İnceleme Redragon Fizz K617 RGB

Merhaba, incelememe hoş geldiniz. Bugün sizlere Redragon K617 Fizz hakkında bir inceleme yapacağım, çok uzatmadan geçelim.

20220609_141920.jpg

1. bölüm: Klavyenin kutu içeriği

klavyenin kutu içeriği aşağıdaki gibi:

20220609_141410.jpg

İçinden klavyenin kendisi, 5 tane klavyenin Switch'i ile aynı Switch, (yani blue switch alınca Blue Switch geliyor) tuş kapağı çıkarıcı, klavye hotswap olduğundan Switch çıkarıcı ve 150 cm Type-C kablo çıkıyor.

Hotswap'in ne demek olduğunu ilerleyen kısımda anlatacağım ama kısa bir özet geçmek gerekirse klavyedeki lehimleri sökmeden içindeki tuşu çıkarıp değiştirebilmeniz demek.

İçinden çıkan Type-C kablo hiç fena değil ancak örgü de değil. Ama bunu sıkıntı olarak bile görmüyorum. Eğer coiled kablo yapmayacaksanız problem yok rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Modlama yapacaksanız kutunun içinden çıkan tuş kapağı çıkarıcıyı ve Switch çıkarıcıyı kullanmanızı pek önermiyorum. Tuş kapağı çıkarıcı idare eder de içinden çıkan Switch çıkarıcı ile switchlerinize hasar verme imkanınız var. Mesela ben bir tuşumun üst kapağını o şekilde büktüm.

2. bölüm: Tuş kapakları ve RGB.

1654784087446.jpeg

Klavyenin kendisinin oldukça güzel olduğunu ve bütçesine göre gayet kaliteli olduğunu söyleyebilirim. Klavyenin en üstünden başlayıp (mecaz değil) en altına doğru anlatacağım.

Klavye gözünüze küçük gelebilir çünkü bu bir %60 klavye. %60 ifadesi tam boy klavyedeki tuşların %60'ını temsil ediyor. Yani 61 (Trabzon) tane tuşu var. Bu taşınabilirlik, görünüş ve kapladığı alan açısından artı olarak alınabilir ancak tam boy klavyeden geçiyorsanız size biraz garip gelecektir.

Tam boy klavyenizde kullandığınız tuşları nasıl mı kullanacaksınız? FN + basmak istediğiniz tuş için klavyenin üstünde belirtilen kombinasyonlarla. Mesela "delete" tuşu için FN+ü kombinasyonunu kullanacaksınız.

Per-key RGB olan bu klavyenin ışıklandırması hakkında da parlak olması direkt göze çarpıyor. Parlak dediğim gerçekten parlak. Hem beyaz tuş kapakları olmasından hem de ışıklarının güçlü olmasından kaynaklanıyor bu durum. Her tuşa özel atanabilir RGB (per key RGB) uygulaması üzerinden ayarlanabiliyor. 20 tane hazır ışıklandırma modu var ve bunların hepsi birbirinden farklı ve şık. Işıklandırma modunu klavyeden FN+alt kombinasyonu sayesinde veya uygulaması üzerinden değiştirebiliyorsunuz. RGB'lerin north facing olduğunu söylemeliyim. Şuradan modlara bakabilirsiniz:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Tuş kapaklarının güzel gözüktüğünü, kalın ve kaliteli olduğunu ancak abs olduğunu söyleyebilirim. Abs tuş kapakları zamanla parlama yaptığı için ve sesinin PBT kadar tok olmadığı için eksi olarak alıyorum. Yine de kalın olması sesi toklaştırıyor. Üstündeki harfler hiçbir şekilde aşınmayacaktır çünkü double shot tekniğiyle üretiliyor. Bu teknikte klavyenin dış yüzeyi ve harflerinin olduğu kısım iki farklı plastiğin birbiriyle birleştirilmesi ile oluşturuluyor. İkinci resimden görebilirsiniz.

20220609_143717.jpg
20220609_143737.jpg

3. bölüm: Switch'ler ve stabilizerler

1654779270965.png

Switch nedir? Klavyenin içindeki tuşlardır. Bu tuşlar, bastığınız harflerin algılanmasına ve o istediğiniz sesin çıkmasını sağlar. Bu klavye şu anda 2 tane Switch ile piyasada. Blue ve red. Blue tercih etmenizi açıkçası önermiyorum. Red kadar iyi olmayan bir hissiyatı, komşunuzu kapınıza getirebilecek bir sesi var.

Klavyenin Switch'lerinin üstünde ne kadar Redragon yazsa da onlar Outemu gaote Switch'ler. Bu Outemu Switch'leri Outemu Gx'ler gibi sorunlu değil. Hissiyatları fena değil ve sesleri de klasik red Switch'ler gibi bir nebze daha sessiz. Outemu Switch'ler ne kadar düşük seviye Switch'ler olsa da sizi fazlasıyla tatmin edeceğine eminim.

Tuşların ömürlerinin 50 milyon olduğu ve toza karşı korumalı olduğu yazıyor. 40G actuation Force (algılama kuvveti doğru olur herhalde) var ve 2mm de algılama mesafesi var.

1654783421066.jpeg

Stabilizer nedir? Uzun tuşların sallanmasını, uzun tuşlarda daha pürüzsüz bir deneyim çıkarmayı ve o tuşlara basacağımız zaman her taraftan eşit bir şekilde inmesini sağlayan tuş benzeri bir klavye parçasıdır. Kısaca tuşlarda stabilliği sağlar. Şu görselde bir stabilizer görebilirsiniz: (resim kaynağı: link )

1654779970470.png

Bu klavyedeki stok stabilizerın gerçekten iyi bir iş çıkardığını söyleyebilirim. Boşluk tuşunda ve diğer büyük tuşları kullanırken hiçbir rahatsızlık çekmedim ve tamamen pürüzsüz bir deneyim yaşattı. Yağlanıp yağlanmadığına bakmadım. Eğer bakarsam yazarım. Stabilizerların snap-in olduğunu söylemeliyim.

Klavyenin ses testi:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

4. bölüm: Hot-swap olanağı

Yukarıda minik bir bahsetmiştim ancak biraz daha detaylı anlatayım. Hotswap dediğimiz aslında tuşların devre kartına lehim olmaksızın bağlanması ve bizim tuşları daha kolay çıkarıp değiştirebilmemiz demek. Bunun size asıl kolaylık sağlayacağı yer, bir tuş bozulduğunda veya tuşların hissiyatından bir süre sonra sıkıldıktan sonra değiştirmek istediğinizde olacak. Ama bu devre kartları her tuşa maalesef uyumlu olmayabiliyor. Bu klavye Outemu stili Switch'lerle uyumlu. Cherry stili Switch'ler olmayacaktır. Bu tuşları nasıl sökeceğiniz hakkında bir videodan örnek bir parça:

1654783390629.jpeg

5. bölüm: Kasa

Kasası tamamen plastik ve iki parçadan oluşuyor. Beyaz kısım ve gri kısım farklı parçalar. Klavyeyi sökeceğiniz zaman beyaz ve griyi ayrı ayrı çıkarmanız gerekiyor. Kasa plastik olmasına rağmen kaliteli hissettiriyor. Çok bükülme yapmıyor. Ancak kasa içinde sesin biraz yankı yapıyor ve ondan kaynaklı bir "dın" sesi var. Kasanın içine sünger gibi malzemelerin koyulması ile olan modifiyelerin bunu çözeceğini düşünüyorum.

6. bölüm: Bağlantı

Type-C ile bağlantı sağlanıyor ve içinden çıkan kablo yeterli olacaktır.

9. Bölüm: Uygulama

Uygulaması üzerinden aydınlatma ayarları ve macro, tuş atamaları yapabiliyorsunuz. Aşağıya resimleri bırakıyorum.

1654786854491.png
1654786910773.png
1654786934559.png

8. Bölüm: Satın alma, gümrük, vergiler...

Ben bu klavyeyi Aliexpress üzerinden aldım.

1654785653743.png

Soru: Nasıl daha ucuza alabilirim?
Cevap: Biraz araştırma ile iyi bir kupona rahatlıkla ulaşabilisiniz.
Soru: Ne kadar vergi gelecek?
Cevap: 2022 uygulamasına göre ürünün kuponsuz fiyatının %30'u + 12₺.

Soru: Ne kadar süreye gelir?
Cevap: Bana 1 ayda geldi fakat araya çinde bir hafta kutlanan 1 mayıs işçi bayramı ve Ramazan bayramı girdi. 1 aydan kısa sürede geleceğini düşünüyorum.

Soru: Aliexpress güvenilir mi? taa Çinden alıyorsun, Dolandırmasınlar seni...
Cevap: Aliexpress güvenilir satıcılardan alışveriş yaptığınız sürece güvenilirdir. Satıcının satışlarına, yorumlara ve yorumların gerçekliğine bakarsanız güvenilir olup olmadığını anlamanız kolay.

Soru: Gümrükte takılır mı?
Cevap: Hayır.

9. Bölüm: Sonuç

Bu klavyenin bütçesine çok iyi bir klavye olduğu kanaatindeyim. Biraz daha custom klavye hissi veren, yazması hoş, kullanması rahat ve oyunda keyif veren bir klavye. Aldıktan bir süre sonra bütçeniz varsa Akko CS switchlerle değiştirmenizi öneririm. Red switchler ne kadar hoş olsa da akko cs'ler kadar iyi bir hissiyat verdiğini düşünmüyorum. Okuduğunuz için teşekkürler, Görüşmek üzere :)

Son düzenleyen: Moderatör:
merhaba, incelememe hoş geldiniz. Bugün sizlere Redragon K617 Fizz hakkında bir inceleme yapacağım, çok uzatmadan geçelim.

Eki Görüntüle 1413834

1. bölüm: Klavyenin kutu içeriği

klavyenin kutu içeriği aşağıdaki gibi:

Eki Görüntüle 1413836

içinden klavyenin kendisi, 5 tane klavyenin Switch'i ile aynı switch, (yani blue switch alınca blue switch geliyor) tuş kapağı çıkarıcı, klavye hotswap olduğundan switch çıkarıcı ve 150 cm Type-C kablo çıkıyor.

Hotswap'in ne demek olduğunu ilerleyen kısımda anlatacağım ama kısa bir özet geçmek gerekirse klavyedeki lehimleri sökmeden içindeki tuşu çıkarıp değiştirebilmeniz demek.

İçinden çıkan Type-C kablo hiç fena değil ancak örgü de değil. Ama bunu sıkıntı olarak bile görmüyorum. Eğer coiled kablo yapmayacaksanız problem yok rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Modlama yapacaksanız kutunun içinden çıkan tuş kapağı çıkarıcıyı ve switch çıkarıcıyı kullanmanızı pek önermiyorum. Tuş kapağı çıkarıcı idare eder de içinden çıkan switch çıkarıcı ile switchlerinize hasar verme imkanınız var. Mesela ben bir tuşumun üst kapağını o şekilde büktüm.

2. bölüm: Tuş kapakları ve RGB.

Eki Görüntüle 1413970

klavyenin kendisinin oldukça güzel olduğunu ve bütçesine göre gayet kaliteli olduğunu söyleyebilirim. Klavyenin en üstünden başlayıp (mecaz değil) en altına doğru anlatacağım.

Klavye gözünüze küçük gelebilir çünkü bu bir %60 klavye. %60 ifadesi tam boy klavyedeki tuşların %60'ını temsil ediyor. Yani 61 (Trabzon) tane tuşu var. Bu taşınabilirlik, görünüş ve kapladığı alan açısından artı olarak alınabilir ancak tam boy klavyeden geçiyorsanız size biraz garip gelecektir.

Tam boy klavyenizde kullandığınız tuşları nasıl mı kullanacaksınız? FN + basmak istediğiniz tuş için klavyenin üstünde belirtilen kombinasyonlarla. Mesela "delete" tuşu için FN+ü kombinasyonunu kullanacaksınız.

Per-key RGB olan bu klavyenin ışıklandırması hakkında da parlak olması direkt göze çarpıyor. Parlak dediğim gerçekten parlak. Hem beyaz tuş kapakları olmasından hem de ışıklarının güçlü olmasından kaynaklanıyor bu durum. Her tuşa özel atanabilir RGB (per key RGB) uygulaması üzerinden ayarlanabiliyor. 20 tane hazır ışıklandırma modu var ve bunların hepsi birbirinden farklı ve şık. Işıklandırma modunu klavyeden FN+alt kombinasyonu sayesinde veya uygulaması üzerinden değiştirebiliyorsunuz. RGB'lerin north facing olduğunu söylemeliyim. Şuradan modlara bakabilirsiniz:

Tuş kapaklarının güzel gözüktüğünü, kalın ve kaliteli olduğunu ancak abs olduğunu söyleyebilirim. Abs tuş kapakları zamanla parlama yaptığı için ve sesinin PBT kadar tok olmadığı için eksi olarak alıyorum. Yine de kalın olması sesi toklaştırıyor. Üstündeki harfler hiçbir şekilde aşınmayacaktır çünkü double shot tekniğiyle üretiliyor. Bu teknikte klavyenin dış yüzeyi ve harflerinin olduğu kısım iki farklı plastiğin birbiriyle birleştirilmesi ile oluşturuluyor. İkinci resimden görebilirsiniz.

Eki Görüntüle 1413842 Eki Görüntüle 1413843

3. bölüm: Switch'ler ve stabilizerler

Eki Görüntüle 1413873

Switch nedir? Klavyenin içindeki tuşlardır. Bu tuşlar, bastığınız harflerin algılanmasına ve o istediğiniz sesin çıkmasını sağlar. Bu klavye şu anda 2 tane switch ile piyasada. Blue ve red. Blue tercih etmenizi açıkçası önermiyorum. Red kadar iyi olmayan bir hissiyatı, komşunuzu kapınıza getirebilecek bir sesi var.

Klavyenin Switch'lerinin üstünde ne kadar Redragon yazsa da onlar Outemu gaote Switch'ler. Bu Outemu Switch'leri Outemu Gx'ler gibi sorunlu değil. Hissiyatları fena değil ve sesleri de klasik red Switch'ler gibi bir nebze daha sessiz. Outemu Switch'ler ne kadar düşük seviye Switch'ler olsa da sizi fazlasıyla tatmin edeceğine eminim.

Tuşların ömürlerinin 50 milyon olduğu ve toza karşı korumalı olduğu yazıyor. 40G actuation Force (algılama kuvveti doğru olur herhalde) var ve 2mm de algılama mesafesi var.

Eki Görüntüle 1413956

Stabilizer nedir? Uzun tuşların sallanmasını, uzun tuşlarda daha pürüzsüz bir deneyim çıkarmayı ve o tuşlara basacağımız zaman her taraftan eşit bir şekilde inmesini sağlayan tuş benzeri bir klavye parçasıdır. Kısaca tuşlarda stabilliği sağlar. Şu görselde bir stabilizer görebilirsiniz: (resim kaynağı: link )

Eki Görüntüle 1413889

Bu klavyedeki stok stabilizerın gerçekten iyi bir iş çıkardığını söyleyebilirim. Boşluk tuşunda ve diğer büyük tuşları kullanırken hiçbir rahatsızlık çekmedim ve tamamen pürüzsüz bir deneyim yaşattı. Yağlanıp yağlanmadığına bakmadım. Eğer bakarsam yazarım. Stabilizerların snap-in olduğunu söylemeliyim.

Klavyenin ses testi:

4. bölüm: Hot-swap olanağı

Yukarıda minik bir bahsetmiştim ancak biraz daha detaylı anlatayım. Hotswap dediğimiz aslında tuşların devre kartına lehim olmaksızın bağlanması ve bizim tuşları daha kolay çıkarıp değiştirebilmemiz demek. Bunun size asıl kolaylık sağlayacağı yer, bir tuş bozulduğunda veya tuşların hissiyatından bir süre sonra sıkıldıktan sonra değiştirmek istediğinizde olacak. Ama bu devre kartları her tuşa maalesef uyumlu olmayabiliyor. Bu klavye Outemu stili Switch'lerle uyumlu. Cherry stili Switch'ler olmayacaktır. Bu tuşları nasıl sökeceğiniz hakkında bir videodan örnek bir parça:

Eki Görüntüle 1413955

5. bölüm: Kasa

Kasası tamamen plastik ve iki parçadan oluşuyor. Beyaz kısım ve gri kısım farklı parçalar. Klavyeyi sökeceğiniz zaman beyaz ve griyi ayrı ayrı çıkarmanız gerekiyor. Kasa plastik olmasına rağmen kaliteli hissettiriyor. Çok bükülme yapmıyor. Ancak kasa içinde sesin biraz yankı yapıyor ve ondan kaynaklı bir "dın" sesi var. Kasanın içine sünger gibi malzemelerin koyulması ile olan modifiyelerin bunu çözeceğini düşünüyorum.

6. bölüm: Bağlantı

Type-C ile bağlantı sağlanıyor ve içinden çıkan kablo yeterli olacaktır.

9. bölüm: Uygulama

uygulaması üzerinden aydınlatma ayarları ve macro, tuş atamaları yapabiliyorsunuz. Aşağıya resimleri bırakıyorum.

Eki Görüntüle 1414031 Eki Görüntüle 1414032Eki Görüntüle 1414033

8. bölüm: Satın alma, gümrük, vergiler...

ben bu klavyeyi AliExpress üzerinden aldım.

Eki Görüntüle 1414013

Soru: Nasıl daha ucuza alabilirim?
Cevap: Biraz araştırma ile iyi bir kupona rahatlıkla ulaşabilisiniz.
Soru: Ne kadar vergi gelecek?
Cevap: 2022 uygulamasına göre ürünün kuponsuz fiyatının %30'u + 12₺.

Soru: Ne kadar süreye gelir?
Cevap: Bana 1 ayda geldi fakat araya Çin'de bir hafta kutlanan 1 Mayıs işçi bayramı ve Ramazan Bayramı girdi. 1 aydan kısa sürede geleceğini düşünüyorum.

Soru: AliExpress güvenilir mi? TAA Çin'den alıyorsun, dolandırmasınlar seni...
Cevap: AliExpress güvenilir satıcılardan alışveriş yaptığınız sürece güvenilirdir. Satıcının satışlarına, yorumlara ve yorumların gerçekliğine bakarsanız güvenilir olup olmadığını anlamanız kolay.

Soru: Gümrükte takılır mı?
Cevap: Hayır.

9. bölüm: Sonuç

bu klavyenin bütçesine çok iyi bir klavye olduğu kanaatindeyim. Biraz daha Custom klavye hissi veren, yazması hoş, kullanması rahat ve oyunda keyif veren bir klavye. Aldıktan bir süre sonra bütçeniz varsa Akko CS switchlerle değiştirmenizi öneririm. Red switchler ne kadar hoş olsa da Akko CS'ler kadar iyi bir hissiyat verdiğini düşünmüyorum. Okuduğunuz için teşekkürler, görüşmek üzere :)

Hocam merhaba, klavye ile ilgili bir sorun var mı? Hala önerir misiniz? Ben Türkçe klavye kullanabildiğim için Trendyol'dan almayı düşünüyorum amazondakiyle aynı fiyat "/" gibi tuşları kullanmak için hangi tuşa basıp ondan sonra "/" olan tuşa basmalıyım? Cevaplarsanız memnun olurum. Çoğu kişi alınır demiş sizin de fikrinizi almak istedim.

Peki Türkçe tuş dizilimi yok mu? Yoksa Türkiye'de Türkçe harf sorunu olur mu? Alacağım fakat tek aklıma takılan bu.
Trendyolda var bakabilirsin.

Peki Türkçe tuş dizilimi yok mu? Yoksa Türkiye'de Türkçe harf sorunu olur mu? Alacağım fakat tek aklıma takılan bu.
Trendyolda var bakabilirsin.

Son düzenleme:
Hocam merhaba, klavye ile ilgili bir sorun var mı? Hala önerir misiniz? Ben Türkçe klavye kullanabildiğim için Trendyol'dan almayı düşünüyorum amazondakiyle aynı fiyat "/" gibi tuşları kullanmak için hangi tuşa basıp ondan sonra "/" olan tuşa basmalıyım? Cevaplarsanız memnun olurum. Çoğu kişi alınır demiş sizin de fikrinizi almak istedim.

Trendyol'da var bakabilirsin.

Trendyol'da var bakabilirsin.

/ Bu işareti sihft e basıp 7'ye basınca koyabiliyosun ama noktalı virgün ve küçüktür büyüktür işaretini koyamadım ben ben alalı 1 ay oldu neredeyse gayet güzel kullanıyorum biraz yay sesi var ama kulaklık takınca duymuyorum bile.

/ Bu işareti sihft e basıp 7'ye basınca koyabiliyosun ama noktalı virgün ve küçüktür büyüktür işaretini koyamadım ben ben alalı 1 ay oldu neredeyse gayet güzel kullanıyorum biraz yay sesi var ama kulaklık takınca duymuyorum bile.

Kesinlikle aynı şeyleri söyleyebilirim. Ben incelemeyi yazdığımdan beri aktif olarak kullanıyorum. Bir iki ay önce bir switch çift tıklama yaptı, hemen değiştirdim. Klavyeden memnunum. Mevcut pazarı takip etmediğim için bütçesinde daha iyi bir klavye olup olmadığını bilmiyorum.

Geri
Yukarı