İnceleme Resident Evil 4 remake

Ahmsef

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Evet, 15-16 saatlik uğraş ardından RE4 remake bitti ve oyunu incelemek istedim. Daha öncesinde RE7 ve 8 oynamış birisi olduğumdan daha çok onlarla kıyaslayıp oyunu puanlayacağım. Birincisi oyunu oynadığımda başta ilk fark ettiğim oyunun 3. şahıs ve karakter kadrosunun neredeyse RE7/8'den bambaşka olmasıydı. Ana karakterimiz kaslı ve yakışıklı bir sarışın olan leon s Kenedy'ken RE7/8'de karısını ve çocuğunu arayan gariban bir adam olan Ethan anlatılıyordu. Bu oyun bana gariptir ki aşırı karanlık gelmişti. Tema olarak demiyorum, direk oyun kendisi aşırı karanlık. Ekranla alakası yok çünkü internette izlediğimde millet parlaklığı oyunun fullemiş neredeyse. Oyunda ben parlaklığı arttırmadım fakat eminim ki oyun çok karanlık olduğundan çok havadaki gemleri kaçırmışımdır. Oyun karanlık olması bir yana ana amacımız başkanın kızı olan ashleyi kurtarmak. Tatlıdır, güzeldir ama çok korkak ve cırtlak bir kadın ya. Oyunun senaryosu açık söyleyeyim ki başta sıkıcı geldiğinde, "ileride açılır abi, her oyun böyle artık" desem de oyunda hep tekrara düştü. Ashley'i bul, onu götür, ashley kaçtı, arada boss kes falan. RE7 ve 8 çok güzel bir hikaye sunarken bu oyun bence "ortalama" bir hikaye sunuyor. Karakter anlamında luis ve kraesser dışında pek iyi bir karakter var denemez. Luis ile kraesser de zaten hemen ölüveriyor. Ya bir de "ada wong" gibi bir taş gibi hatuna 5-6 sahne nedir ya? Var ile yok arasında sunmuşlar karakteri. Ulan başka şirket öyle bir hatunla neler yapardı neler. Leon ise sakin, hemen yapak gidelim tarzında bir karakter bence. Oynanış kısmında oyun açıkça söylemem gerekirse 7 ve 8'den daha güzel sunmuş bence. Silah kullanımı, parry, cevherler falan. Ayrıca 7'de sinir olduğum envanter sistemi burada dengelenmiş gibi. 8'deki gibi her itemi de alamıyorsunuz, 7'deki gibi mermisiz de kalmıyorsunuz. Fakat Resident Evil denince 30-40 yaşındaki heriflerin dahi korkma olayı bu oyunda sıfır. 7 ve 8'de ben hiç korkmamıştım neredeyse fakat oyuna da gerilim/korku oyunu denenebiliyordu. 8'deki fetüs bebeği dışında korktum denenemez fakat oyun az da olsa basit jumpscareler veriyordu. Bu oyun direk onu bile vermemiş. Bloodborne bile bence daha korkunç sadece temasıyla. Grafikler anlamında ışıklandırma olarak güzel bir iş çıkarmışlar bence onu kabul etmek lazım. Oyun 7 ve 8'den hafif bir tık daha iyi bir sistem istiyor denenebilir. Boss savaşları bence hemen 5-6 dakikada bitecek tarzda hazırlanmış. Oyunu kolayda oynadığımdan mıdır bilmem ama cidden kısa sürdü bunda boss fightlar. Oyun ek olarakdan chapterlere ayrılsa dahi 16 chapter bu oyun için gereksiz fazla. Her chapter zaten RDR2 görevlerinden bile kısa sürüyor bu oyunda. 8-10 chapter bu oyuna yeter de artardı. Ayrıca oyundaki sinematikler bana sanki 7 ve 8'den daha az geldi. Belki sadece bana öyle gelmiştir. Oyunu puanlamaya gelirsek:

Oynanış: 8/10
Grafikler: 9/10
Çatışma: 8/10
Hikaye: 6 mı 7 mi versem bilemedim.

Oyunha 100 üzerinden 80-85 verebilir kısaca yani. Siz ne düşünüyorsunuz? Merak ediyorum.

Uzun yazılarınızı boşluklar bırakarak parçalara ayırırsanız çok daha iyi olur, hem çok daha düzenli bir yazınız olur hem de okuyucunun gözünü korkutup kaçırmazsınız. Eskiden olsa bu konudan ceza bile yemiştiniz hatta, çünkü ben uzun mesajımı boşluk bırakmadan yazdığım için ceza yediğimi çok net hatırlıyorum. Moderatör arkadaşlar kullanıcıyı uyarmıyorum, bilgilendiriyorum sadece, neticede yazılmış bir inceleme var ben de inceleme hakkında yorum yapıyorum hepsi bu, gelip "Rapor butonunu kullanın!" diye ceza yazmayınız lütfen, yeterince cezam var :D

İncelemeye gelirsek, remake'deki Ashley'e cırtlak diyorsanız bir de orijinalini deneyin derim, çok daha katlanılmaz bir karakterdi orijinal oyunda, remake'de yine ayar çekmişler biraz. Resident Evil 4 zaten Regenerator düşman tipi gelene kadar gerilim oyunu bile değil, aksiyon oyunu oynuyorsunuz ve Regenerator düşman tipiyle tanıştığınızda işler biraz değişiyor sadece, o da biraz. Zaten oyundaki en sinir bozucu düşman tipleri de bunlar, Regenerator ve Iron Maiden.

Uzun yazılarınızı boşluklar bırakarak parçalara ayırırsanız çok daha iyi olur, hem çok daha düzenli bir yazınız olur hem de okuyucunun gözünü korkutup kaçırmazsınız. Eskiden olsa bu konudan ceza bile yemiştiniz hatta, çünkü ben uzun mesajımı boşluk bırakmadan yazdığım için ceza yediğimi çok net hatırlıyorum. Moderatör arkadaşlar kullanıcıyı uyarmıyorum, bilgilendiriyorum sadece, neticede yazılmış bir inceleme var ben de inceleme hakkında yorum yapıyorum hepsi bu, gelip "Rapor butonunu kullanın!" diye ceza yazmayınız lütfen, yeterince cezam var :D

İncelemeye gelirsek, Remake'deki Ashley'e cırtlak diyorsanız bir de orijinalini deneyin derim, çok daha katlanılmaz bir karakterdi orijinal oyunda, Remake'de yine ayar çekmişler biraz. Resident Evil 4 zaten Regenerator düşman tipi gelene kadar gerilim oyunu bile değil, aksiyon oyunu oynuyorsunuz ve Regenerator düşman tipiyle tanıştığınızda işler biraz değişiyor sadece, o da biraz. Zaten oyundaki en sinir bozucu düşman tipleri de bunlar, Regenerator ve Iron Maiden.

Hocam birincisi ben bir incelemeci falan değilim ve bu tarz uzun yazılar yazmaya hiç alışık değilim. Sırf bu yüzden de uyarı atmasınlar bence. Uzun yazı yazarken herkes hatalar yapabilir okulda bile bu kadar uzun yazmıyoruz. Ashley cırtlaklığı RE4 düz oyununda daha çokmuş dediğiniz gibi. Ben Remake bir oyuna 2 km öteden yaklaşırım genelde. Çünkü ortaya genelde sırf para için yaptıklarından iyi iş çıkmaz. Fakat bu oyun hiç değilse Ortalama remakelerden iyi olmuş. Fakat bence Capcom gidip her seriyi remake yapmak yerine RE9'a kanalize olsalar keşke. Biz o RE2/3/4 Remake görmeseydik şu an RE9 oynuyorduk bile. Eski hikaye ve gerilim dahi olmayan bir oyun. Grafikler ve Oynanış güzelleşmiş diye de oyun alınmaz yani bence. Değer oynamaya fakat ben RE4 oynardım yani gidip çok da önemli değildi bence remake yapılması.

Yeni konular

Geri
Yukarı