İnceleme Razer Blackshark V2 Special Edition

GİRİŞ

Nerdeyse 2 senedir kullandığım kulaklığım Corsair Void Elite'in kablosundaki aşırı aşınmadan dolayı yeni ve temiz bir kulaklığa geçiş yapmak istedim. Böylece de Razer Blackshark V2 Special Edition kulaklığı almış bulundum. Kulaklığı alalı daha 1 gün oluyor bu nedenle incelemeden çok ilk izlenim gibi olabilir. Lakin ürünü yine de elimden geldiğince tanıtmaya çalışacağım. Umarım almayı düşünen veya alan arkadaşlar için faydalı bir inceleme olur.

Special Edition'un farkı ne?

Öncelikle muhtemelen herkesin kafasında soru işareti oluşturan o konuya açıklık getirmek istiyorum. Special Edition'un farkı ne? Bu kulaklık şu an normal versiyonundan 500TL gibi daha ucuz bir fiyata satılıyor ve ben de dahil birçok kişinin içinde kuşku uyandırmış bu. Special Edition'un çok ufak farkları var. İlki tasarım ve kutu içeriği. Tasarım olarak V2 tamamen siyah bir görünümde iken V2 SE siyah-yeşil görünümde. Kutu içeriği olarak ise V2 içerisinden taşımak için kumaş bir kese çıkıyor iken V2 SE içerisinden bir seyahat çantası çıkıyor. Teknik özellik olarak bir farkları var mı derseniz aralarındaki tek fark V2 SE'nin aktif gürültü engelleme özelliğini barındırıyor olması.

Kutu İçeriği

-Seyahat çantası
Special Edition'un kutu içeriği olarak tek farkı bu çanta ile beraber gelmesi.

-Kulaklık

kutu icerigi.png

-Mikrofon ve ses kartı
mikrofon.png
soundcard.png

-Kullanım kılavuzu, sticker vs.
kutuici.jpg

Tasarım ve Ergonomi
Kulaklık orijinalinde tamamen siyah bir tasarıma sahip iken Special Edition versiyonu siyah-yeşil bir görünüme sahip. Kulaklık herhangi bir ışıklandırma barındırmıyor. Logo üzerinde RGB veya en azından yeşil bir aydınlatma bulunuyor olsaydı çok daha şık olurdu. Kulaklığın sol tarafında bir ses tekerleği mevcut. Tekerleğin tam ortasına geldiğinizde fiziksel geribildirim alıyorsunuz. Yine sol tarafın altında mikrofonu açıp kapamak için mute/unmute butonu bulunuyor. Mikrofonu çıkarılabilir bir yapıda. Kulaklık mikrofiber yastıklara sahip ancak buna rağmen ses yalıtımı gerçekten iyi bir seviyede. Kulaklığı uzun saatler boyunca taktım, terleme veya ağrı yapmadı. Hafif bir kulaklık, yastıkları ve kafa bandı yeterince yumuşak. Gerçekten çok rahat bir kulaklık olduğunu söyleyebilirim. Ek olarak kafa bandı ayarlama kısmı tasarımsal açıdan alışık olmadığımız bir biçimde. İlk bakışta sağlamlık açısından pek güven vermiyor olabilir ama ona malzeme kalitesi kısmında değineceğim.

kulaklik kutu.png

kulaklik.png

yan ust.png

Malzeme Kalitesi

Kafa bandı kısmının üstü suni deri altı ise mikrofiber yastık. Kafa bandı ayarlama kısmı ise ince demirlerden oluşmakta lakin oldukça sert bir yapıda. Kırılacak, bükülecek veya yamulacak hissiyatı vermiyor. Belki bazılarına o hissiyatı verebilir ama bende sağlamlığı konusunda olumsuz bir izlenim oluşmadı açıkçası. Belki uzun vadede gevşeme yapabilir ama onu da deneyimleyip görebilirim ancak. Kulaklığın gövdesine gelecek olursak sert plastik malzemeden oluşmakta. Kablosu ise örgülü ve oldukça hafif. Dolanma vesaire yapmıyor ve yapabilecek gibi bir yapıda da değil zaten. Genel olarak malzeme kalitesinden memnun kaldığımı söyleyebilirim.

Ses Kalitesi ve Mikrofon

Ses kalitesi beni oldukça tatmin etti. Önceki kulaklığım Void Elite ile kıyasladığımda ses kalitesi olarak hemen hemen aynı, belki biraz daha üstü. Ayrıca Blackshark V2'nin bassları çok daha kuvvetli. Daha doğrusu Void Elite bass konusunda epeyce geri planda kalan bir kulaklık. Bu sebeple Voide Elite'den bu kulaklığa geçince basslar ilk başta çok boğucu hissettirmişti ama şu an gayet güzel geliyor. Zaten yazılımı üzerinden bir sürü ayar yapabiliyorsunuz. Yazılım ile kulaklığı kendinize göre en iyi hale getirmeniz mümkün. Ben şu anlık kulaklığın ham sesinden de gayet memnunum. Müzik performansından biraz şüphe ediyordum kulaklığı almadan önce ama o konuda da beni çok tatmin etti açıkçası. Bir oyuncu kulaklığından zaten çok ahım şahım bir müzik performansı beklemiyoruz ama müzik konusunda da bir oyuncu kulaklığına göre gayet güzel olduğunu düşünüyorum ben açıkçası.

Oyun Performansı

Oyunlarda ses kasma konusunda bir zorluk yaşamadım. Sadece Valorant'da sesler biraz boğuk ve dipten geliyor gibi ama Valorant dışındaki hiçbir oyunda böyle olmuyor. CS:GO'da da denedim kulaklığı ama CS'de ses gayet güzeldi. İki oyunda da rahatça ses kasılıyor o konuda hiçbir problem yok ama sadece Valorant'ta niyeyse böyle bir şey ile karşılaştım. Blackshark V2x modelini kullanan arkadaşım var, ona da kendi kulaklığı hakkında fikirlerini sordum. O da aynı şekilde kulaklıktan çok memnun olduğunu ama Valorant'ta seslerin biraz dipten geliyormuş gibi hissettirdiğini söyledi. Onun dediğine göre de bu durum diğer hiçbir oyunda olmuyorken sadece Valorant'ta yaşanıyormuş. Ama genel oyun performansının iyi olduğunu düşünüyorum. Seslerin yönlerini ve mesafesini ayırt etmekte zorluk çekmedim.

Razer Synapse

Yazılım üzerinden tabii ki ekolayzır ayarlamaları yapabiliyorsunuz. Ekolayzır ayarlarına ek olarak Sound Normalization, Voice Clarity, Bass Boost gibi ayarlar da bulunuyor ve kullanışlı olduğunu düşünüyorum açıkçası. Ayrıca hem kulaklık hem mikrofon için hazır ekolayzır profilleri bulunması da ayrı hoş. Kulaklığı kendinize göre özelleştirip kendi kulağınıza en uygun şekilde ayarlayabiliyorsunuz. Bence kulaklık yazılım konusunda çok iyi. Almayı düşünen arkadaşlar için bir fikir oluşması açısından yazılım arayüzünü burada paylaşmak istiyorum.
synapse1.pngsynapse2.pngsynapse3.pngsynapse4.png

THX Spatial Audio deneyimim
Sanal 7.1 veya benzeri teknolojiler şu ana kadar hiç ilgimi çekmedi ve hiçbir kulaklıkta da düzgün çalıştıklarını görmedim. Üzülerek söylüyorum ki aynı durum Blackshark V2 için de geçerli. THX Spatial Audio deneyiminden hiç memnun kalmadım. Belki ayarları düzgün yapamamış olma ihtimalim de var. Şu anda sadece Valorant ve CS:GO'da test etme test etme şansım oldu. Belki başka oyunlarda daha düzgün çalışıyor olabilir. Ama Valorant ve CS:GO'da sesler aşırı tizleşiyor, boğuklaşıyor ve birbirine giriyor. Düşman yeterince yakında olmamasına rağmen dibindeymiş gibi veriyor sesi. Yönleri az çok algılayabiliyorum fakat mesafeyi hiçbir şekilde algılayamıyorum. THX özelliğini kapatıp normal şekilde oyunu oynarken çok daha rahat ses kasılıyor ki bence THX özelliğine çok gerek de yok. THX olmadan da gayet rahat ses kasabildim. THX kullanmanızı pek tavsiye etmem açıkçası.

KAPANIŞ

Kulaklık ile ilgili benim fikirlerim ve deneyim ettiklerim bunlar. Umarım faydalı bir inceleme olmuştur sizler için. Son olarak kısaca artıları ve eksilerini yazıp incelemeyi sonlandırmak istiyorum.

Artıları
+Ses kartı ile birlikte geliyor.
+Taşıma çantası ile beraber geliyor.
+Razer Synapse. Gerçekten dolu bir yazılım.
+Bir oyuncu kulaklığından beklenmeyen düzeyde bass ve müzik performansı sunuyor
(bu biraz öznel)
+Ses kartı harici olduğu için dilerseniz ses kartsız bir şekilde 3.5mm jak ile analog giriş sağlayan her cihazda kullanabilirsiniz.
+Çıkartılabilir mikrofon
+Örgülü ve hafif kablo

Eksileri
-THX Spatial Audio hayal kırıklığı.
-Herhangi bir aydınlatma barındırmıyor.
-İnce kafa bandı demirlerine sahip olması bazı kişilerde sağlam değilmiş hissi uyandırabilir

Güzel bir inceleme olmuş. Güzel diyip geçmiyeceğim. Kulaklığı almaya karar verdim. 😄
Hocam umarım kulaklığı 2200TL iken kapmışsınızdır. Zira şu an en ucuz 4100TL'ye satılıyor 😟

Hocam umarım kulaklığı 2200TL iken kapmışsınızdır. Zira şu an en ucuz 4100TL'ye satılıyor 😟

%2'lik KDV sonuçta! Ne kadar rezil fiyatlar yahu. Başka birşry alacağım. Lafın gelişi alasım geldi diye söylemiştim.

Hocam bende aldım da aktif gürültü engelleyiciyi nereden kontrol edeceğiz?

Aktif gürültü engelleyiciye sahip değil bu kulaklık yanlış bilgi. Gelişmiş pasif ses engelleyiciye sahip.

Son düzenleme:
Hocam bende aldım da aktif gürültü engelleyiciyi nereden kontrol edeceğiz?

Aktif gürültü engelleyiciye sahip değil bu kulaklık yanlış bilgi. Gelişmiş pasif ses engelleyiciye sahip.
Evet. Maalesef zamanında araştırırken bir iki yabancı sitede öyle belirttikleri için ben de yanlış bilgi edinmişim, kusura bakmayın.

Bu arada incelemeye sonradan denk gelenler ve uzun kullanımdaki yorumlarımı merak edenler için hazır gelmişken çok kısaca birkaç bir şey söyleyeyim istiyorum.

Ergonomik olarak kulaklık çok rahat ve 10 aydır tek bir kez bile rahatlığı konusunda bir sıkıntı yaşamadım. Herhangi bir ağrı kesinlikle yapmadı. Terleme konusunda ise yazın ister istemez terleme oluyor lakin kumaş pedleri sayesinde bu sorunu da minimuma indiriyor.

Ses kalitesi ve performans konusu için uzun kullanımda ek olarak söyleyebileceğim bir şey yok ama bu süreçte kulaklığı ses kartı ile kullanmaya başladığım için ses kartı deneyimimden çok ufak bahsedeyim.
Gidip ses kartına para vermeye değecek kadar bir fark oluşturduğunu söyleyemem ama fark edilir şekilde sesleri daha temiz ve özellikle FPS oyunlarında daha ayırt edici hale getiriyor. Lakin aradaki fark öyle ahım şahım değil.

Malzeme kalitesi başlığı altında kulaklığın tel şeklindeki kafa bandı tasarımının ilk bakışta güvensiz hissettirebileceğinden ve kademesiz kafa bandı yapısının zamanla gevşemeye yol açabileceği ihtimalinden bahsetmiştim. 10 ay sonra çok rahatlıkla söyleyebilirim ki bu kulaklığı yere fırlatıp üstünde tepinmediğiniz sürece kulaklığa zarar verme olasılığınız çok düşük. Defalarca yere düşürdüm ve bazen çok sert darbeler aldı lakin çizilme dahi olmadı. Gevşeme meselesine gelirsek, gevşeme veya ayar kaçırma gibi bir sorunla hiç karşılaşmadım.

Yeni konular

Geri
Yukarı