Rize kültürü hakkında düşündükleriniz neler?

Sanki ülkenin dört bir yanı çekik gözlü Göktürk soyundan da bir biz kaldık Türk'e benzemeyen :D
Kültür olarak türk kültüründen uzağız doğrusu fakat bu türk olmadığımız anlamına gelmez. Karadeniz de çok sarı saçlı ve renkli gözlü var. Bence kıpçak falanız.

Üniversite için tez yazıyorsunuz herhalde. Bunun için bu tarz forumlar tercih edilecek son yerler söyleyeyim. Gidip gözlemlediğim kadarıyla şunları söyleyebilirim:

Genel olarak Doğu Karadeniz bölgesindeki illerde geçim, barınma gibi yaşamsal faaliyetler çoğunlukla topoğrafya ve yükseltiye bağlıdır. Geçimlerini sağladıkları hayvancılık çoğunlukla yine topoğrafyaya bağlı küçükbaştır fakat bazıları büyükbaşta yapıyor. Onun dışında tamamen sağlıklı beslenirler, her şey el yapımıdır. Barınma ve yakacak ihtiyaçlarını doğadan rahatça karşılamaktadırlar.

En önemlisi ise bölücü değil vatanseverdirler, vatanları için canlarını rahatça verebilirler. Lazcanın bir aksan olduğunu değil, bir dil olduğunu ve geçmişte Gürcistan tarafında krallık olduklarını savunurlar.
Lazca'nın unutulması gerçeği üzücü. Bir de *her Rizeli Laz değildir* yazsaydınız tam olurdu.

Bizimde. Köylerin Türkçe adları genelde bilinmez zaten.
Bilinir ya. Hatta eski adlar unutulabilir fakat köydeki mahallelerin adları kalır. Mesela bizim bir yer var. Hiç ev yok fakat oraya isim olarak tahminimce rumca bir isim söyleniyor fakat köyün eski adı da lazca.

Kültür olarak Türk kültüründen uzağız doğrusu fakat bu Türk olmadığımız anlamına gelmez. Karadeniz de çok sarı saçlı ve renkli gözlü var. Bence kıpçak falanız.

Benim tüm sülalemin iddiası Türk olduğumuz yönünde fakat ben inanmıyorum. Sarışın, mavi gözlü beyaz tenli Türk boyu fikri bana çok inandırıcı gelmiyor. Bence ben dahil Karadenizlilerin çoğu ( Rize, Trabzon, Ordu halkının çoğu ) Müslüman olup Türkleşmiş Rumlar. Kemençe, horon Rumlarda çok yaygın. Fiziksel olarak da bence çok benziyoruz. Tabii bununla ilgili eski bir kayıt, bilgi veya belge olmadığından işimiz varsayıma kalıyor.

Rizeliyim. İyidere ilçesinden. Ancak 25 yıldır Samsun'da ikamet ediyorum. Hayat gailesi nedeniyle okuma araştırma gibi bir yönelimleri yok. Asla küçümsemek veya aşağılamak için söylemiyorum ancak bilmeden konuşma, körü körüne inanma ve cahillik hat safada. Ancak içinde bulunduğu doğa belki de hiçbir yerde bulamayacağınızı eşsiz güzelliğe sahiptir.

Evlilikler genelde ömür boyu sürmesi üzerine kurulur. Yani aile içi şiddet olsa bile evlilik bir nevi zorunlu iş gibi görülür. Ancak şu an biraz biraz bu algı kırılıyor.

Diğer yandan özentilik ve madde bağımlılığı bir gün içerisinde benimsenebilir. O derece giyime, kuşama gerek kötü alışkanlıklara özenti yüksektir.

Çay sezonu yılda 3 kez bazı bölgelerde 4 kez olmak üzere açılır. Toplaması taşıması gayet zordur. :) Ve bütün halk hemen hemen çay sezonu tarlalarda olurlar. Bahçesi, tarlası meyvesi gayet güzel ve lezzetlidir. Diğer yandan mera hayvancılığı yapıldığından doğal süt ve ürünlerini bulabilmeniz mümkün.

Genel kültür olarak biraz değinecek olursam büyük çoğunluğu milletine vatanına düşkün. Başındaki lider düşüncesi kolay kolay değişmez. Tabuları yıkma konusunda gayet muhafazakardırlar. Ancak yukarıda forumdaşların bahsettiği gibi gayet sıcakkanlı ve misafirperverdirler. Siyasete bulaşmadan, tartışmaya girmeden rahat geçinebilirsiniz. Aklıma gelenler bunar oldu. Yukarıda yazdıklarım deneyimleyip yaşadıklarım. Umarım bir fikir uyandırabilmiş ve bilgi vermişimdir.

Benim tüm sülalemin iddiası Türk olduğumuz yönünde fakat ben inanmıyorum. Sarışın, mavi gözlü beyaz tenli Türk boyu fikri bana çok inandırıcı gelmiyor. Bence ben dahil Karadenizlilerin çoğu ( Rize, Trabzon, Ordu ) Müslüman olup Türkleşmiş Rumlar. Kemençe, horon Rumlarda çok yaygın. Fiziksel olarak da bence çok benziyoruz. Tabii bununla ilgili eski bir kayıt, bilgi veya belge olmadığından işimiz varsayıma kalıyor.

Genelde Rusya coğrafyasında yaşamış ve bir kısmı karedenize inmiş Kıpçak Türkleri tarifini ettiğiniz has be has Türk'tür. Trabzon'dan ziyade daha Çok Artvin tarafında uzun boylu mavi gözlü sarışın Kıpçak Türklerine rastlamak mümkün.

Benim tüm sülalemin iddiası Türk olduğumuz yönünde fakat ben inanmıyorum. Sarışın, mavi gözlü beyaz tenli Türk boyu fikri bana çok inandırıcı gelmiyor. Bence ben dahil Karadenizlilerin çoğu ( Rize, Trabzon, Ordu ) Müslüman olup Türkleşmiş Rumlar. Kemençe, horon Rumlarda çok yaygın. Fiziksel olarak da bence çok benziyoruz. Tabii bununla ilgili eski bir kayıt, bilgi veya belge olmadığından işimiz varsayıma kalıyor.
Rize kültürü farklı rumlara nazaran bence. Daha çok lazlara yakın dikkat ederseniz. Serender (Nayla) yapımları, ev yapımlarının tıpatıp olması eski zamanlarda nasıl mümkün olabiliyor. Bizim aile de full renkli gözlü.

Genelde Rusya coğrafyasında yaşamış ve bir kısmı karedenize inmiş Kıpçak Türkleri tarifini ettiğiniz has be has Türk'tür. Trabzon'dan ziyade daha Çok Artvin tarafında uzun boylu mavi gözlü sarışın Kıpçak Türklerine rastlamak mümkün.
Rize de rastlanmaz mı?

Rize kültürü farklı rumlara nazaran bence. Daha çok lazlara yakın dikkat ederseniz. Serender (Nayla) yapımları, ev yapımlarının tıpatıp olması eski zamanlarda nasıl mümkün olabiliyor. Bizim aile de Full renkli gözlü.

Rize de rastlanmaz mı?

Sayıları Artvin'deki kadar olmasa da rastlamak mümkündür.

Benim tüm sülalemin iddiası Türk olduğumuz yönünde fakat ben inanmıyorum. Sarışın, mavi gözlü beyaz tenli Türk boyu fikri bana çok inandırıcı gelmiyor. Bence ben dahil Karadenizlilerin çoğu ( Rize, Trabzon, Ordu halkının çoğu ) Müslüman olup Türkleşmiş Rumlar. Kemençe, horon Rumlarda çok yaygın. Fiziksel olarak da bence çok benziyoruz. Tabii bununla ilgili eski bir kayıt, bilgi veya belge olmadığından işimiz varsayıma kalıyor.

Ben türküm, sarışınım ve gözüm yeşile yakın. Türkü başkalarıyla karıştırıyorsun.

Kıpçaklar bayağı bayağı çekik gözlü ya. Ben benzetemedim.

Ben türküm, sarışınım ve gözüm yeşile yakın. Türkü başkalarıyla karıştırıyorsun.

Sarışın mavi gözlü Türk olamaz demedim. Atam da sarışın mavi gözlü. Şimdi Türkler yarı siyahi bile olabilir çünkü artık göç alan bir ülke fakat benim bahsettiğim eski tarihlerde binlerce sarışın, mavi gözlü ortak özellikli Türk boyu kavramı. Bana garip geliyor. Dedem sarışın, mavi gözlü tek çocuğu sarışın değil.

Yeni konular

Geri
Yukarı