ROG Strix kartları balon mu?

ROG 3060 Ti 7000 TL üzerindeydi. 6700'e Palit GameRock 3070 vardı. GameRock giriş seviyesi mi?

Ben yurt dışı fiyatına bakmıştım. 3060 Ti STRIX OC normalde 500$, aynı şekilde giriş seviyesi 3070'ler de 500$'dan başlıyor. STRIX, Türkiye'de gereksiz pahalıymış.

DonanımArşivi yakın zamanda TUF RTX3080 Kart incelemişti.
Kart sıcaklığı: 69 Derece
Fan kullanımı: %85
Fan RPM: 2400’dü.
Demem o ki ben de aslında ASUS’un hem TUF, hem de ROG serilerinde sıcaklığı düşük tutmak için FAN RPM’lerini tavan yaptırdığını düşünüyorum.
MSI Suprim X 3080 65 dereceleri fanı %60’ kullanarak sağlıyorken üstelik, ASUS’un bu denli uçuk RPM’lerde çalışması aslında kart soğutma bloğunun veya tasarımının ne kadar kötü olduğunu gösteriyor.
Sorum aslında çok basit
65 Dereceyi %60 Fan RPM’inde mi istersiniz? Yoksa %85 Fan RPM’inde mi?
Uzun soluklu kullanacak herkese mantıklı gelen %60 olacaktır sanırım.
ASUS hem pahalı, hem soğutma olarak tat vermiyor diyebilirim.
Dipnot: RTX 3080 Suprim X kullanarak yazdım.
ASUS 3080 hiçbir seriye para vermedim ve vermeyeceğim.
Bahsettiğim konu ve diyalog şurada geçiyor
Video Saniyesi;
6:50 / Stok MSI SOĞUTMA RPM
10:45 / MSI KARTIN RPM’ni ASUS TUF serisine çıkarttığındaki sıcaklık farkı.
Anlatmak istediğimiz buydu bizim :)

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

STRIX'i kıskanıp Thic III kullandığı için onu övmüş gibi geldi bana.

5700 serisi için STRIX iyi değil fakat NVIDIA tarafında gayet iyiler. 3060 Ti karşılaştırmaları:

ASUS STRIX OC: 58°C - 33 dB - 1737 RPM
ASUS STRIX OC (Quiet BIOS): 61°C - 29 dB - 1380 RPM
Gigabyte Gaming OC Pro: 62°C - 35 dB - 1835 RPM
Gigabyte Gaming OC Pro (Silent BIOS): 67°C - 31 dB - 1533 RPM
MSI Gaming X Trio: 68°C - 29 dB - 1227 RPM
Palit Gaming Pro OC: 70°C - 34 dB - 1884 RPM

Kaynak: TechPowerUp.

Aslında verdiğin değerde kendin cevap vermişsin :) MSI ile ASUS fan RPM farkı 500'e yakın :)
Arkadaşta demiş ki ASUS sıcaklığı korumak için fanları köklüyor, diğer firmalar o fan değerlerine çok daha düşük RPM’lerde sağlıyor, ASUS bu konuda soğutma olarak kötü demek istemiş.

Şu an burada kaç kişi 3000 serisinde Gaming X Trio'nun Palit Gamerock'tan kötü soğuttuğunu biliyor?

Ben de şunu sorayım, burada kaç kişi bir ekran kartının sadece soğutmadan ibaret olmadığını biliyor? Henüz bileşenlerin, ferrit boğucuların kalitesine inebilecek kadar bilgim yok ama şunu da eklemek isterim ki Gamerock RTX 3080 ve 3070 kartlarında başı çekiyor.

3080 modellerinde üç beş modeli kıyaslayayım şimdi. Sadece GPU VRM'leri olacak, VMem'leri de ekleyeyim hatta, sadece faz olarak.
MSI Gaming X Trio: 13 faz*50A
VMem: 3 faz
INNO3D iChill X4: 13 faz*50A
Zotac Trinty: 13 faz*50A
Palit GamingPro OC: 14 faz*50A
VMem: 2 faz
MSI Suprim X: 16 faz* 50A
VMem: 4 faz
TUF: 8*2 faz(doubled->16 faz)*55A
Palit Gamerock OC: 18 faz*50A
ASUS ROG Strix: 18 faz*60A
EVGA FTW3 Ultra: 19 faz* 50A
Colorful Vulcan OC: 22 faz* 50A

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Tabii sadece GPU VRM'leri kıyasladım, değinilmesi gereken birçok değişken var PCB için. Daha detaylı bilgi için verdiğim kaynaklara bakabilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı