ROG Ally mi? Steam Deck mi?

SamuraiSechs

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhaba. Bütçe planlaması yapmaktayım. Şu an yeni PC alıyorum fakat bir süre sonra(1 2 sene) tamamen Mac sisteme geçeceğim fakat Steam kütüphanemin boşa gitmesini istemiyorum. Sizce Steam Deck için mi bütçe ayırayım ROG Ally için mi? Şahsen Steam Deck cihazının Valve tarafından geliştirildiği için yazılımsal olarak daha iyi olduğunu düşünmekteyim. (Konsol oyunculuğuna kaydım ve Xbox'da oyun oynamaktayım. Ama Steam üzerinden gamepad ile hala oyun oynamaktayım)

Ally her bakımdan daha avantajlı görünüyor. Steam Deck, SteamOS ile geldiği için yalnızca Steam oyunlarını oynayabiliyorsun. Ally ise Windows 11 ile geliyor, Game Pass-Epic-Steam bir arada istediğin yerden oyun oynayabiliyorsun ve Windows 11 ile geldiği için tarayıcıya vs. erişme fırsatında var. Teknik özellikler bakımından da Ally daha önde, bence bu sorunun cevabı açık ara Asus ROG Ally.

Merhaba. Bütçe planlaması yapmaktayım. Şu an yeni PC alıyorum fakat bir süre sonra(1 2 sene) tamamen Mac sisteme geçeceğim fakat Steam kütüphanemin boşa gitmesini istemiyorum. Sizce Steam Deck için mi bütçe ayırayım ROG Ally için mi? Şahsen Steam Deck cihazının Valve tarafından geliştirildiği için yazılımsal olarak daha iyi olduğunu düşünmekteyim. (Konsol oyunculuğuna kaydım ve Xbox'da oyun oynamaktayım. Ama Steam üzerinden gamepad ile hala oyun oynamaktayım)
Tabiki rog ally. Daha güçlü daha hafif ve daha sessiz. Ayrıca SteamOsnin çok bir artısı yok ally ise win11pro ile geliyor.

Ally her bakımdan daha avantajlı görünüyor. Steam Deck, SteamOS ile geldiği için yalnızca Steam oyunlarını oynayabiliyorsun. Ally ise Windows 11 ile geliyor, Game Pass-Epic-Steam bir arada istediğin yerden oyun oynayabiliyorsun ve Windows 11 ile geldiği için tarayıcıya vs. erişme fırsatında var.

Bu dediklerini Steam Deck'te de yapabiliyorsun, sadece Windows kurman gerekiyor. Onun harici donanım tarafında ROG Ally daha üstün elbette.

Şimdi tahmini fiyatlara baktım da Ally biraz tuzlu geldi ama dediğiniz artılara bakınca Ally daha mantıklı gelmeye başladı şimdi.

Fiyatı hesaba katmak lazım. Fiyatına göre steam deck tokatlar. Ally neredeyse iki katı fiyatı. Steam deck 64 gb alıp içine sd card takarsan cuk olur. Allynin şuan sorunları var o yüzden pek yanaşmazdım.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Digital foundry en ince detaylarına kadar anlatan video çıkardı yeni. 30 dkda yazılımdan tut performansına, batarya ömrüne kadar herşeyi anlatıyor ve karşılaştırıyor. İzlemeni tavsiye ederim.
Edit: Sorunlarına kısaca değinmek gerekirse evet ally daha güçlü ama o gücünü göstermesi için cihazın 25-30 watta çalışması gerekiyor. O kadar güçte çalışınca da şarjı 50 dk gidiyor şaka gibi. Ama steam deckin 15 watt modundan yanlış hatırlamıyosam yüzde 60 daha güçlü ama şarjı sadece 50 dakika dayanabildiği için 25-30 watt anlamsız. İkisini de 15 watta çalıştırınca ally yüzde 20 daha iyi performans veriyor. Bu sağlıklı bir rakam ama aradaki fiyat farkına değmez o kadar. Ama 9watta çalıştırınca steam deck daha iyi performans veriyor. Neyse çok girmeyim videoda herşeyi anlatıyor zaten. Allynin ilk jenerasyon olmasından dolayı birkaç daha sıkıntı var onu bil yani.

Son düzenleme:
Belki yurtdışından getirtilme Steam Deck ile başlayıp biraz birikim yaptıktan sonra Steam Deck satıp Ally'e geçebilirim gibi.

Yeni konular

Geri
Yukarı