kapalı kullanıyorum, kalitesi çok fark etmiyor.)
Ürün genel olarak böyle. Umarım incelemem kulaklık tavsiyesi isteyenlere yardımcı olmuştur. Umarım aklınızda bir fikir filizlenmiştir. Ürünü almayı düşünenlerinde aklına soru işareti varsa cevaplayabilirim. Kullandıkça incelemeyi güncellerim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ürün hakkında ben bir güncelleme yazayım. Kulaklık yaklaşık 2 ay önce arıza yaptı ve servise gönderdim tamiri mümkün değil yenisi de stokta olmadığı için iade raporu göndermişler. Ürünü trendyoldan aldım. Sizce şu an trendyol yeni ürün gönderir mi? Hiç zannetmiyorum. Aldığım fiyatın iki katı olmuşken. Bekleyip göreceğiz

Ürün hakkında ben bir güncelleme yazayım. Kulaklık yaklaşık 2 ay önce arıza yaptı ve servise gönderdim tamiri mümkün değil yenisi de stokta olmadığı için iade raporu göndermişler. Ürünü trendyoldan aldım. Sizce şu an trendyol yeni ürün gönderir mi? Hiç zannetmiyorum. Aldığım fiyatın iki katı olmuşken. Bekleyip göreceğiz
Gönderir. Göndermek zorunda. İletişime geçin. Size verilen iade raporu aynı zamanda değişim raporudur. Sizin talebinize yönelik hareket etmek zorundalar.

Arkadaşlar bugün üçüncü gün ben vereceklerini hiç zannetmiyorum. Stok yok deyip para iadesi teklif edeceklerdir. Hala talebim incelemede. Bekliyorum, gelişmeleri yazarım.

Merhaba,

Bende uzun zamandır araştırmalarım sonucu artık kafayı yemek üzereyim :( rtings üzerinden bütçeme göre baktığımda nova 7 ile barracuda pro arasında kaldım tavsiyeleriniz neler olur nasıl karar veririm yardımcı olursanız çok sevinirim. Hem müzik hem oyun oynayan biriyim. Müziği de tadında dinletse benim için yeterli. Basslar tizler doygun olsun okeydir. Çok kararsızım hatta şu an bi teknomarkete gidip ikisini birden deneyimlemeyi düşünüyorum

Merhaba,

Bende uzun zamandır araştırmalarım sonucu artık kafayı yemek üzereyim :( rtings üzerinden bütçeme göre baktığımda nova 7 ile barracuda pro arasında kaldım tavsiyeleriniz neler olur nasıl karar veririm yardımcı olursanız çok sevinirim. Hem müzik hem oyun oynayan biriyim. Müziği de tadında dinletse benim için yeterli. Basslar tizler doygun olsun okeydir. Çok kararsızım hatta şu an bi teknomarkete gidip ikisini birden deneyimlemeyi düşünüyorum
Nova 7 alın geçin

Geri
Yukarı