Renault Talisman vs Volkswagen Passat

Güncel olanlardan sıfır olarak soruyor bu arkadaş hep. Amacı almak değil, maksat konu olsun işte.
Amacımın almak olmadığını zaten söylüyorum. Maksat tartışmak ve görüşlerimizi aktarmak. Cevap yazmak zorunda değilsin. Belki almak isteyenler olur ve tarayıcıda talisman vs passat yazarlarsa önlerine çıkar ve bilgi edinirler.
Bütçe falan da vermemiş konuyu açan arkadaş. Talisman'ın fiyatıyla 508 ve Passat fiyatları bir değil. Talisman biraz daha ucuz D arabalara göre. Eğer bütçeye göre Talisman dolu mu Passat boş mu derseniz Talisman dolu derim.
Zaten almak için konuyu açmadım? Hangisini tercih edersiniz? Diye sordum
İkisinin de dolu paketinin liste fiyatı neredeyse aynı, nasıl olacak o? :D Aynı vergi dilimine giren motorlarla dolu Talisman 562,000 TL, dolu Passat 576,000 TL ve Passat'ın bayi fiyatı 540,000 TL civarına iniyor.

Ezbere konuşmayı, marka düşmanlığını ya da fanlığını bırakın, sizlere hiçbir faydası yok. Passat'ı istediğiniz kadar sevmeyin, kendi sınıfında her zaman ortalaması yüksek arabalardan biri oldu ve önceliği konfor olanların öncelikli seçeneklerinden biri. Tasarımı ya da sürüş dinamikleri (konfor/sportiflik seçimi) size uymuyor diye bir araba kötü olmuyor. Araba alacağınız dönemde bir sürü arabanın test sürüşlerine katılın, gerekirse zor bir karar vereceğiniz seçimlerde 2-3 defa test sürüşü yapın arabalarda ondan sonra sizin tercihlerinize en çok uyan hangisiyse onu alın.

Ben Passat'ı alırım bu ikiliden ama gerçekten "amacı konfor/genişlik" olan D sınıfı sedan alacak olsam çok daha uyguna Prestige paket Superb alırdım. Komple D sınıfı sedanlar içinde de tercihim 508, özellikle de 225 beygirlik motor ve en üst paketle bu 2 arabadan daha ucuzken 1000 kere alacak olsam 508 derim.
Herkes 508 övüyor. Nasıl bir araba? Merak ettim.

Son düzenleme:
Passat alırım ikisi arasından, Renalult firmasının R'sini ağzıma almam büyük ihtimalle bir daha, 508 de güzel araç.
Dış tasarımı Jaguar'a benziyor bi tık, içi Insıgnia. Hala o çöp tasarımları kullanan Peugeot algısını kırabilen tek araç bence.

Talisman'ın sitesinde liste fiyatı 562 bin TL. En dolu 508 ise 541 bin TL. Bayılıyorum şu ezbere konuşmalarınıza :D

Ezber falan konuşmuyorum, ikinci el olarak düşünmüştüm. Sıfır olarak aynı fiyat diye Talisman da alınsa değeri 508 veya Passat'a göre daha fazla düşer. Gerçi konu ilgi amaçlı görünüyor, kim elinde 550.000 lirası ile konu açıp fikir danışır ki?

Konu sahibinin araba alıp almaması önemli değil. Eleman biraz trol olsa da bu konulara yapılan rasyonel yorumlar gerçekten bu iki araba arasında kalıp da net araştırması yapanlara yardımcı oluyor. Hem de bilgi alışverişi yapıyoruz.
nil.png

O da bir düşünce tarzı. Pozitif algı patlaması yaşayamıyorum bu günlerde. Siz devam edin. Günlük değişen piyasa koşullarında ihtiyaç olmayan bir aracın kıyaslamasını yapamam. Benim düşüncem umrunuzda olmayabilir. Bu durumda görmezden gelip geçebilirsiniz. Beni bu papatya hikayesinde bir aracı olarak kullanmayın lütfen. Foruma ters düz geçen kişinin bir anda Polyanna olması komik oluyor. :)

İyi araba da ondan. İç mekan kalitesi iyi, özellikle 180/225 beygirlik motorlarla sportif, yol tutuşu çok iyi, tasarımı iyi, konforu da yeterli. İç mekandaki ön bölümdeki tasarım çok kısa boylulara ya da geniş omuzları olanlara pek uygun değil, ergonomik bir sorun yaratıyor ayrıca baş mesafesi arkada uzun boylular için çok iyi değil o kadar. Bunlar dışında gayet iyi araba.

İyi araba da ondan. İç mekan kalitesi iyi, özellikle 180/225 beygirlik motorlarla sportif, yol tutuşu çok iyi, tasarımı iyi, konforu da yeterli. İç mekandaki ön bölümdeki tasarım çok kısa boylulara ya da geniş omuzları olanlara pek uygun değil, ergonomik bir sorun yaratıyor ayrıca baş mesafesi arkada uzun boylular için çok iyi değil o kadar. Bunlar dışında gayet iyi araba.
Bindin mi abi sen hiç?

Bilmem mi? 😁 Bir şey soracağım, T-Roc alinmaz dimi?
Sürüş olarak beğendim, geçen yıl arkadaşım almadan önce testine gittiğinde ben de gittim. İç mekan kalitesi biraz düşük, o en yüksek donanım seçeneği ve yüksek fiyatla bence biraz mantıksız. Gerçi iyi bir fiyat indirimiyle mantıklı hale gelebiliyor, geçen yıl 247 bin liste fiyatından 40 bin TL indirim yaptılar.

Yeni konular

Geri
Yukarı