Rize kültürü hakkında düşündükleriniz neler?

Türkleşmiş lazlardır. Kafaları öğleden sonra çalışmaz. Ekşi Sözlük'ten okuyun inanmazsanız. Bunu babam derdi. İçlerinde şark kurnazı müteahhit emlakçı fazlasıyla var. Büyükşehirlerde genelde. Ama halkından zarar gelmez. Genelde sarışın beyaz tenli olurlar. Kızları da öyle. Burunları büyük olur. Malum kişinin memleketidir. Malum kişi de Gürcü kökenlidir. Kendisi Türküm diye istediği kadar bağırsın. Bu gerçeği değiştirmez.

Koca Karadeniz halkının etnik kökeni tarihine tek yorumla ışık tuttun helal olsun. Kafası öğleden sonra çalışmaz değil de görüştüğü adamla anlaşmak için onun seviyesine iniyordur belki ;). Siz böyle her etnik kökeni aşağılayın ondan sonra hepimiz kardeş değil miyiz ya! Çok şey yazarımda muhtemelen yaşın küçük bir şey demek istemiyorum.

Kemençe Çayelin'de oynanabiliyor. Benim anne tarafım Çayelili tulum ve kemençe her ikisi de oluyordu. Baba tarafım Merkez ve genelde kemençe. Bazen armonikayla da oynanır.
O zaman ben denk gelmedim hiç. Şimdiye kadar hiç kemençeyle oynamadık çünkü. Daha dün düğündeydim, onda da tulum vardı. 😁 Armonika bizde de olsaymış keşke.

Koca Karadeniz halkının etnik kökeni tarihine tek yorumla ışık tuttun helal olsun. Kafası öğleden sonra çalışmaz değil de görüştüğü adamla anlaşmak için onun seviyesine iniyordur belki ;). Siz böyle her etnik kökeni aşağılayın ondan sonra hepimiz kardeş değil miyiz ya! Çok şey yazarımda muhtemelen yaşın küçük bir şey demek istemiyorum.
Ya hiç bir ırk saf değil ki bende laz geni de vardır türk geni de. Karıştık hepimiz.

Üniversite için tez yazıyorsunuz herhalde. Bunun için bu tarz forumlar tercih edilecek son yerler söyleyeyim. Gidip gözlemlediğim kadarıyla şunları söyleyebilirim:

Genel olarak doğu Karadeniz bölgesindeki illerde geçim, barınma gibi yaşamsal faaliyetler çoğunlukla topoğrafya ve yükseltiye bağlıdır. Geçimlerini sağladıkları hayvancılık çoğunlukla yine topoğrafyaya bağlı küçükbaştır fakat bazıları büyükbaşta yapıyor. Onun dışında tamamen sağlıklı beslenirler, her şey el yapı mıdır? Barınma ve yakacak ihtiyaçlarını doğadan rahatça karşılamaktadırlar.

En önemlisi ise karadenizliler olarak doğululara göre bölücü olmadıklarını, vatansever olduklarını ve vatanları için canlarını rahatça vereceklerini söylerler ki ben de katılıyorum. Lazcanın bir aksan olduğunu değil, bir dil olduğunu ve geçmişte Gürcistan tarafında krallık olduklarını savunurlar.

Yeni konular

Geri
Yukarı