Recovery Bölümünü Sileyim Mi ?

Yani sen şu an USB den boot edemiyorsun ve BIOS ayarlarını değiştiremiyorsun.

Bios ayarlarını değiştiremiyorum. Boot menülerine giremiyorum. Yalnız USB'den boot etme gibi bir problem yok. USB'yi fat32 formatında biçimlendirince taktığın zaman direk hiç bir işlem yapmadan USB'den boot ediyor. USB NTFS formatında biçimlendirme yapılırsa otomatik boot etmiyor. Birde forumda çok karşılaşıyorum İşletim sistemi isolarını USB'ye atamadım. Programı kullanamadım hata verdi falan yazanlarla. Bende herhangi bir programa gerek kalmıyor. Iso'ya tıklayıp dosyalar açılınca kopyala yapıp direkt USB içine yapıştır yapıyorum oluyor. Şuan Windows 8.1, Windows 8 Pro ve Windows 8 SL dosyalarını USB'lere dediğim şekilde attım. Ve hiç bir problem çıkmadan kurulum yapıyorum. Bende bu kişilerin yazdıklarını anlamıyorum neden böyle bir şeye gerek duyuyorlar diye:)

- - - Güncellendi - - -

Hayır o da 1 GB. İçindekiler ise:
eajzB4.png

- - - Güncellendi - - -

O zaman LRS_ESP, Lenovo Recovery System_EFI System Partition mı oluyor ?

Bu görüntüdeki program nedir bu arada?

excell74 son durum nedir ?

Dün gece 3'e kadar uğraştım. Bugün de epey uğraştım ama olmadı. Programla zaten olmuyor. Hiç bir işlem yapmıyor. Bölümleri manuel oluşturup dosyaları atmayı denedim ama olmadı. Sonuçta sıfırdan Windows kurmama patladı olay.

Bu arada Orkun Sekendiz diye bir arkadaş 11 gün önce yazdığım bir cevap için sadece 1 harfi yanlışlıkla küçük yazdım diye beni 1 gün cezalandırmış:) O nedenle erken yazamadım. Açıkçası burada epey konu ve yazılan cevapları okudum. Bir çoğu eksik ya da yanlış bilgilendirme yapıyor. Buraya ihtiyacım yok. Belki buradaki bir çok kişi ve yöneticiden daha bilgili ve tecrübeliyimdir. Bilgi ve tecrübelerimi aktarmak için katılmıştım ama uğraşamam bu tür şeylerle. Kendi işimi nasıl olsa hallederim. Gelsin arkadaş ben ona Türkçe öğreteyim.

Neyse son olarak sen bilirsin yine de ama tavsiyem silmemen yönünde. Hazır kurulmuş düzgün çalışan bir program varken yapıyı bozma derim.

Not: Bana ceza veren bu arkadaşın ceza alan kişinin yakarışına verdiği cevap.

Son düzenleyen Orkun Sekendiz, 14.11.13 saat 23:26. Sebep: Cümleyin nokta ile bitirmemişsin. Bu mesajın bile ceza alabilirdi.

Cümleyin nedir? Ben ilk defa duydum da:) Türkçe bilmeyen insanlar Türkçeyi yanlış kullandın kurallara uymadın diye ceza vermeye kalkmıyor, direk veriyor:) Birde bunlara ceza veren çıksa.

Son düzenleyen: Moderatör:
excell74 son durum nedir ?

Oldu sonunda:) Hatta aynı sistemi başka bir hard diske de taşıdım. 1 TB'lık kendi hard diskinde Windows 8 SL yüklü. Windows 8.1 Pro kurulu başka bir diske aynı sistemi kopyaladım. Programla olmuyor manuel olarak hallettim. 20 GB' lık PBR_DRV fabrika bölümü çok eski kalıyorsa orayı silip 2 Gb'lık yeni bir bölüm oluşturabilirsin. Önce bu bölümdeki klasörlere ubuntuda bak ve sadece Recovery klasörünü başka bir yere kopyala. Sonra 2 Gb'lık bölüm oluşturunca buraya at. Sonra bölümün set id ayarlarını yap. LRS_ESP bölümü ise açılışta novo tuşuna basında kurtarma ortamını başlatıyor. Yine bu bölüm dosyalarını da başka bir HDD'ye taşıyabilirsin. İlla bir kaç yıl önce oluşturulan fabrika sistemine geri dönmek istemiyorsan bu şekilde en az disk alanı kaybetmiş olursun. En sorunsuz bir sistem kurduğunda ve kendin için gerekli programları yüklediğinde harice bir HDD'ye kendi yedeğini alabilirsin.

Bu arada Windows 8'i kurulum medyası ile kendin yüklediğinde 1000 Mb'lık WINRE_DRV bölümünü 300 Mb olarak oluşturuyor. 260 Mb'lık EFI bölümünü ise 100 Mb olarak oluşturuyor. Ama onlar Lenovo'ya ait değil Windows'un kendi oluşturduğu ve kullandığı bölümler. LRS_ESP ve PBR_DRV Lenovo'nun bölümleri LRS_ESP içindeki dosyalar yaklaşık 500 Mb. Dolayısıyla 1000 Mb olarak kalması iyi olur.

Sonuçta keyif senin ben 3. parti yazılımlarla kendi yedeğimi alırım ve yine 3. parti yazılımlarla geri yüklerim diyorsan sil. Diğerlerini bilmiyorum ama OneKey Recovery yedeklerken %60 küçültme sağlıyor. 40 Gb'lık sistemi 16 Gb şeklinde yedekleyebilirsin.

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı