Rize kültürü hakkında düşündükleriniz neler?

Bir de araştırmalarıma göre bölge de oldukça lazca ve rumca kelimeler var.
Pasmanika(?): Patlamış mısır
Nayla(Lazca): Serender
Muncur(Lazca): Dudak
Çiçili(Lazca) : Solucan
Puğar(Lazca) : Çeşme
Korbakor(Rumca): Kötü insan (küfür)
Tami (?) : Çayın gövdesi
Keşan (?): Kadınların kırmızı şalına verilen ad
opaskal(?): yapılması gereken iş payı
Ganguli Guçça(?): Tahteravalli
Aklıma gelenler.

Türkerin gözleri çekik olamsı doğal. Zamanla evrimleştik anca bu onların Türk olduğunu değiştirmez. Bakarsanız İskitler veya Cengiz Han (Moğollar) gözleri çekik haldedir. Günümüz eski Türk görünümünü hala koruyan toplumlar mevcuttu. Uygur Türkleri, Sibiryada kurulan Sibir Türkleri, Özbekler, Kırgızlar gibi

Türkerin gözleri çekik olamsı doğal. Zamanla evrimleştik anca bu onların Türk olduğunu değiştirmez. Bakarsanız İskitler veya Cengiz Han (Moğollar) gözleri çekik haldedir. Günümüz eski Türk görünümünü hala koruyan toplumlar mevcuttu. Uygur Türkleri, Sibiryada kurulan Sibir Türkleri, Özbekler, Kırgızlar gibi
Çekik göz baskın değil midir? Neden çekikliğimizi kaybettik, bir de zaten oğuzlar badem göz değil midir?

Mesele Türklük değil aziz arkadaşlar mesele hırsızlık yolsuzluk rüşvet. İslam'cı kılıfına girip milletin ırzına geçenleri gözleriniz görmüyorsa ben size bu saatten sonra bir şey demek istemiyorum.

Git başka yerde siyaset yap. Raporladım seni.

İşte o evrim dediğin aslında ırkın değişmesi değil mi?

Bir de araştırmalarıma göre bölge de oldukça lazca ve rumca kelimeler var.
Pasmanika(?): Patlamış mısır
Nayla(Lazca): Serender
Muncur(Lazca): Dudak
Çiçili(Lazca) : Solucan
Puğar(Lazca) : Çeşme
Korbakor(Rumca): Kötü insan (küfür)
Tami (?) : Çayın gövdesi
Keşan (?): Kadınların kırmızı şalına verilen ad
opaskal(?): yapılması gereken iş payı
Ganguli Guçça(?): Tahteravalli
Aklıma gelenler.
Buna ekleme yapmam gerekirse bölge halkının ağız yapısında lazca sesler bulunur. Dz sesi örnek*.

Rize ve çevresini araştırmaktayım, araştırmalar tarafsız yapılır ama genel halkın da ne diyeceğini merak ettim. Rize şehrinin kültürü hakkında ne biliyor ve düşünyorsunuz? Garip bulduğunuz bir şey var mı? Türkiye'deki diğer bölgelerden çok mu farklı?
Hocam orası çoğumuzun çok çok çok sevdiği efsane bir içecekle meşhur. 🤙
Ve oradaki yabancı şiveli insanların diyalogları falan komik internetten gördüğüm kadarıyla.

Yeni konular

Geri
Yukarı