Rize kültürü hakkında düşündükleriniz neler?

TheStrongMan

Centipat
Rize ve çevresini araştırmaktayım, araştırmalar tarafsız yapılır ama genel halkın da ne diyeceğini merak ettim. Rize şehrinin kültürü hakkında ne biliyor ve düşünyorsunuz? Garip bulduğunuz bir şey var mı? Türkiye'deki diğer bölgelerden çok mu farklı?

Linç yiyebilirim ama çoğunun konuşma tarzı çok garip geliyor, neden güzel türkçemiz varken böyle alışırlar anlamıyorum. Keşke herkes medeni Türkçe konuşsa, şiveler olmasa.
Ağızlar yöreye göre değişir diye düşünüyorum. Her yörenin kendine has ağzı vardır.

Bence kulağa hoş geliyor.

Linç yiyebilirim ama çoğunun konuşma tarzı çok garip geliyor, neden güzel türkçemiz varken böyle alışırlar anlamıyorum. Keşke herkes medeni Türkçe konuşsa, şiveler olmasa.
Bir de o yöre ağzının şekillenmesinde o bölgedeki dillerinde önemli etkisi var sanırsam. Oradakiler böyle duyup büyüyor.

Rize'liyim ama bütün ömrümü İstanbul'da geçirdim. Arada bir yazları giderim ve siyasi meselelere değinmeden anlatacak olursam, gittiğimde en çok sevdiğim şey şehirde dolaşırken tanımadığım insanların da tanışıyormuşuz gibi samimi davranmasıydı. Ayrıca bağnazca adetler olsa da pek çok köyün kendine has güzel gelenekleri de var. Örneğin bizim köye uzun bir aradan sonra yeniden geliyorsan veya bir misafir geliyorsa illa ki bir evde zorla yemek yedirirler. Aç mısın sorusunu her zaman duyarsınız ve genelde herkes zorla davet etmeye çalışır.
Siyaset çok karıştığı için herkeste genel bir nefret var ama her ne kadar insanlar bazı ters konularda eleştirmekte haklı olsalar da, benim Rize'de gördüğüm şey çoğunlukla genel algının tersi yöndeydi. Bu yazdıklarım çoğunlukla Çayeli'ni kapsamaktadır. Çevre ilçelerde yorum yapacak kadar uzun süre durmadım.

Rize'liyim ama bütün ömrümü İstanbul'da geçirdim. Arada bir yazları giderim ve siyasi meselelere değinmeden anlatacak olursam, gittiğimde en çok sevdiğim şey şehirde dolaşırken tanımadığım insanların da tanışıyormuşuz gibi samimi davranmasıydı. Ayrıca bağnazca adetler olsa da pek çok köyün kendine has güzel gelenekleri de var. Örneğin bizim köye uzun bir aradan sonra yeniden geliyorsan veya bir misafir geliyorsa illa ki bir evde zorla yemek yedirirler. Aç mısın sorusunu her zaman duyarsınız ve genelde herkes zorla davet etmeye çalışır.
Siyaset çok karıştığı için herkeste genel bir nefret var ama her ne kadar insanlar bazı ters konularda eleştirmekte haklı olsalar da, benim Rize'de gördüğüm şey çoğunlukla genel algının tersi yöndeydi. Bu yazdıklarım çoğunlukla Çayeli'ni kapsamaktadır. Çevre ilçelerde yorum yapacak kadar uzun süre durmadım.
Çayelili misiniz? Rize'nin geneli zaten aynı kültüre sahip çoğu Rizeli farkında değil.

Linç yiyebilirim ama çoğunun konuşma tarzı çok garip geliyor, neden güzel Türkçemiz varken böyle alışırlar anlamıyorum. Keşke herkes medeni Türkçe konuşsa, şiveler olmasa.

Alışmakla ne alakası var? Sonradan öğrenilen bir şey değil ki bu. Sanki sadece Karadenizliler şiveli konuşuyor.

5 yıldır beraber çalıştığım futbol hocam Rizeli, genelde eğlenceli bi' kişilik. Tanıdığım Rizeliler de öyleydi, rahat ve eğlenceli insanlar. Rizesporlular için aynısını söyleyemeyeceğim. :)

Yeni konular

Geri
Yukarı