Reborn OS harika bir dağıtım

AUR ile kurduğum yazılımların yüzde sekseninde sorun yaşadım.
Hocam bu genel bir yanlış, çoğu kullanıcı bazı şeyleri göz ardı ederek yapıyor bunu. AUR gönlünce paket ekleyebileceğin bir sistem ve bunların stabil olanı ve olmayanı var. Bu nedenle zaten uygulamaların "Canary" sürümleri var. Bir paketi indirmeden önce bunun github hesabına, kullanılan source dosyalarına, .install dosyasına, PKGBUILD'leri gönlünüzce incelemekte serbestsiniz. Ayrıca her paketin altında kullanıcı yorumları bulunmakta, burada herhangi bir sorun olduğunda belirtiliyor ve bilirkişiler de cevap veriyorlar. Aralarında çalışmayan paketler var ben bunu kendim deneyimleyerek anladım. Özellikle belirli uygulamaların alternatifi olarak geliştirilenlere dikkat etmek lazım, bu nedenle kullanıcı geri dönüşlerine ve paket detaylarını iyice bir kontrol etmek gerekiyor.

BAŞLANGIÇ
Merhaba Technopat üyeleri bugün Debian tabanından çıkıp Arch Linux tabanına yolculuğa çıkıyoruz, çayınızı 🍵 kahvenizi ☕ alın ve yolculuğa başlayalım 😉.
Bugün incelediğim dağıtım Reborn OS, bu dağıtımı @illedelinux hocamın önerisiyle kurdum. Açıkçası söylemek gerekirse Arch Linux ve Arch Linux tabanlı dağıtımlardan çok korkuyordum, nedeni grafik arayüzlü kurulumunun olmaması ve uygulama desteğiydi, ancak bu dağıtım beni fena bir şekilde etkiledi...

KURULUM AŞAMASI
Reborn OS'i USB belleğime yazdırdıktan sonra direkt kuruluma geçtim, kurulum bölümü beni inanılmaz şaşırttı. Kurulum kullanıcıya inanılmaz bir şekilde özgürlük sağlıyordu özgürlükten kastım istediğin paketleri yükleyip istemediklerini yüklememekti. İsterseniz tarayıcı olarak Firefox seçin ister Chromium, ister KDE ister Xfce...

Eki Görüntüle 743304

Gnome
KDE
Cinnamon
XFCE
Budgie
Mate
Deep'in
Pantheon
Base
Enlighthenment
Openbox
LXQt
Eki Görüntüle 743407Eki Görüntüle 743407
Kurulumda Wine, Spotify, Steam, Google Chrome ve Openbox seçtikten sonra kuruluma devam ettim. Geri kalanı normal Ubuntu kurulumu gibiydi.

İLK ETKİLENİŞ
Kurulumda Openbox seçtiğim için ilk masaüstü deneyimim pek iyi olmadı, beni bomboş bir ekran karşılamıştı, uygulama seçecek bir panel bile yoktu. Size önerim Xfce kullanmanız. Ben de başladım sistemi özelleştirmeye ve şu anki hali böyle:

Eki Görüntüle 743394

Şu anki haliyle görünümü güzel.

+Ubuntu'YA GÖRE ARTILARI+
Arkadaşlar Ubuntu'dan Arch tabanına geçince cidden rahatlık budur diyorsunuz.

Uygulama Yükleme: Arch Linux'ta uygulama yüklemek Ubuntu'ya göre çok daha basit. Örneğin Ubuntu'da Discord indirmek istiyorsunuz ama Ubuntu depolarında bulunmuyor, Spotify yüklemek istiyorsunuz snap indirip snap ile indirmeniz gerekiyor. Google Chrome bile depolarda bulunmuyor. Ancak Arch Linux'a geldiğimizde durum tam tersine dönüyor. İstediğiniz çoğu uygulamayı direkt Arch Linux depolarında derlenmiş halde bulabiliyorsunuz. Bir de bu aradığınız uygulama Açık Kaynak ise %95 Arch Linux için derlenip depolara ekleniyor.

Driver Yükleme: Aslında Ubuntu kullanırken driverlar ile pek uğraşmazdım ek sürücüler kısmında driver olmayınca boş verirdim, ama Arch Linux'ta tek komutla size uygun driverları bulup kurabilirsiniz.

Performans: Ubuntu'da lxde Openbox kullanırkan boşta 450-500 MB RAM kullanıyordu, ancak Arch Linux'ta 200-250 civarı kullanıyor Google Chrome'dan 2 YouTube sekmesi açınca 650-700 oluyor. Mesela Google Chrome ve diğer uygulamalarda bu hız farkediliyor. Eğer sisteminizde 1GB RAM varsa kesinlikle kurmanızı tavsiye ederim, neyse ki bende 4 GB var.

Optimizasyon: Aslında, Arch Linux'u araştırırken stabil olmayan bir dağıtım olduğu söyleniyordu ancak şunu fark ettim ki Ubuntu'dan daha stabil! Ubuntu kullanırken sürekli dosya yöneticisi ve diğer uygulamalarda çökme ve problemler yaşıyordum, ancak Arch Linux'ta aynı dosya yöneticisini kullanmama rağmen sistemde hiç sorun çıkmadı.

KİMLERE ÖNERİRİM?
Aslında herkese önerebilirim ancak gruplara ayırmak gerekirse:
  • Stabillik isteyenlere
  • Sistemim, kernelim ve uygulamalarım hep güncel olsun diyenlere
  • Rahatlık isteyenlere
  • Düşük sistemlilere
  • Sistemini kendi istediği paketlerle kurmak isteyenlere
Önerebilirim.

Arkadaşlar okuduğunuz için teşekkürler sağlıcakla kalın. Arch Linux veya Reborn OS ile ilgili kafanıza takılan bir yer veya sorunuz varsa yazabilirsiniz.
Benim açımdan çok güzel bir inceleme olmuş. Bu incelemeden sonra sanal makinede bende deneyeceğim. Bu arada @illedelinux hocama da teşekkürlerimi sunarım.

Neyi özel bu kadar dağıtımın çok fazla masaüstü ortamı desteklemesinin dışında?

Bu dağıtım bir zamanlar varlığıyla keyif aldığım Antergos dağıtımının devamı. Antergos durdurulduğunda çok üzülmüştüm, hatta gözlerim bile yaşarmıştı, yakın dostumu kaybetmiş gibi olmuştum. RebernOs kaybettiğim dostumu yeniden canlandırdı, bu bile tek başına sevmem için yeterli.

Bu dağıtım bir zamanlar varlığıyla keyif aldığım Antergos dağıtımının devamı. Antergos durdurulduğunda çok üzülmüştüm, hatta gözlerim bile yaşarmıştı, yakın dostumu kaybetmiş gibi olmuştum. RebernOs kaybettiğim dostumu yeniden canlandırdı, bu bile tek başına sevmem için yeterli.
Bu arada neden durdurulduğunu biliyor musunuz?

Geri
Yukarı