Sürprizbozan İnceleme Resident Evil 2 Remake incelemesi

Bu konuda spoiler olduğundan sürprizbozan olarak işaretlenmiştir. Spoiler olmadığını düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
An itibari ile 19 Mart 2024 tarihinde başladıgım Resident Evil 2 remake, 23 Mart 2024 tarihinde bitirmiş bulunmaktayım. Aslında bu kadar uzun bir oyun değil lakin işlerim oldugu için her gün giremedim yoksa 2 günde bitirilebilecek bir oyun. Bu incelemede kullandıgım tüm görüntüler bizzat şahsımca oyun içerisinden alınan görüntülerdir. Bu benim 2. oyun incelemem ilki Days Gone'dı lakin onu spoilersız incelediğim için bu kadar zor değildi o yüzden eğer bir hatam, kusurum veyahut bir eksiğim olursa belirtirseniz sevinirim.

Oynun karakterleri: Leon kennedy (erkek ana karakter), marvin branagh (erkek yan karakter) claire redfield (kadın yan karakter), ada wong (kadın yan karakter), annette birkin (kadın yan karakter).
Oyunun geçtiği mekanlar: Raccoon City, umbrella corporation, polis departmanı.
Oyunun türü: Korku, aksiyon, gerilim, hikaye.

Leon Kennedy, yeni atandığı raccoon City polis departmanı'na giderken şehirdeki kargaşada CLaire Redfield adında biriyle karşılaşıyor o karakter ise kardeşi Chris Redfield'ı bulmak için şehre gelmiştir ancak olaylar beklediğinden çok daha korkunç bir hal alır. İkisi, umbrella corporation'ın yasa dışı deneylerinin sonucu olarak ortaya çıkan t-virus salgını nedeniyle (yani zombi virüsü'de diyebiliriz) diğer korkunç yaratıklara dönüşen insanlarla dolu bu karanlık dünyada bir araya geliyorlar.

Oyunun ilk başları kolay olurken polis departmanına girince puzzle işleri başlıyor hocalarım. Eğer puzzle oyunu oynamamış veya sevmeyen varsa zorlanabilir. Şahsen puzzle oyunlarını sevmem, lakin oynadıkca az çok kafada oturtturabiliyorsunuz bazı şeyleri. Onun dışında oyunun açılışını şahsen sevemedim. Neden derseniz karakterimiz kim? Nasıl polis oldu veya neden oldu gibi şeyleri oyun kısaca bir özet geçseydi daha iyi olurdu diye düşünüyorum.

Özellikle Claire adındaki kadın karakter hakkındaki bilgimiz 0. sadece bir kardeşi oldugunu ve onu aradıgını biliyoruz. Tabii bir de kadın oldugunu. Oyunun benim için en büyük eksiklerinden birisi karakter hikayesi, daha doğrusu tüm hikayeli oyunlar için önemli bana kalırsa. Ha Resident Evil köklü bir seri oldugu için önceki oyununda ya da sonraki oyunlarında anlatıyor olabilir hikayelerini lakin bence her oyununda kısada olsa bir özet geçmesi iyi olurdu.

1711148260723.jpeg
1711148342477.jpeg
1711148396994.jpeg
pxpun0p8ble21.jpg
1711148543979.jpeg
1711148622553.png

Oyunun atmosferi, gerilim dolu anlarla ve beklenmedik korku unsurlarıyla dolu hocalarım. Özellikle arada bir gelen o cüsseli herfini bir anda ortaya çıkışı beni benden alıyor zaten. Oyunun aynı zamanda farklı zorluk seviyeleri var, böylece her türlü oyuncular için uygun deneyimi sağlayabiliyor Resident Evil 2.

Oyunun başlarında Claire adındaki kadın yan karakter bize eşlik ederken polis departmanında kısa süreliğine Marvin eşlik ediyor. Sonra polis departmanındaki puzzleları çözünce ada adındaki karakterimiz ile yola devam ediyoruz. Oyunun sonlarına doğru ise annette birkin adındaki doktor kadın birkaç sefer gözüküyor ve bize oldukca yardımı dokunuyor. Lakin bu kadına oyun başlarında sağlam söverken oyun sonunda "helal beee, ne kadınlar varmış" dedirtti. Claire ise her an gelecek umuduyla bekledim lakin oyunun sadece başında ve sonunda gözüktü. Dediğim gibi hiçbir karakter hakkında bir geçmiş bilgisin sahip değiliz. O yüzden oyun bu yönden çok eksik kalıyor bana göre. Kişiden kişiye değişir tabii bu durum.

Oyunun polis departmanı kısmının bir bölümünden sonra şu Polat Alemdar gibi olan herif ortaya çıkıyor ve sizi sürekli takip ediyor. Kafasına 5-9 el tabanca ateş ettikten sonra yere çöküyor ve tahminimce 1 dakika sonra kalkıp bizi takip etmeye devam ediyor. Hiçbir şekilde öldüremiyoruzi, oyunun sonuna kadar tabii.
Oyun sonunda "god level" gibi bir şey oluyor.

1711149056359.jpeg

1711149342262.jpeg

Ada Wong'un oyun giriş sahnesini oldukca begendim. Biraz klişe bir giriş lakin idare eder.
Lakin dediğim gibi ve demeye devam edeceğim gibi bu Polat Alemdar (kim bilmiyorum ama polis departmanı müdürü oldugunu düşünüyorum) beni çok korkutuyor. Özellikle bir anda duvarı yıkıp önüme çıktıgında. Hayatımda ilk kez bir oyunda çığlık attıgıma şahit oldum. "Days Gone" da irkildiğim oldu ama bunun jumpscare verdiği korkuyu "Days Gone" asla veremedi. Oyunun korku derecesi bence çok az. Çok önceden açtıgım bir konuda hocalarımdan birisi oyunu bitiremediğini söylemişti korkudan, ama o kadar korkutucu oldugunu düşünmüyorum. Sadece gerici. Oyun polis departmanından sonra umbrella adındaki bir tesise gönderiyor bizi. Orası tüm bu zombi olaylarının başladıgı mekan.

1711149376919.jpeg

Grafik kalitesini oldukca beğendim. Days Gone kadar bir atmosfer beklemiş olsam da tabii ki açık dünya olmadıgı için o vibe ı veremedi haklı olarak lakin çoğu oyundan çok daha üstün olduguna kalıbımı basarım. Oyun 2019 çıkışlı bu arada. Yani 5 yılın öncesinden (remake sürümü) şu anki yeni nesil olarak sözde gerçekçi denilen çoğu oyuna bin basacak bir grafik kalitesi oldugunu düşünüyorum. Tabii en düşükte oynamadıgınız takdirde. Benim bilgisayarım çok iyi değil ama çok da kötü değil orta-yüksek ayarlarda gayet akıcı oynadım. 4060-4070 bir sistem varsa grafikleri çok daha iyi yapabilirsiniz.

oyunun silah ateş sistemi ve vuruş hissiyatını ortalama buldum. Days Gone'a kıyasla bir tık aşağısında bana göre. Ama değil ki oynanamayacak derece, asla yine iyi bir vuruş hissiyatı var ama şunu belirtmeliyim ki vuruş hissiyatı kişiden kişiye değişebilir. Birine çok iyi gelirken başkasına berbat gelebilir. Zevkler renkler.

• Zombilere gelirsek oldukca iyi olmuslar. Daha iyisini yapabilirler miydi evet daha korkutucu, gerici olabilirdi. Ara sıra bir üstün ırk zombi gelebiliyor. 4-5 ayaklı bir şey. Aynı "The Forest" taki 6 bacaklı gibi ama yarde sürünenini düşünün ve tavanda yürüyebileni. Zombiler 3 hafif tabanca mermisiyle yıkılabiliyor lakin bir süre sonra ayaga kalkabiliyorlar. Sag Saglim'deki "aman tanrım dedim" dayı gibi. O yüzden yere yıgılınca kafasına 2-3 el daha sıkınca tamamen gidici oluyorlar. Veya yerdeyken bıçakla deştiğinizdede ölüyorlar tamamen. Oyunda flash ve bildiğimiz bomba mevcut yani Grenade. Grenade ile Polat Alemdar benzeri herifi tekte yere yığabiliyoruz. Ama greanade her Yer'den çıkmıyor o yüzden tedbirli kullanmakta yarar var. Flash'ta aynı şekil her yerden çıkmıyor. Polat Alemdar'ı bir süreliğine kör edip etkisiz hale getirirebiliyorsunuz. Mesela diyelim ki merminiz yok bombanız yok flaşınız var, onu sallayıp yanınan geçerek kaçabilirsiniz.

Oyunun kendine ait bir Türkçe yaması bulunmamakta. İnternetten yama olarak indirip kurmak gerekiyor. Keşke diyorum bu tür oyunlara Türkçe dublajda yapsalar, eğer parayı bulursam sırf bu pazar için bütçe ayırmayı düşünüyorum. Eğer Türkçe dublaj desteği ya da yaması olsaydı oyun çok ama çok daha zevk verirdi. Ha tabii oyunda çok fazla bir diyalog yok. Tamamen puzzle çöz ilerle mantıgına kurulu bir oyun. Bir de loot yap. Ama oyun sadece oyuncuya verilen belirli itemleri seçiyor. Days Gone'daki gibi fazla fazla item yok. Mermiyi tasarruflu kullanmak gerekiyor yoksa dımdızlak ortada kalabiliyoruz ve zombilere karşı hiçbir şansımız kalmıyor. Eğer barutumuz varsa (en az 2 adet) barut tipine göre silah mermisi üretebiliyoruz. Örneğin kaliteli barut denilen küçük sarı barutlar MAG silahı için mermi üretiyor (MAG silahını hiç bulamadım)

1711149799382.jpeg

1711149970993.jpeg

Oyunda bildiğim kadarıyla: Pompalı, hafif tabanca (oyun basında verilen), ağır tabanca (Deagle tarzı), ateş silahı ve MAG silahı bulunmakta. Ve bir de final savaşında anlık kullandıgımız füze silahı var. Bunun sayesinde Polat Alemdar gibi ölmeyen herifi haşat edebiliyoruz. Oyun bir bölümde tabanca ve pompalıyı upgrade yapmak için birkaç parça veriyor bunlar ciddi oranda silahları güçlendiriyor. Bana kalırsa bu yönü eksik kalmış. Ve zaten verilen Deagle benzeri silahında sadece 10 el ateş edebildim bir daha da kullanamadım. MAG silahına deyinmiyorum bile bulamadım yani.

Oyundaki amacımız G-virus adındaki bu zombileri yaratan kapsülü bulma ki, Ada'ya göre bu kapsülü FBI teşkilatına verip virüsü yapanları tutuklamak. Ama aslında öğreniyoruz ki oyun basında sövdüğümüz "annette birkin" adlı kadın bilim insanı oyun sonunda bize biraz da olsa bir şeyler anlatıyor. Ada adlı kadın karakter aslında bir paralı asker ve bizi kullanıp kapsülü en yüksek fiyatı verene satacakmıs. Tabii bunu ögrenen bizim gariban leon aşık oldugu kadının onu kullandıgını ögrenince Neşet Ertaş'a baglıyor. Final savaşından bir önceki sahnede ada ve leon yüzleşirken imha edilmeye başlayan tesis bir bir patlıyor o sırada bizim annette kadın Ada'ya bir el ateş ederek onu etkisiz hale getiriyor ve orada ada düşüyor. (yüksek bir alandaydılar) oyunu metine dökmemin sebebi bu kısımların bana çok sıkıcı gelmesi. Tahmin edilebilir bir kısım bana kalırsa. Ada'nın ihaneti, virüsü tedavi edemememiz gibi gibi.

Oyunun hikayesine tam olarak hakim olamıyoruz. Ne olup ne bittiğini oyun anlatamıyor. Ne oluyor nereden geldi bu zombiler diyorsunuz ama öğrenmeniz çok zaman alıyor. Zaman aldıgı yetmiyormuş gibi bir de hikayeyi tam anlatmıyor oyun. Ona çok deli oldum ben. Detaylarına inmiyor yani. Oyun ortalama 7-9 saate bitiyor tahminimce. Ben oyunda çok dolandıgım ve Puzzle'ları çözmekte zorlandıgım için 9 saatte bitirdim. Oyunun güncel fiyatı internetteki key satış sitelerinde 200-300 arası. Steam'de de aynı fiyata iniyor indirim dönemlerinde. Bence bu fiyata alınıp oynanabilecek bir oyun. Kaç tane oyun var bu paraya?

1711150498719.jpeg

1711150533749.jpeg

Son savaşta bize füzeyi gönderen, bulmamıza yardımcı olan kişi ada. Yani ölmemiş hala hayatta ve şu diyalogu kuruyor ve gidiyor "şimdi ödeştik"
Son sahnede imha olan tesisten kaçmayı başaran bizim adam Claire ile buluşuyor ve oyun orada bitiyor. Sonu aşırı aşırı sıkıcı ve klişe. Ve ucu çok açık. En azından 10-15saniyede olsa biraz Leon'un bu olaylardan sonra ne yaptıgını gösterseler hiçbir şey demeyecektim ama sonu aşırı eksik kalmış.

- İncelemem bu kadardı. eğer eksik veya hatalı bir yer varsa söyleyin . Bir dahaki incelememde düzelteyim. Oyuna genel puanım 7/10 dediğim üzere puanı 3 puanı kırmamın sebebi karakter hikayeleri, zombilerin yetersizlikleri ve oyunun hikayeyi detaylı anlatamaması. Tabii oyunun hikayesini anlayıp anlamamak kişiden kişiye değişeceği gibi zevk oranıda değişecektir. Ben zevk alsam da siz buna olum? Diyebilirsiniz. Tüm bunlara ragmen ben oyunu gayet begendim. Ben oyunu 7, 49$'a aldım, yani yaklasık güncel kurla (32₺) 240₺ yapıyor ve bu fiyata gayet iyi bir oyun.

"not: Claire'ın fotoğrafını çekmeyi unuttugum için internetten alıntıladım bilginize."

- Oyunun Steam sayfası: Steam
- Steam profilim: Steam profil

Dosya Ekleri

• 1711150839446.jpeg
    1711150839446.jpeg
    123,1 KB · Görüntüleme: 8
Son düzenleyen: Moderatör:
Re3 remake rezalettir. Orijinal olanı bin basar. 2 ve 4 favori remake benim için.

İlk başta Claire hoşuma gidiyordu ama 3. oyunda Jill gelince kesinlikle Jill daha sağlam olduğunu fark ettim. Claire daha genç olsa da Jill daha feminen geliyor bana. 4. oyunda Ella Freya da güzel. Jill ile Ashley versus atar. Sarışın olduğundan dolayı Ashley seçerdim :)

İncelemeyi eksik buldum 9 saatte bitirdiğini yazmışsın, anladığım kadarıyla 2nd run oynamadın.

İlk karakterle bitirdikten sonra diğer karakterin 2nd run diye bölümü açılıyor.
Süre olarak ilk bölümden yüzde 30 daha kısa olan bu bölüm hikayeyi diğer karakterin gözünden görmeni sağlıyor.

Hemen hemen benzer şeyleri yapsan da diğer karakterin kendine özel birkaç bölümü var, ve asıl son için 2 karakterle de bitirmen gerekiyor.

Re3 remake rezalettir.
RE olarak rezalet ancak normal aksiyon shooter olarak bakarsak gayet güzeldir kendisi.
2-3 toplu alırsan aşırı ucuza geliyor, Jill valentine olması bile yeterli.

Son düzenleme:
Benim için hala yapılmış en iyi remake. Ellerinize sağlık.

Oynadıgım çoğu oyuna bin basar bu haliyle bile. Ancak dediğim üzere gördüğüm en büyük eksik karakterlerin hikayesini az da olsa anlatmaması. Bir oyun berbat olsa bile kişiye verdiği zevk öyle bir seviyededirki tekrar oynayabilmek için her şeyini verebilir. Mesela Vice City oyununu örnek alabiliriz bu konuda, güncel oyunlara göre arka planda kalsa bile çocukluk oyunumuz oldugu için yeri bizde ayrıdır.

Yama gerekmeden kendiliğinden Türkçe seçeneği olsa çok güzel olurdu ve oyunda konuşmaları anlardım. YouTube'da arasam bulurum sanırım Türkçe oynanış videosunu ama oyunda oynarken anlamak daha iyi olur.

Geri
Yukarı