Red Bull gibi enerji içecekleri neden 18 yaş altına satılmıyor?

GTX 1080

Kilopat
Makaleler
1
Yer
İstanbul
Merhaba. 15 yaşındayım migrosa girip Red Bull Blue Edition almıştım. Ancak kasaya gittiğimde kasiyer 18 yaş altına satmıyoruz dedi ve içeceği vermedi. Benim anlamadığım şu bu içecekler aşırı derecede kafein içermiyor ki. İnsanlar sırf bir gıdım enerji alabilmek için bunları içiyor. İçtiğimiz bir fincan kahvenin bile kafeini daha fazla neden böyle bir kural koyulmuş? Sırf içtiğim 250 ML'lik kutu ile zehirlenme geçireceğimi düşünmüyorum. Eğer yanlış biliyorsam bunu açıklaması ile birlikte belirtebilirsiniz misiniz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam kalp çarpıntısı yapabiliyor bu içecekler ayrıca içinde taurin isimli bir madde oluyor benim bildiğim kalp çarpıntısının sebebi bu madde tabii bir gıda uzmanı değilim okuduklarım kadarıyla böyle.

Sırf içtiğim 250 ML'lik kutu ile zehirlenme geçireceğimi düşünmüyorum.

Geçirmezsiniz evet ama mesela yüzbin kişiden birisi bile bu içecek sonucu canını kaybetse marka ve devlet için büyük sıkıntı bu yasaklar bu yüzden var diye biliyorum uygulanıyor mu derseniz çok çok az sizin şansınıza denk gelmiş.

Merhaba. 15 yaşındayım migrosa girip Red Bull Blue Edition almıştım. Ancak kasaya gittiğimde kasiyer 18 yaş altına satmıyoruz dedi ve içeceği vermedi. Benim anlamadığım şu bu içecekler aşırı derecede kafein içermiyor ki. İnsanlar sırf bir gıdım enerji alabilmek için bunları içiyor. İçtiğimiz bir fincan kahvenin bile kafeini daha fazla neden böyle bir kural koyulmuş? Sırf içtiğim 250 ML'lik kutu ile zehirlenme geçireceğimi düşünmüyorum. Eğer yanlış biliyorsam bunu açıklaması ile birlikte belirtebilirsiniz misiniz?
Bende aynı şeyi yaşadım. Tekelden falan al bence.

Yüksek kafein kalp çarpıntısı oluşturuyor. 13-14 yaşındaki bir insana zararı oluyor mudur bilmiyorum. Fazlası zararlı, bilinçli tüketim olması için 18 yaş sınırı vardır belki. Ama küçük çocuklar için de kesin zararı vardır. Yüksek kafein içeriyor.

Hocam kalp çarpıntısı yapabiliyor bu içecekler ayrıca içinde taurin isimli bir madde oluyor benim bildiğim kalp çarpıntısının sebebi bu madde tabii bir gıda uzmanı değilim okuduklarım kadarıyla böyle.
Kalp çarpıntısını kursta yaşamıştım demek ki bu yüzdenmiş teşekkür ederim.

Böyle bir şey mi varmış ilk defa sizden duydum.
Evet migros gibi marketlerde alamıyorsunuz ürünü vermiyorlar. Ama küçük mini market gibi yerlerden sorun çıkmıyor.

Geri
Yukarı