Recovery Bölümünü Sileyim Mi ?

Silin sorun olmaz. Cihaz garanti dışına çıkmaz. Zaten işi bilen Recovery ile uğraşmaz atar formatı temiz temiz en iyi ve en stabil versiyonunu kullanır.

O konuda fazla emin olma:) Servis arandığında fabrika bölümlerinin durup durmadığı soruyorlar. En azından Lenovo'da durum böyle. Silmişsen o anki psikolojilerine bağlı. Duruma göre bazılarının kabul ediyorlar. Bazılarına kullanıcı hatası olarak değerlendiriyorlar.

- - - Güncellendi - - -

O küçük düğmeden çıkan seçenek kalkıyor mu ve hangi 1 GB lık bölüm ? Bi de One Key Recovery önemli değil bence asıl recovery kullanıcının kendisidir.

Seçenek orada duruyor ama bölümü bulamadığı için program başlamıyor. Durum kişiden kişiye değişir tabi. Dikkat edersen bence 20 GB'lık bölümden daha önemli demiştim. Bir sorun olduğunda Windows'u kur güncelleştirme yap. Driver yükle falan. Dünya kadar vakit kaybı. Hazır bilgisayarın içinde kurulu düzen. Yap güncel recovery'ni kendin. Her hangi bir problemde 10 dakikada geri yükle. Söylediğim gibi herkesin kişisel tercihi. Benim ki sadece tavsiye niteliğinde bir söylem.

Yani 20 GB lık olanı silsem diğerini silmesem ben kendim yine yedekleme yapabiliyor muyum ? (Yedeklemelerden nefret ederim). Ya da ben eminim, bıktım artık şu partitionlardan o ikisi de mi recovery için yoksa birisi mi ? (1 GB lık olanlar)

Yani 20 GB lık olanı silsem diğerini silmesem ben kendim yine yedekleme yapabiliyor muyum ? (Yedeklemelerden nefret ederim). Ya da ben eminim, bıktım artık şu partitionlardan o ikisi de mi recovery için yoksa birisi mi ? (1 GB lık olanlar)

Normalde 4 adet korumalı bölüm oluyor. Ama sizin ki başka işletim sistemi yüklediğiniz için fazlalaşmış. Şuan yeni tek bölüm sıfır bir HDD taksanız ve sıfırdan bir kurulum yapsanız Windows kurduğunuz bölüm haricinde 3 tanede kurtarma, uefi ve msr olarak korumalı bölümler oluşacak. Bunu engelleyemezsiniz. 3 bölüm Windows kendisi oluşturuyor zaten. Bir de Lenovo'nun oluşturduğu One Key Recovery ve kurtarma bölümü var.

Sorumu yanlış anlamışsınız. Sorum şuydu One Key Recovery bölümü WINRE_DRV mı LRS_ESP mi ?

Onu araştırıyorum. Nette PBR olduğundan bahsedilmiş. Ama LRS olması daha muhtemel. LRS için arama yaptığımda bir paylaşım buldum. Çince bir program var. Lenovo servis mühendisleri için yapılmış. Onunla bu kurtarma ortamını oluşturma tekrar yapılabilirmiş. 815 MB'lık bir program. USB'ye atıp bilgisayarı USB üzerinden başlatıyorsun. Çince yazılanları ok liyorsun falan. LRS daha mantıklı. Lenovo recovery system olabilir açılımı. Yalnız PBR olan nedir. İçinde ne vardır bilmiyorum. WİNRE_DRV 20 GB'lık kurtarma bölümü değil mi?

Hayır o da 1 GB. İçindekiler ise:
eajzB4.png

- - - Güncellendi - - -

O zaman LRS_ESP, Lenovo Recovery System_EFI System Partition mı oluyor ?

O zaman LRS_ESP, Lenovo Recovery System_EFI System Partition mı oluyor ?[/QUOTE]

Belki iki adet 1 GB'lık bölümler recovery başlatma için gerekli bölümler olabilir. 20 GB'lık bölümde windows yedeği. Benim HDD bir kısmı problemliydi. Geçen yıl haziranda durup dururken 20 GB'lık bir bilgi silinmişti. Daha sonra bu 1 GB'lık bölümler gitti. Recovery başlatılamıyor. Servise de söylemiştim zaten. Bir de bios ve boot menulere girilmiyordu geçen yıldan beri. Servise gönderemedim bir türlü. Garantisi bitmeden servise göndericem zaten. Şuanda programı indiriyorum. Deneyeceğim yükleme bittikten sonra. Sistem yüklü iki ayrı HDD var. Birinde problem olsa diğerini kullanırım. Sonucu yarın falan yazarım sanırım. Şuan daha %30 indi. Sende ona göre davranırsın:) En azından bu akşam silme. Söylediğim gibi görünmeyen partition oluşmasını engelleyemezsin. Şuan sıfır kurulum yapsan diğer bölümler hariç 3 adet korumalı partition oluşacak. O bölüme bakmamaya çalış:) Benim HDD 1 TB'lık olduğu için yer sıkıntısı pek olmuyor. Senin ki 500 GB sanırım.

1 GB lık olanlar gidince BIOS' a girmedi mi bir daha ? Bi de linki versene ben de inceleyim.

Son düzenleyen: Moderatör:
1 GB lık olanlar gidince BIOS' a girmedi mi bir daha ? Bi de linki versene ben de inceleyim.

Bios ve boot menuleri daha önce kilitlenmişti. Kullanmada herhangi bir engel teşkil etmediği ve laptopa ihtiyacım olduğu için servise göndermedim. Ama hazır garantisi varken servise göndereceğim kısmetse yakında. Bios kilitlenmesi Lenovo'larda çok oluyor. Özellikle HDD'yi çıkarmış ve SSD falan takıp Windows kurmuşsanız. Bazıları hiç bir şey yapmadan gittiğini söylüyor ama bende en azından SSD taktığım zaman gitti. Lenovo'nun bulduğu tek çözüm ise ana kart değişimi. Freedos yada Recovery Silinenler İçin Lenovo OKR Kurulumu link. Bu konuda başka yerde bilgi yok. LRS_ESP yazıp Türkçe arama yapınca burası çıkıyor.

Yani sen şu an USB den boot edemiyorsun ve BIOS ayarlarını değiştiremiyorsun. En iyisi Asus bence ya. Hiç bu tarz saçma sapan şeyler de yok.

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı