Renk körlüğü pilot olmaya engel mi?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
74 olacaktı sonuncusu ve en büyük olandı bir de o:)
Iste boyle kucuk bir sey icin PÖH mulakatindan elendim... Yahu normal insan nasil goruyorsa oyle goruyorum. Sanki dag da teroristi goremeyecegim. 2 veya 7 ne fark eder sonucta o sekli goruyorum 74 dedikten sonra 7 oldugunu fark ettim. Ama 2 olarak gozukuyor. :)

Yahu normal insan nasil goruyorsa oyle goruyorum. Sanki dag da teroristi goremeyecegim.
Bomba imha? Renkli kablolar? İş düşündüğünüz kadar basit değil :) Sıradan bir devriye atan memur olsan tamam da dağa göreve gidecek biri için bunlar şart. Yurt dışında bazı ülkelerde yok. Türkiye'den kalkacağını da sanmıyorum.

normal insan nasil goruyorsa
Bir noktaya kadar haklısın fakat dağlarda çayırda koşarken bağladıkları puşiden sallanan kırmızı sarı yeşil renklerden o şerefsiz köpeği anında farketmelisin ki o aşağılık senden kurtulup başka masum bir JÖH veya PÖH mensubuna zarar veremesin. Baktığın anda görebilmeli tespit edebilmelisin hedefini.

Bomba imha? Renkli kablolar? İş düşündüğünüz kadar basit değil :) Sıradan bir devriye atan memur olsan tamam da dağa göreve gidecek biri için bunlar şart. Yurt dışında bazı ülkelerde yok. Türkiye'den kalkacağını da sanmıyorum.

Guzel diyorsunuz da ben renkleri ayirt edebiliyorum. Bomba imha olayi renklerle alakali degil o filmlerde olur. ;) Onemli olan kablolarin hangi devreye bagli oldugunu ve atesleyici hangisi onu bilmek. Kirmiziyi kesersem bomba imha olur diye bir sey yok. ;) Hahahahahahhahaahahahaha.
Bir noktaya kadar haklısın fakat dağlarda çayırda koşarken bağladıkları puşiden sallanan kırmızı sarı yeşil renklerden o şerefsiz köpeği anında farketmelisin ki o aşağılık senden kurtulup başka masum bir JÖH veya PÖH mensubuna zarar veremesin. Baktığın anda görebilmeli tespit edebilmelisin hedefini.
Inan ben dagda olsam kimse yuruyecek durumda olmaz karsimda. Hic degilse onden gider sehit olurdum. Renk korlugu olmayanlar sehit olmuyor mu sanki? Yaniliyorsunuz maalesef. Renk korlugu yasasi degistirilmeli kesinlikle. Ben butun renkleri ayirt edebiliyorum. Isterseniz yarisalim paint ball da koca arazi de vs yapalim gelin. PÖH sinavina girenler bilir kisa boylu ve bir deri bir kemik insanlari aldilar benim gibi yapili adami kucuk bir renk hatasi icin almadilar ve parkura bile sokmadilar. Isin ilginc tarafi ise o mulakati gecenler bir daha saglik testine devlet tarafindan sokuluyor ve renk korlugu cikmis birin de. Sonuc olarak torpil var ortada. Beni kabul etmediler ama baska renk koru olan adami alip 1 ay egitmisler ve renk korlugu cikmis atmislar akademiden.

Hic degilse onden gider sehit olurdum.
Milli duygularına bir şey diyemem muhakkak öyledir. Kimse de aksini iddia etmiyor zaten. Renk körlüğü ile şehitlik ile ilgili bir şey mi dedim ben? Benim yazdığım mesajda küçük renk değişimleri ve derinlik algısı yüzünden seçicilik kaybolabiliyor. Renkleri karıştırıyorsunuz demiyorum. Yani klasik insanların sorduğu gibi "Nasıl yani trafikte kırmızı ışığı yeşil, yeşili de kımızı mı görüyorsunuz?" demiyorum herhalde:) Pilot sağlık muayenesine gittiğiniz zaman. bu testi çoğunlukla kağıt üzerinde yaparlar. Tökezlerseniz çaktırmadan o rakamı veya büyük benzerini tekrar koyarlar önünüze. Yine tökezlerseniz sizi direk renk körü teşhisi koyup elerler. Ayrıca kendinizi kanıtlamak için birileri ile bir rekabete girmenize gerek yok:) Siz, sizden sorumlusunuz:)

Sonuc olarak torpil var ortada.
Torpilin olmadığı bir tane yer kaldı mı acaba? Gelin de bir havacılık sektörünü görün isterseniz. Askerlikten, polislikten farkı kalmadı torpil konusunda maalesef.

Milli duygularına bir şey diyemem muhakkak öyledir. Kimse de aksini iddia etmiyor zaten. Renk körlüğü ile şehitlik ile ilgili bir şey mi dedim ben? Benim yazdığım mesajda küçük renk değişimleri ve derinlik algısı yüzünden seçicilik kaybolabiliyor. Renkleri karıştırıyorsunuz demiyorum. Yani klasik insanların sorduğu gibi "Nasıl yani trafikte kırmızı ışığı yeşil, yeşili de kımızı mı görüyorsunuz?" demiyorum herhalde:) Pilot sağlık muayenesine gittiğiniz zaman. bu testi çoğunlukla kağıt üzerinde yaparlar. Tökezlerseniz çaktırmadan o rakamı veya büyük benzerini tekrar koyarlar önünüze. Yine tökezlerseniz sizi direk renk körü teşhisi koyup elerler. Ayrıca kendinizi kanıtlamak için birileri ile bir rekabete girmenize gerek yok:) Siz, sizden sorumlusunuz:)

Torpilin olmadığı bir tane yer kaldı mı acaba? Gelin de bir havacılık sektörünü görün isterseniz. Askerlikten, polislikten farkı kalmadı torpil konusunda maalesef.

Aslinda kanitlamak olarak degil de genel olarak renk korlugunun cesitlerine gore ayrilmasi gerektigini vurgulamak istedim. Havacilikta ne isle mesgulsun?

Aslinda kanitlamak olarak degil de genel olarak renk korlugunun cesitlerine gore ayrilmasi gerektigini vurgulamak istedim.
İşte maalesef yapılabilen tek test bu günümüzde. Bunu da ilkinde yanılmış olabilirsiniz ihtimali ile benzer rakamlar ve renklerle tekrar yoklanırsınız ve nihai karar verilir. Ama haklısınız gözünüzü çok ovalamışsanız bu bulanıklık bile sizi yanıltabilir. Çünkü normal gözle bile ilk bakışta karmaşık gelebiliyor rakam odaklanma gerektiriyor.

Yanlış Bilgilendirme
Engel değildir arkadaşlar. Renk körleri de pilot olabilir. Rakamların bir kısmını göremeseniz bile yapılan farklı testler var. Bunlardan geçerek 1.sınıf sağlık sertifikasını alabilirsiniz.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı