Roket tepe noktada iken yatış açısı 0 derece mi olur?

Tepe noktayı açıyla değil de barometre + GPS + gyro üçlüsü ile ölçmek daha garanti olur.

Yani barometre + gyro yapmak yerine çift barometre kullanmak daha mantıklı olur. Barometreler ile yüksekliği kontrol edersiniz. Barometre yükseklik azalmaya başladığı an, paraşütleri ateşlersiniz. Gyro istediğiniz hassasiyeti vermeyebilir.

Tepe noktayı açıyla değil de barometre + GPS + gyro üçlüsü ile ölçmek daha garanti olur.

Yani barometre + gyro yapmak yerine çift barometre kullanmak daha mantıklı olur. Barometreler ile yüksekliği kontrol edersiniz. Barometre yükseklik azalmaya başladığı an, paraşütleri ateşlersiniz. Gyro istediğiniz hassasiyeti vermeyebilir.
Bende öyle düşünmüştüm. Barometre ve GPS ile irtifayı ölçeceğiz. Buna göre irtifa azalmaya başladığı zaman ayrılma ve kurtarma sistemlerini çalıştıracağız.

Lakin her durumu düşünmemiz gerektiğinden, barometrenin ölçtüğü irtifayla GPS'in ölçtüğü irtifa arasında bir farklılık olursa hangisinin yolladığı veriye göre hareket edeceğimizi düşünürken aklımıza gyro gelmişti. Fakat dedikleriniz doğrultusunda gyro'yu eledim. Bu konuda araştırıyorum düşünüyorum. Fikriniz varsa söyleyebilirsiniz.

Birkaç İngilizce kaynak bırakcağım, bunlara bakmanı tavsiye ederim.

Roketin çıkabileceği maksimum yüksekliği zaten hesaplayabiliyor olmanız gerek, toplam ağarlığı ve itkiyi kullanarak.

Bak bir kaynak daha, ki bunlar altın değerinde. Finale kalmış yarışmacıların tasarım raporları. Bu raporlara bakarak hangi sorunu nasıl çözmüşler, fikir edinebilirsin:

(Sol menüden geçmiş yıl raporlarını seç)

Bak bir kaynak daha, ki bunlar altın değerinde. Finale kalmış yarışmacıların tasarım raporları. Bu raporlara bakarak hangi sorunu nasıl çözmüşler, fikir edinebilirsin:

(Sol menüden geçmiş yıl raporlarını seç)

Bunları epey bir inceledim İbrahim Abi. Aklıma bu konuyu açtığım fikir gelmişti. Doğruluğunu öğrenmek için bu konuyu açmıştım. Epey bir yardımınız dokundu, teşekkür ederim.

Bunları epey bir inceledim İbrahim Abi. Aklıma bu konuyu açtığım fikir gelmişti. Doğruluğunu öğrenmek için bu konuyu açmıştım. Epey bir yardımınız dokundu, teşekkür ederim.

Ne demek. Aklına takıldıkça konu açarsan, elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım. :)

Yeni konular

Geri
Yukarı