ROG Strix kartları balon mu?

Öyle bakarsak Warzone'da en fazla 60 derece gördü, o da manzaraya bakarken. Soğutma blokları vb. gerçekten iyi, termal tasarımı güzel yapmışlar, ayrıca fanların en fazla %29 döndüğünü gördüm hayatımda. Yazın sıcak olduğunda Afterburner'dan fanları %100 yapıyorum oda serinliyor.
Soğutmasına bir şey demedim sadece örnek olarak verdiğiniz oyun yanlış, Valorant'ta zaten ekran kartı çok az kullanılıyor, ısınmaması normal.

STRIX'i kıskanıp Thic III kullandığı için onu övmüş gibi geldi bana.

5700 serisi için STRIX iyi değil fakat NVIDIA tarafında gayet iyiler. 3060 Ti karşılaştırmaları:

ASUS STRIX OC: 58°C - 33 dB - 1737 RPM
ASUS STRIX OC (Quiet BIOS): 61°C - 29 dB - 1380 RPM
Gigabyte Gaming OC Pro: 62°C - 35 dB - 1835 RPM
Gigabyte Gaming OC Pro (Silent BIOS): 67°C - 31 dB - 1533 RPM
MSI Gaming X Trio: 68°C - 29 dB - 1227 RPM
Palit Gaming Pro OC: 70°C - 34 dB - 1884 RPM

Kaynak: TechPowerUp.

Peki aradaki fiyat farkına değecek bir fark var mı? ASUS ROG 3070 yerine başka model 3080 alınabiliyordu.

Benim gözümde ASUS komple balondur. ROG ailesi kalite olarak her ürünü kötü olmasa da aşırı pahalıdır. Bunun o orta direk olan TUF grubunun müşterilerine çektirdiği eziyeti de tüm cihan duydu. (Ekran kartları soba gibi, anakartlarında doğru düzgün BIOS yazılımı çıkaramadılar.) Bunlar dışında kalan ekran kartları şöyle böyle. Phoenix ve Dual modellerinin pek iyi olmadığını da biliyoruz. Geriye Prime anakartlar kalıyor. Azıcık araştırsak belki orada da bir şeyler çıkar.

Gelinen noktada ASUS parça alırken veya tavsiye verirken insanlar artık iki kez düşünmeli. Koskoca markanın düştüğü hale bak.

Peki aradaki fiyat farkına değecek bir fark var mı? ASUS ROG 3070 yerine 3080 alınabiliyordu.

Kullanıcının kararına kalmış. 3060 Ti STRIX OC fiyatına giriş seviyesi 3070 alınabiliyor.

Daha düşük sıcaklık, daha sessiz fan sesleri, daha iyi garanti istiyorsa STRIX alır. Daha fazla sıcaklığa, daha fazla sese ve normal garantiye tamam diyorsa giriş seviyesi 3070 alıp biraz daha fazladan FPS elde eder.

Arkadaşa hak veriyorum. Bu kartların fan curve’ü çok agresif oluyor genelde. Ama düşününce adamlar bu karta iki tane BIOS koymuş. Fanların yavaş dönmesini isteyen Quiet BIOS’a alabilir sonuçta. 5700XT Nitro+ kullanan birisi olarak (gerçi sattım kendisini, yakında 3060Ti veya 3070 geliyor :) ) fan profilinin Asus kadar agresif olmasını isterdim. Sapphire nerdeyse bütün kartlarının fan profilini 73 derecede tutacak şekilde ayarlamış. UV yapsanız bile kart yine 70-71 derecelere geliyor çünkü o sırada fan hızı 1000 RPM oluyor. Sonuç olarak arkadaşın dediği doğru ama çift BIOS var kartta. Gerçi testlerde kimse quiet BIOS’a bakmıyor orası da ayrı. En mantıklısı inceleme videolarını “noise normalized” şeklinde testlerini yapan Hardware Unboxed ve Gamers Nexus kanallarından izlemek.

Kullanıcının kararına kalmış. 3060 Ti Strix OC fiyatına giriş seviyesi 3070 alınabiliyor.
ROG 3060 Tİ 7000TL üzerindeydi. 6700'e Palit Gamerock 3070 vardı. Gamerock giriş seviyesi mi?

ASUS ROG alan kişinin ya marka takıntısı ya tasarım takıntısı ya da aşırı kalite takıntısı vardır. Aşırı kalite takıntısı olan kesim çok azdır. Geneli ROG yazısına para döker.

Yeni konular

Geri
Yukarı